Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Reprezentacja kadetek wygrała sparing z Tajlandią

Reprezentacja kadetek wygrała sparing z Tajlandią

fot. CEV

Polskie kadetki ciężko trenują przed rozpoczynającymi się w piątek mistrzostwami świata. Warunki klimatyczne w Tajlandii nie są sprzyjające, mimo to Polki prezentują się coraz lepiej. W środę wygrały spotkanie towarzyskie z gospodyniami turnieju.

Podopieczne trenerów Grzegorza Kosatki i Marcina Widery przebywają w Tajlandii już od poniedziałku. Czas poświęcają na treningi i proces aklimatyzacyjny, jednak jedno i drugie jest dość trudne. Klimat, jaki obecnie panuje w Tajlandii, jest dla Europejczyków niezbyt przyjazny – wysokie temperatury, duża wilgotność i wrażenie duchoty nie sprzyja wysiłkowi fizycznemu.

W środę biało-czerwone rozegrały sparing z reprezentacją Tajlandii. Czasu wystarczyło na rozegranie trzech setów, z których dwa padły łupem biało-czerwonych. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki górowały nad rywalkami wzrostem, jednak gospodynie pokazały, na czym polega gra w obronie. – Celem tego meczu była konfrontacja z zespołem azjatyckim, bo do tej pory nie mieliśmy okazji grać z nikim z tej części świata. To trochę inna siatkówka niż nasza europejska czy ta, którą grają zespoły z obu Ameryk. Nasze przewidywania okazały się słuszne – mieliśmy wprawdzie przewagę wzrostu, ale przeciwniczki są bardzo dobrze przygotowane motorycznie. Mając dobre przyjęcie, grają na siatce sporo kombinacji. Ten sparing na pewno przyda nam się trochę pod kątem meczu z Chinami, może bardziej przed meczem z reprezentacją Japonii – przyznał drugi trener naszego zespołu, Marcin Widera. W pierwszym secie Polki dzięki dobrej grze w bloku i skutecznej zagrywce szybko zdobyły przewagę i po serii zagrywek Magdaleny Damaske prowadziły już 12:9. Wykorzystując błędy reprezentantek w przyjęciu, Polki powiększały swoją przewagę, i chociaż w końcówce seta dały dojść do głosu rywalkom, pewnie wygrały 25:18.

W drugim secie na boisku pojawiła się Weronika Fojucik w miejsce Kornelii Moskwy. Tajki świetnie zaczęły i przy stanie 6:1 dla rywalek o pierwszy czas poprosił trener polskiego zespołu. Gospodynie turnieju finałowego raz po raz zaskakiwały nasz zespół kombinacyjnym rozegraniem podwójnej krótkiej i cały czas utrzymywały bezpieczną przewagę. Mistrzynie Europy wzmocniły jednak zagrywkę i coraz częściej udawało im się atakować ponad blokiem rywalek, co doprowadziło do remisu 19:19. W końcówce błędy własne naszych zawodniczek pozwoliły rywalkom na odniesienie zwycięstwa.W trzeciej odsłonie trener Kosatka zmienił rozgrywającą, wprowadzając na plac gry Karolinę Szczygieł. Na boisku pojawiła się również Karolina Piśla, która zastąpiła Magdalenę Damaske i po jej asie serwisowym biało-czerwone prowadziły już 4:2. Widać było ogromną przewagę w ataku i bloku naszych zawodniczek, Tajki jednak wyśmienicie broniły i wciąż szybko rozgrywały podwójną krótką, co było skutecznym zagraniem przeciwko naszemu zespołowi. – Taka kombinacja nie jest ćwiczona u nas na co dzień. Gospodynie po wysoko przegranym secie zorientowały się, że nie mogą grać z nami skrzydłami i zaczęły dużo więcej kombinować. Tak naprawdę niemal przy każdej świetnie przyjętej piłce rozgrywały podwójną krótką. Dopiero w połowie ostatniego seta dziewczyny połapały się o co chodzi i w końcu udało nam się je zatrzymać – przyznał po spotkaniu drugi trener naszego zespołu, Marcin Widera. Gospodynie wyszły na prowadzenie 15:11, czym wyraźnie wyprowadziły z równowagi polskiego trenera, który poprosił o przerwę dla swojego zespołu. Była ona na tyle pomocna, że Polki po serii asów serwisowych Klaudii Grzelak ponownie wyszły na prowadzenie. W końcówce nerwy puściły siatkarkom z Tajlandii, które psując dwa ostatnie ataki, przegrały 25:27.

– Ten mecz wyglądał dużo lepiej, jeśli chodzi o nasze przyjęcie zagrywki. Było dużo lepiej niż w Holandii na turnieju EYOF. Wciąż mamy rezerwy, jeśli chodzi o współpracę rozgrywających z atakującymi i w tym miejscu na pewno możemy grać jeszcze skuteczniej – twierdzi Marcin Widera. – Jeśli chodzi o aklimatyzację, to zespół z dnia na dzień wygląda coraz lepiej. Widać to na treningu i w tym spotkaniu z Tajlandią. Bardzo ważny mecz czeka nas w piątek z Grecją, więc to rozkojarzenie i błędy, które czasem nam się przytrafiały, to nie jest wynik zmęczenia. Ważne jest, że dziś wygraliśmy i to optymistycznie nastraja nas przed meczami grupowymi.

Polska – Tajlandia 2:1
(25:18, 22:25, 27:25)

Polska: Bałdyga, Smarzek, Moskwa, Śmieszek, Damaske, Grzelak, Kulig (libero) oraz Piśla, Fojucik i Szczygieł

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved