Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Rewolucja w II lidze mężczyzn

Rewolucja w II lidze mężczyzn

fot. archiwum

Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydował się na rewolucyjne zmiany w rozgrywkach II ligi mężczyzn. Ten poziom rozgrywkowy został podzielony na 6 grup, w których grać będzie po osiem lub dziewięć zespołów. Nie będzie fazy play-off, a w zamian...

To prawdziwa rewolucja – tak można określić nowy system rozgrywek w II lidze mężczyzn. Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydował dać szansę wszystkim zespołom, które zgłosiły akces do tej klasy rozgrywkowej i poszerzył II ligę do 6 grup. W każdej z nich zagra po 8 lub 9 zespołów. Nie zobaczymy w rozgrywkach dotychczasowych drugoligowców – Spodka Katowice i Cukrownika Lublin, którzy nie zgłosili się w wyznaczonym terminie. Zagadką pozostaje występ w II lidze zespołu STS Skarżysko-Kamienna – los budżetu tego klubu ma rozstrzygnąć się na początku sierpnia i zespół może zostać wówczas wycofany z ligi.

Zmianie uległ również system rozgrywek. Po rundzie zasadniczej, w której tradycyjnie zespoły będą grać każdy z każdym mecz i rewanż, nie będzie fazy play-off. Zamiast tego zespoły z miejsc 1-4 (a w grupach 9-zespołowych bez SMS 1-5) zagrają ze sobą znów każdy z każdym II rundę. Punkty z rundy zasadniczej nie zostaną zaliczone, ale premiując zajęte miejsce, zespoły otrzymają na starcie tego etapu rozgrywek 9, 6, 3, 1 lub 0 punktów. Mając do zdobycia w II rundzie 18 punktów, nawet zespół z 5. miejsca ma szansę na zajęcie drugiej lokaty, która da mu awans do rozgrywek centralnych o awans do I ligi.

Podobnie wyglądać będzie walka o utrzymanie – zespoły z miejsc 5-8 (lub 6-9) grać będą każdy z każdym, a przystąpią do II rundy z 9, 6, 3 punktami lub zerowym dorobkiem, zależnym od zajętego miejsca po rundzie zasadniczej. Ostatni zespół po tej fazie rozgrywek spadnie do ligi wojewódzkiej. Nie będzie natomiast już baraży z zespołami z III ligi, tak więc szczebel centralny opuści 6 zespołów. Biorąc pod uwagę dobro reprezentacji narodowych oraz rozpoczynające się w lutym rozgrywki centralne MP juniorów i kadetów, w rozgrywkach II rundy nie będą brać udziału zespoły występujące w II lidze na prawach SMS.Ciekawie zapowiada się również walka o I ligę. 12 zespołów z miejsc 1. i 2. w swoich grupach zostanie podzielonych na trzy turnieje półfinałowe wg klucza – grupa I z II, III z IV oraz V z VI. Z turniejów półfinałowych po dwie najlepsze drużyny znajdą się w turnieju finałowym. Ten, ze względu na udział sześciu zespołów, zostanie rozegrany w zmienionej formule i będzie trwał 4 dni. Sześć drużyn zostanie podzielonych drogą losowania na dwie grupy – A i B (przy założeniu, ze w jednej grupie nie mogą znaleźć się wszyscy trzej zwycięzcy półfinałów) – i w tych grupach zespoły zagrają każdy z każdym. Ostatniego dnia turnieju zostaną rozegrane dwa spotkania, w których zwycięzcy grup A i B zmierzą się z zespołami z drugich miejsc, systemem „na krzyż". Dopiero zwycięzcy tych meczów (dwa zespoły) awansują do rozgrywek I ligi mężczyzn w sezonie 2014/2015.

Runda zasadnicza ma rozpocząć się 28 września i zakończyć 18 stycznia. Drugi etap rozgrywek wystartuje już 25 stycznia, a zakończy się 12 kwietnia. Turniej finałowy został zaplanowany na 15-18 maja. Terminy te mogą jeszcze ulec zmianie z uwagi na rozgrywki młodzieżowe oraz nieznane jeszcze terminy dla kadr narodowych kadetów i juniorów, które zostaną zaproponowane przez CEV i FIVB.

Podział na grupy w II lidze mężczyzn w sezonie 2013/2014:

gr 1 - północno - zachodnia   gr. 2 - południowo-zachodnia

1. AZS UAM Poznań		 1. Juvenia Głuchołazy
2. Krispol Września        2. Victoria Wałbrzych
3. Morze-Bałtyk Szczecin     3. Gwardia Wrocław
4. Olimpia Sulęcin        4. Bielawianka Bielawa
5. GTPS Gorzów Wlkp.       5. AZS UZ Zielona Góra
6. LO MS Świnoujście       6. Sobieski Żagań
7. Orzeł Międzyrzecz       7. Astra Nowa Sól
8. Wilki Wilczyn         8. Chrobry Głogów
9. Orion Sulechów         9. Ołavia Oława

   gr. 3 - centralna      gr. 4 - północno-wschodnia

1. Czarni Rząśnia         1. AZS UWM Olsztyn
2. Caro Rzeczyca         2. Pronar Parkiet Hajnówka
3. AKS UŁ Łódź          3. MKS MOS Wola Warszawa
4. Bzura Ozorków         4. Centrum Augustów
5. Lechia Tomaszów Maz.      5. Huragan Wołomin
6. SMS PZPS Spała         6. Huragan Międzyrzec Podlaski
7. MKS Kalisz           7. AZS UW Warszawa
8. Exact Systems Częstochowa   8. Wicher Wilkasy
9. Salos SL Ostrów Wlkp.     9. Stoczniowiec Gdańsk

   gr. 5 - południowa     gr. 6 - południowo-wschodnia

1. Volley Rybnik         1. Wisłok Strzyżów
2. Warta Zawiercie        2. Karpaty Krosno
3. AZS Politechnika Opolska    3. Błękitni Ropczyce
4. Rafako Racibórz        4. Contimax MOSiR Bochnia
5. Czarni Katowice        5. Hutnik Dobry Wynik Kraków
6. AT Jastrzębski Węgiel     6. MKS Andrychów
7. Górnik Radlin         7. TS Volleyball Sanok
8. UKS Strzelce Opolskie     8. Energetyk Jaworzno
                 9. STS Skarżysko-Kamienna (?)

 

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved