Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Andrea Giani: Praca z młodzieżą przynosi najwięcej satysfkacji

Andrea Giani: Praca z młodzieżą przynosi najwięcej satysfkacji

fot. FIVB

Andrea Giani lepszego debiutu w roli pierwszego trenera reprezentacji nie mógł sobie wymarzyć - jego kadra B wygrała igrzyska śródziemnomorskie. - To zwycięstwo zawdzięczamy połączeniu odpowiedniego systemu treningowego i talentu zawodników - mówi.

Choć do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro pozostały jeszcze trzy lata, to Włosi nie trwonią czasu i już rozpoczęli przygotowania do najważniejszej imprezy czterolecia. Pomóc im ma w tym Projekt Rio 2016, którego częścią jest kadra B siatkarzy, nad którą opiekę sprawuje Andrea Giani. – To bardzo ważna część Projektu Rio 2016. Bardzo zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do kolejnych igrzysk olimpijskich i wywalczeniu medalu. Mam nadzieję, że pomysł na stworzenie kadry B pomoże tym chłopakom rozwinąć się na tyle, że otrzymają swoją szansę i pojadą na igrzyska w Rio de Janeiro – tłumaczył Giani.

Jego podopieczni po raz pierwszy w takim gronie mieli okazję sprawdzić się w czerwcu, w trakcie igrzysk śródziemnomorskich w Turcji. Początek turnieju jednakże nie należał do udanych, bowiem po tie-breaku ulegli Algierii. – Ten mecz był dla nas bardzo ważny pod kątem psychologicznym. Większość moich zawodników nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia, w związku z czym nie potrafili oni odpowiednio skoncentrować się w pojedynku przeciwko Algierczykom. Po tym meczu jednak ich poziom koncentracji wzrósł, oni sami nieco "dorośli" i sprawdzili się – mówił legendarny siatkarz, a jego słowa potwierdził efekt końcowy, jaki osiągnęli Włosi na igrzyskach śródziemnomorskich. Z meczu na mecz bowiem grali coraz lepiej, wobec czego mogli cieszyć się z wywalczenia złotego medalu. – To zwycięstwo zawdzięczamy połączeniu odpowiedniego systemu treningowego i szkoleniowego i ogromnego talentu tych zawodników. Czy jest zatem szansa, że któryś z nich zastąpi Alessandro Feiego bądź Samuele Papiego, którzy zdecydowali się zakończyć przygodę z reprezentacją? – Ciężko nad tym pracujemy. Kto wie, co przyniesie przyszłość? Niemniej jednak zastąpienie ich będzie trudne do wykonania.

A jak sam Andrea Giani odnalazł się w roli pierwszego szkoleniowca reprezentacji? Dla niego był to debiut w tej roli, gdyż dotychczas pełnił funkcję asystenta Mauro Berruto, jedynie w klubie był tym pierwszym. – Zdecydowanie dało się odczuć różnicę. Gdy pełnisz rolę pierwszego trenera w reprezentacji, presja jest ogromna, o wiele większa od tej, do której przywykłem. Na szkoleniowcu kadry ciąży przecież ogromna odpowiedzialność – skomentował Włoch. – Teraz jednak, na finały Ligi Światowej, wróciłem do kadry A i dalej będę pomagać Berruto. Jeśli natomiast chodzi o kadrę B, to plan jest taki, że część z tych zawodników weźmie udział w przygotowaniach do wrześniowych mistrzostw Europy.Po zakończeniu czempionatu Starego Kontynentu Gianiego czeka walka o mistrzostwo Włoch wraz z jego nowym teamem, Marmi Lanza Verona. Teraz sytuacja wyklarowała się, lecz tak naprawdę do połowy czerwca nie było wiadomo, czy klub z Werony przystąpi do rozgrywek Serie A1 w sezonie 2013/2014. – Być może dla ludzi z zewnątrz sytuacja nie była do końca jasna, dla mnie wręcz przeciwnie. Znałem tę sprawę od wewnątrz, wiedziałem, czego mam się spodziewać, dlatego absolutnie niczym się nie stresowałem ani nie obawiałem się, że powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku z M. Roma Volley – mówił ze spokojem Giani. – Bardzo się cieszę, że otrzymałem propozycję pracy w Weronie, to naprawdę piękne miasto. Najważniejsze jednak jest to, że będę mieć możliwość pracy z młodymi zawodnikami. Dla mnie to najistotniejsze i przynosi mi to najwięcej satysfakcji. Bardzo zależy mi na tym, aby stworzyć zgraną drużynę, która wywalczy sobie miejsce w ósemce najlepszych ekip i będzie miała sposobność uczestniczyć w Pucharze Włoch – zakończył.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved