Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AME: Uniwersytet Rzeszowski piąty w Europie

AME: Uniwersytet Rzeszowski piąty w Europie

fot. archiwum

W zakończonych w ubiegłą niedzielę Akademickich Mistrzostwach Europy, które rozgrywane były na Cyprze, Uniwersytet Rzeszowski zajął piątą lokatę. W turnieju wystąpił też Uniwersytet Warszawski, który ostatecznie uplasował się na 7. miejscu.

Czternaście drużyn uczelnianych z całej Europy podzielono na cztery grupy. Rzeszowski team składał się głównie z zawodników, którzy na co dzień występują na pierwszo- i drugoligowych parkietach. Polacy znaleźli się w trzyzespołowej grupie wraz z ekipami z Finlandii oraz Norwegii. W pierwszym meczu turnieju rzeszowianie zmierzyli się z fińskim Uniwersytetem Jyvaskyla. Pojedynek nie potoczył się po myśli Polaków, którzy musieli uznać wyższość rywali 1:3. – Wygraliśmy pierwszego seta, ale później gra nie układała się po naszej myśli. Różnicę zrobił fiński przyjmujący, który popisał się w całym spotkaniu ośmioma asami serwisowymi. W ogóle Finowie zdominowali nas w tym elemencie, bo drużynowo przegraliśmy z nimi 2:12 – mówił po turnieju rozgrywający Uniwersytetu Rzeszowskiego – Mateusz Sroka. Na szczęście mecz o wyjście z grupy był już o wiele łatwiejszy dla podkarpackiej drużyny, która wygrała gładko – 3:0 – z Sogn og Fjordane University.

O awans do półfinału Uniwersytet Rzeszowski zmierzył się z niemieckim Uniwersytetem Technicznym z Monachium. Losy pojedynku rozstrzygnęły się w tie-breaku, lecz ostatecznie to rywale okazali się lepsi. – W drużynie niemieckiej bardzo dobrze spisywał się rozgrywający z atakującym. Widać było, że są zgrani. Szkoda, bo zabrakło naprawdę niewiele – relacjonował Sroka. – Nasza gra za bardzo falowała – dodał. Spotkania z Niemcami żal tym bardziej, że ostatecznie wygrali oni cały turniej, a przecież byli blisko porażki z naszą drużyną. Podopiecznym Wojciecha Bajorka przyszło walczyć o miejsca 5-8. W pierwszym meczu tej fazy akademicy z Podkarpacia zmierzyli się z gospodarzami – Uniwersytetem Cypryjskim. Rzeszowianie prowadzili już 2:0, jednak miejscowi doprowadzili do wyrównania. W decydującej partii lepsi okazali się Polacy i to oni zagrali o piąte miejsce w turnieju, w którym spotkali się ponownie z fińskim Uniwersytetem Jyvaskyla.

Losy tego pojedynku potoczyły się zgoła odmiennie od pierwszego meczu pomiędzy tymi ekipami, bowiem premierowego seta wygrali Finowie, ale trzy ostatnie rozstrzygnęli na swoją korzyść podkarpaccy zawodnicy i to oni mogli cieszyć się z piątego miejsca w turnieju. – Na pewno szkoda, że nie udało się wejść do czołowej czwórki, ale zabrakło naprawdę niewiele. Organizacja turnieju była bardzo dobra. Cztery tysiące ludzi na trybunach robiło wrażenie – mówił przyjmujący Uniwersytetu Rzeszowskiego – Jakub Peszko.Turniej od strony organizacyjnej wyglądał bardzo dobrze, otoczka i atmosfera wokół zawodów była również bardzo pozytywna. Siatkarsko pierwsza ósemka prezentowała się nieco lepiej od pozostałych. Cieszymy się z wyniku, ale pozostaje jednak duży niedosyt, ponieważ bardzo niewiele brakowało, abyśmy znaleźli się w czwórce i już w ćwierćfinale wyeliminowali Niemców, przyszłych zwycięzców turnieju. Nasza gra z meczu na mecz wyglądała coraz lepiej, szkoda że rozegraliśmy jedno spotkanie mniej w grupie niż inne zespoły. Może bylibyśmy lepiej przygotowani i zgrani w najważniejszych spotkaniach. Myślę jednak, że władze uczelni, miasta i województwa będą zadowolone z naszego wyniku, tym bardziej że jest to świetna promocja uczelni i naszego regionu – podsumował rzeszowski libero – Tomasz Głód.

Dodajmy, że druga z polskich ekip – drużyna Uniwersytetu Warszawskiego – po zwycięstwie 3:2 nad gospodarzami imprezy zajęła ostatecznie siódmą lokatę.

Czołowa ósemka AME:
1. Uniwersytet Techniczny Monachium (Niemcy)
2. Uniwersytet Nis (Serbia)
3. Uniwersytet im. Paul’a Sabatier Tuluza (Francja)
4. Bashkir State Agrarian University (Rosja)
5. Uniwersytet Rzeszowski
6. Uniwersytet Jyvaskyla (Finlandia)
7. Uniwersytet Warszawski
8. Uniwersytet Cypryjski (Cypr)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka akademicka

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-07-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved