Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Olieg Achrem wzmocni reprezentację Białorusi

Olieg Achrem wzmocni reprezentację Białorusi

fot. Cezary Makarewicz

Mógł grać w reprezentacji Polski, ale szansy na to nie dał mu Polski Związek Piłki Siatkowej, nie załatwiając formalności w światowej federacji. Olieg Achrem, kapitan ekipy Asseco Resovii Rzeszów, wraca więc do kadry Białorusi.

Urodzony na Białorusi zawodnik ponad dwa lata temu otrzymał polskie obywatelstwo. Zrezygnował też z gry w kadrze Białorusi, by odczekać karencję, którą nakłada na zawodnika światowa federacja (FIVB). Władze PZPS-u nie złożyły jednak odpowiednich dokumentów, by Achrem mógł grać dla reprezentacji Polski. Dlatego też zawodnik postanowił wrócić do gry dla Białorusi.

Pojawił się już w szerokim składzie na Ligę Europejską, a w ten weekend będzie mógł ponownie wystąpić w oficjalnym meczu. Znalazł się bowiem w składzie na trzeci turniej LE. Białorusini zagrają tym razem w Turcji, gdzie zmierzą się kolejno z Izraelem, Chorwacją i gospodarzami.

Cieszę się, że dołączył do nas Achrem. Jest zbyt wcześnie, by mówić o jego optymalnej formie, ale leci z nami do Turcji i będzie wchodził do składu. Naszym zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie się do mistrzostw Europy – powiedział na łamach portalu białoruskiej federacji trener Viktor Sidelnikov.Więcej w serwisie sport.pl


Polski Związek Piłki Siatkowej oświadcza, iż nieprawdą jest, że nie przygotował odpowiednich dokumentów dla Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) w związku ze staraniami Pana Oliega Achrema na grę w siatkarskiej reprezentacji Polski. Wprost przeciwnie, wszelkie niezbędne formalności leżące w gestii PZPS zostały wykonane. Jedyną przeszkodą w rozpoczęciu odpowiednich procedur był brak, zgodnej z regulacjami FIVB, opłaty ze strony Pana Oliega Achrema na rzecz FIVB. Nie ma w zwyczaju żadnej krajowej federacji siatkarskiej stowarzyszonej w FIVB, by wnosiła wymienioną opłatę w imieniu sportowca. Wysokość wskazanej opłaty to 15 tyś. CHF w przypadku, gdy zawodnik nie był jeszcze reprezentantem kraju pochodzenia lub 25 tyś. CHF jeśli reprezentował kraj pochodzenia.

PZPS nigdy dotychczas nie ponosił opłat z tego tytułu i nie mógł odstąpić od tej zasady w przypadku Pana Oliega Achrema. Byłoby to działanie nieuczciwe wobec innych sportowców, którzy pragnąc reprezentować biało-czerwone barwy i budować swoją sportową markę, sami ponieśli stosowne koszty. Sytuacja materialna Pana Oliega Achrema nie upoważniała do ewentualnego udzielenia tego rodzaju wsparcia.

Mirosław Przedpełski,
Prezes PZPS

 

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-06-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved