Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > AGH AZS Kraków i TKS Tychy oficjalnie w I lidze mężczyzn

AGH AZS Kraków i TKS Tychy oficjalnie w I lidze mężczyzn

fot. archiwum

To, o czym mówiło się od kilku dni, stało się faktem. AGH 100RK AZS Kraków oraz TKS Nascon Kopex Tychy zagrają w I lidze mężczyzn. TKS i AGH AZS wypełniły miejsca po Czarnych Radom i BBTS-ie Bielsko-Biała, które zagrają w PlusLidze.

Już kilka dni temu mówiło się o tym, że Polski Związek Piłki Siatkowej chce, by w przyszłym sezonie zarówno PlusLiga, jak i I liga mężczyzn liczyły po dwanaście zespołów. Z racji tego, iż z pierwszoligowymi parkietami pożegnały się ekipy Czarnych Radom i BBTS-u Bielsko-Biała, które zagrają w ekstraklasie oraz MCKiS Energetyk Jaworzno i KU AZS UAM Poznań, które spadły do II ligi, na zapleczu PlusLigi powstała dwumiejscowa luka. Z tego też względu PZPS zdecydował się rozesłać zapytania o chęć gry na pierwszoligowym froncie do spadkowiczów z Jaworzna i Poznania, a także do klubów, które zajęły trzecie i czwarte miejsce w turnieju finałowym II ligi – TKS-u Nascon Kopex Tychy i AGH 100RK AZS Kraków. Miejsca były dwa i jak się okazało, chętnych też była tylko dwójka. W Jaworznie i Poznaniu nie znaleziono odpowiednich funduszy, by myśleć o walce na tym szczeblu rozgrywek, natomiast w Krakowie i Tychach od razu zdecydowano się na wysłanie stosownych dokumentów. Decyzja PZPS-u była więc formalnością, która w poniedziałek stała się faktem. – Cieszy, że na pierwszoligowej mapie pojawiły się ośrodki z dużych miast. Męskie rozgrywki ligowe w Polsce cały czas się rozwijają. Przekonuje o tym włączenie do PlusLigi klubów z Bielska-Białej i Radomia, a w przypadku I ligi szybka decyzja klubów z Krakowa i Tychów. To bez wątpienia ożywi siatkarską rywalizację. Wszystkim beniaminkom życzę powodzenia – przyznał prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski.

Brak awansu na stricte sportowej drodze też cieszy, ale w Krakowie wszyscy żałują, że nie mogli się cieszyć z promocji do wyższej klasy rozgrywkowej bezpośrednio po turnieju w Miliczu. – Osobiście ubolewam, iż nie udało się nam osiągnąć tego celu na boisku, bo wtedy radość byłaby z całą pewnością nieporównywalnie większa. Bardzo żałuję, że nasza podróż z Milicza nie mogła przebiegać w takim nastroju. Myślę, że byłyby to niezapomniane chwile. W siatkówkę gra się dla takich momentów, przez całe życie się je pamięta – stwierdził przyjmujący AGH Kraków, Kamil Maruszczyk. Nie inaczej jest w Tychach, gdzie awans przyjęto z entuzjazmem, ale nie mogło się to równać z fetą, która mogła mieć miejsce po zapewnieniu sobie awansu już drugiego dnia turnieju w milickiej hali. – W tym turnieju nie byliśmy słabszym zespołem od trzech pozostałych, a jednak nie potrafiliśmy drugiego dnia postawić kropki nad i. Informacja o tym, że jednak zagramy w I lidze, cieszy, jednak bardziej cieszyłby bezpośredni awans wywalczony na boisku. Jestem bardzo zadowolony, że będę mógł zagrać w I lidze. Będzie to dopiero mój trzeci sezon na pozycji libero i mam wiele do udowodnienia sobie i kilku innym osobom – przyznał gracz TKS-u, Emil Siewiorek.

Jak wiadomo gra na wyższym szczeblu rozgrywkowym wiąże się również z podniesieniem poziomu sportowego. W obu klubach nie obędzie się bez zmian kadrowych, jednak zarówno w Tychach, jak i w Krakowie nie powinno dojść do wielkich zmian. – Gra w I lidze to zupełnie inna bajka niż zmagania na drugoligowych parkietach. Wiadomo, iż trzon naszej drużyny stanowili głównie studenci AGH. Awans do I ligi to ogromne wyzwanie, bo niezwykle trudno połączyć grę na takim poziomie z poważnym studiowaniem. Czekają nas w klubie ważne rozmowy i decyzje – skomentował Maruszczyk. – Na pewno pozostawienie trzonu zespołu byłoby mądrym posunięciem. I liga jest bardzo wyrównana i nie ma takiej przepaści między zespołami jak w II lidze, więc będzie trzeba dawać z siebie wszystko na treningach, a potem na meczach, by wygrać jakiekolwiek spotkanie. Mam nadzieję, że jako beniaminek sprawimy kilka niespodzianek – dodał Siewiorek.Uczestnicy I ligi mężczyzn w sezonie 2013/2014:
Energa Pekpol Ostrołęka
KS Cuprum Mundo Lubin
KS Camper Wyszków
MKS Banimex Będzin
Ślepsk Suwałki
UMKS Kęczanin Kęty
KPS Siedlce
Stal AZS PWSZ Nysa
ASPS Avia Świdnik (beniaminek)
KS Milicz (beniaminek)
AGH 100RK AZS Kraków (beniaminek)
TKS Nascon Kopex Tychy (beniaminek)

źródło: inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-06-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved