Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Draft szansą dla młodych czy dla finansów klubów?

Draft szansą dla młodych czy dla finansów klubów?

fot. archiwum

Od dłuższego czasu zarówno w Polsce, jak i na całym świecie doszukuje się sfer w siatkówce, w których można dokonać zmian. Również w polskiej lidze próbuje się doskonalić cały system. Nowością, która ma być wprowadzona w 2014 do PlusLigi, ma być draft.

Już jakiś czas temu w polskiej ekstraklasie zaszła bardzo poważna zmiana – PlusLiga została zamknięta. Dopiero po tym sezonie, właśnie wczoraj postanowiono powiększyć ją o dwa zespoły – BBTS Bielsko-Biała i Czarnych Radom. Tym czasem w PLPS-ie nadal myślą o zmianach, a kolejna będzie dotyczyła transferów młodych zawodników do klubów w PlusLidze. – Draft dotyczyć będzie na razie tylko polskich graczy, którzy po raz pierwszy trafiają do PlusLigi. Podlegać będą pod niego zawodnicy, którzy nie ukończą 23. roku życia do 31 grudnia roku poprzedzającego wybór – zaczyna wyjaśniać zasady wiceprezes PLPS-u Jan Zaremba.Jedyny wyjątek robimy dla wychowanków klubów, a za takiego będziemy uznawali tylko zawodnika, który znalazł się w danym klubie jeszcze przed 17. rokiem życia – dodaje.

Wszystko będzie się odbywać na podobnych zasadach, jak dzieje się to w najlepszej koszykarskiej lidze świata – NBA. – Ostatnia ekipa z danego sezonu będzie miała pierwszy numer w wyborach zawodników, oczywiście będzie mogła później takim głosem się wymienić lub odsprzedać młodego gracza, podobnie jak to ma miejsce w NBA – mówi w Przeglądzie Sportowym Zaremba. Ten pomysł ma też podłoże finansowe, bowiem kontrakty młodych zawodników nie będą mogły przekroczyć 50 tysięcy złotych za sezon. Natomiast w razie przenosin do innego klubu ten poprzedni otrzyma ekwiwalent za wyszkolenie młodego zawodnika w wysokości 20 tysięcy złotych.

W Stanach Zjednoczonych przynosi to wymierne efekty, jednak czy w Polsce będzie podobnie? Za oceanem w grę wchodzą tak naprawdę dużo większe pieniądze i ma to sens. W porównaniu z NBA w naszym kraju finanse zarówno w całej lidze, jak i te dotyczące młodych zawodników to nie kokosy. Na pewno można by było ze zmianami pójść w drugą stronę. Bardziej skłonić się ku zapewnieniu młodym siatkarzom możliwości do ogrywania, draft bowiem wcale nie gwarantuje tego, że młody przyszłościowy zawodnik będzie w stanie przebić się do składu i rozwijać swoje umiejętności na samym boisku, w grze. Tymczasem zyskać mogą same kluby, które w walce o najlepszą młodzież nie będą musiały wytoczyć coraz to większych dział finansowych, a w późniejszym czasie otrzymają też wspomniany ekwiwalent za wyszkolenie.źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-06-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved