Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Rywale Polaków w Lidze Światowej – Bułgaria

Rywale Polaków w Lidze Światowej – Bułgaria

fot. archiwum

Ostatnim, po Brazylii, Argentynie, Francji i Stanach Zjednoczonych, rywalem Polaków w rozgrywkach LŚ będzie reprezentacja Bułgarii. Po rezygnacji z gry w kadrze Mateja Kazijskiego i Andreja Żekowa Bułgarzy budują siłę swojej reprezentacji, odmładzając skład.

Mimo że lata świetności sezonów reprezentacyjnych kończonych z dorobkiem medalowym reprezentacja Bułgarii ma za sobą, Bułgarzy wciąż utrzymują się w czołówce, dość pechowo ostatnio zajmując miejsca tuż poza podium. W ostatnich latach największym sukcesem reprezentacji Bułgarii było trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w 2009 roku, wcześniej także brąz podczas Pucharu Świata w 2007 roku. Ostatnie lata to jednak coraz gorsze wyniki, a wyjątkowo pechowym dla prowadzonej wówczas przez Najdena Najdenowa drużyny był 2012 rok, gdzie najpierw na parkietach popularnej „światówki" po rywalizacji w turnieju finałowym Bułgarzy zajęli czwarte, nazywane najgorszym dla sportowca, miejsce – następnie powtarzając ten wynik na imprezie docelowej, czyli igrzyskach olimpijskich. Poczynania Bułgarów w ostatnich latach znalazły także odzwierciedlenie w rankingu FIVB, w ostatnim publikowanym zestawieniu reprezentacja Bułgarii znalazła się dopiero na ósmym miejscu.

Po dość głośnym rozstaniu Radostina Stojczewa z reprezentacją Bułgarii rezygnację z gry w kadrze narodowej oficjalnie ogłosili, stanowiący o sile zespołu, Matej Kazijski i Andrej Żekow. Bułgarska Federacja Siatkówki groziła nawet zawieszeniem gwiazdy bułgarskiej siatkówki. Atmosfera panująca wokół reprezentacji Bułgarii nie sprzyjała budowie siatkarskiej potęgi, a komentujący problemy zawodnicy negatywnie wypowiadali się na temat odwołania trenera Stojczewa. Mimo przeciwności wynik i dyspozycję Bułagarów na igrzyskach olimpijskich w Londynie należy uznać za satysfakcjonujący. Stojczewa zastąpił Najden Najdenow, a o sile zespołu, pod nieobecność dotychczasowych gwiazd, stanowili Cvetan Sokołow i Todor Aleksjew. Po starcie z wysokiego "C" dopiero w półfinale przeszkodą nie do przejścia dla Bułgarów okazała się reprezentacja Rosji. W meczu o brąz podopiecznych Najdenowa pokonali Włosi. Mimo porażki czwarte miejsce, uwzględniając sytuację, w jakiej znalazła się drużyna, było wynikiem powyżej oczekiwań. Po igrzyskach olimpijskich reprezentację Bułgarii dotknęły jednak kolejne zmiany, karierę zakończył Władimir Nikołow, który aktualnie pełni funkcję menedżera kadry. Federacja postanowiła też nie przedłużać umowy z Najdenem Najdenowem, który zastąpił Stojczewa tylko na czas igrzysk olimpijskich.

Aktualnie zespół prowadzi Włoch Camillo Placi, były asystent Silvano Prandiego w kadrze narodowej. Zeszłoroczna edycja Ligi Światowej miała być dla Bułgarów przełomową, organizator turnieju finałowego w półfinałach przegrał z podopiecznymi Andrei Anastasiego, aby ostatecznie zakończyć rozgrywki na czwartym miejscu. Do rywalizacji na parkietach „światówki" w tegorocznej edycji podopieczni Camillo Placiego przygotowywali się rozgrywając mecze kontrolne z reprezentacjami Serbii i Portugalii. Bilans sparingów Bułgarzy mogą zaliczyć na remis, o ile w rywalizacji z Portugalczykami pewnie triumfowali, to po wyrównanej walce z reprezentacją Serbii lepsi byli podopieczni Igora Kolakovicia.Podobnie jak inne reprezentacje, także Bułgarów dotknęła zmiana pokoleniowa. W odmłodzonym składzie nie zabrakło zawodników znanych z plusligowych parkietów, m.in. przyjmującego Asseco Resovii Rzeszów – Nikołaja Penczewa. Także dwunastka powołana na najbliższe mecze Ligi Światowej ma potwierdzić bułgarską siłę młodości. Pierwszym rywalem sprawdzającym formę Bułgarów będą Francuzi.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-06-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved