Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Rusza kolejna edycja Ligi Światowej. Czy Polacy obronią tytuł?

Rusza kolejna edycja Ligi Światowej. Czy Polacy obronią tytuł?

fot. archiwum

Faza grupowa 24. edycji Ligi Światowej rozpoczyna się już w ten piątek od meczów grupy C. Światowa federacja także w tym roku przygotowała dla nas garść innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie zasad rozgrywania tegorocznej LŚ.

W tym roku po raz pierwszy w Lidze Światowej zmierzy się aż 18 zespołów podzielonych na trzy grupy. Grupy A i B składają się z drużyn czołowej dwunastki światowego rankingu z dnia 13 sierpnia 2012 roku, natomiast grupa C to kolejne cztery zespoły rankingu i dwie drużyny, które otrzymały dziką kartę. Do turnieju finałowego awansują po dwa pierwsze zespoły z grup A i B, zwycięzca grupy C i gospodarz Final Six, którym w tym roku jest Argentyna. Trzy pierwsze zespoły z każdej z grup rozegrają w sumie sześć meczów (mecz i rewanż) przed własną publicznością, a cztery na wyjeździe. Odwrotnie sprawa ma się jeżeli chodzi o pozostałą trójkę z grupy – cztery mecze u siebie, sześć na obcym terenie. Taki system ma za zadanie dać szansę słabszym zespołom na grę z równymi sobie rywalami oraz przyczyni się do bardziej zaciętej walki we wszystkich grupach. Odmianą jest także to, że mecz i rewanż będą się odbywały w tym samym kraju w przeciągu jednego weekendu. Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w argentyńskim Mar del Plata w dniach 17-21 lipca.

Zobacz również
Terminarz grupy A Ligi Światowej

W grupie A faworytów będzie wielu. Polacy zmierzą się z reprezentacjami Brazylii, USA, Bułgarii, Argentyny i Francji. Brazylijczycy mimo braku Giby, Murillo i Sergio są głodni sukcesu. Zeszłoroczną LŚ skończyli na szóstym miejscu i przegrali finał olimpijski, w którym mieli piłki meczowe. Po świetnym sezonie w PlusLidze do drużyny narodowej powołanie dostał Felipe Fonteles, który może wraz z Bruno Rezende i spółką stanowić spore zagrożenie dla biało-czerwonych. Nasi siatkarze na pewno są mocno zdeterminowani, aby obronić tytuł, co byłoby dobrym prognostykiem przed światowym czempionatem w 2014 roku. Do walki o turniej finałowy w tej grupie mogą przyłączyć się też Amerykanie, którzy od tego sezonu będą prowadzeni przez nowego trenera. John Speraw traktuje jednak te rozgrywki jako długoterminowe przygotowanie przed igrzyskami olimpijskimi w 2016 roku. Argentyńczycy jako gospodarz mają już zapewnione miejsce w Final Six, gdyby nie to, o awans mogłoby być trudno, ponieważ Facundo Conte, ich największa gwiazda, w tym roku zrezygnował z grania w reprezentacji i podda się w przerwie operacji ramienia.Zobacz również
Terminarz grupy B Ligi Światowej

W grupie B prym wieść będą zapewne mistrzowie olimpijscy pod wodzą nowego trenera Andrieja Woronkowa. O miejsca w finałowym turnieju powalczą Serbowie, którzy pokazali się z dobrej strony w meczach sparingowych z Polakami, chociaż jest to jeszcze młody zespół wymagający pracy. Trudno o powtórkę sukcesu z zeszłego roku (5. miejsce) może być Niemcom, ponieważ wystartują bez swojej największej gwiazdy – Georga Grozera. W składzie Vitala Heinena zabraknie także Simona Tischera i Sebastiana Schwarza, co będzie dużym osłabieniem tego zespołu. Czarnym koniem w tej grupie może okazać się reprezentacja Kuby, która w zeszłym roku zajęła najniższy stopień podium. Przekonamy się, czy drużyna pozbawiona kapitana, Wilfredo Leona, będzie w stanie zagrać równie dobrze, jak w 23. edycji Ligi Światowej. Z powyższymi zespołami zmierzą się także Włosi i beniaminek rozgrywek – reprezentacja Iranu pod wodzą Julio Velasco.

Grupa C skompletowana jest z niżej sklasyfikowanych drużyn, pomysł ten może być skutkiem wyników z zeszłorocznej edycji, kiedy między pierwszym a czwartym zespołem w grupie różnica dochodziła do ponad 20 punktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli okazję obejrzeć bardziej wyrównane mecze, zwłaszcza że do Final Six awansuje tylko zwycięzca grupy. Faworytem może tutaj być reprezentacja Kanady z Gavinem Schmittem na czele, który potrafi zdobyć w jednym meczu ponad 50 punktów. W grupie C zagrają także drużyny Korei Południowej, Finlandii, Holandii, Japonii i Portugalii, która weszła do stawki po wycofaniu się zespołu z Egiptu.

Zobacz również
Terminarz grupy C Ligi Światowej

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved