Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Czarni podjęli wyzwanie. Decyzja PlusLigi 20 czerwca

Czarni podjęli wyzwanie. Decyzja PlusLigi 20 czerwca

fot. archiwum

Czarni Radom chcą zagrać w PlusLidze. Czy tak się stanie? Siatkarska centrala decyzję w tej sprawie podejmie 20 czerwca. Na spotkaniu władz klubu, trenerów, zawodników oraz członków Stowarzyszenia Czarni Radom podsumowano również miniony sezon.

Zakończony właśnie sezon był bardzo udany dla drużyny Czarnych. Radomianie występujący w roli beniaminka prezentowali się świetnie i ostatecznie zdobyli mistrzostwo I ligi. 39 rozegranych meczów, 150 setów, w tym 97 zwycięskich, 30 wygranych spotkań – te liczby mówią same za siebie. Ponadto w barwach radomskiej ekipy występowało tylko czterech zawodników spoza miasta. – W dzisiejszych czasach to rzecz niespotykana. Rok temu, kiedy wywalczyliśmy awans do I ligi, w naszej drużynie grał tylko jeden siatkarz spoza Radomia. Trzon drużyny stanowili wychowankowie lub zawodnicy związani z miastem i to w mojej opinii ma bardzo duże znaczenie – podkreśla Robert Prygiel, atakujący i drugi trener zespołu. – Mieliśmy dobre warunki pracy. Problemów, które mogłyby nas rozpraszać, była znikoma ilość i mogliśmy spokojnie pracować. Jest to nie tylko nasz sukces, ale też całego sportowego radomskiego środowiska i kibiców siatkówki – mówi Prygiel.

To były dwa długie i wyczerpujące sezony pod względem fizycznym i psychicznym. W pierwszym założyliśmy sobie awans do I ligi i zakończyliśmy go bardzo późno, kiedy w zasadzie większość klubów miała już zamknięte budżety i kadrę. Czekało nas niełatwe zadanie, aby ten zespół stworzyć i to nam się udało. Szykowaliśmy drużynę, która spokojnie będzie walczyć o górną część tabeli. Oparliśmy zespół na zawodnikach z przeszłością plusligową i pierwszoligową, którzy nie mieli wtedy klubów. Dodatkowo stworzyliśmy team nie tylko na boisku, ale też poza nim. Z biegiem czasu graliśmy coraz lepiej i także lepiej rozumieliśmy się poza boiskiem – podsumowuje Wojciech Stępień, trener Czarnych.

Zwycięstwo w I lidze nie daje już jednak sportowego awansu do PlusLigi. Aby się w niej znaleźć, trzeba spełnić szereg wymogów. – W mojej opinii drużyna, która zwycięży na pierwszoligowych parkietach, powinna awansować do PlusLigi. Teraz jednak od centrali PLPS-u zależy, jaka będzie forma tych rozgrywek w przyszłym roku – podkreśla Janusz Stańczuk, prezes Czarnych.Czarni Radom chcą zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej. – W grudniu złożyliśmy wstępny akces o chęci gry w PlusLidze. Po jakimś czasie przyszło już bardziej szczegółowe zapytanie z centrali, m.in. o brak zadłużeń wobec różnych podmiotów, o budżet, halę, skład czy drużynę Młodej Ligi – wyjaśnia Stańczuk. Budżet klubu na przyszły sezon w przypadku dopuszczenia do gry w PlusLidze miałby wynosić ok. 2,5-3 mln złotych. Delegacja z Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej przyjedzie do Radomia 6 czerwca, aby spotkać się m.in. z władzami miasta.

Opóźniające się decyzje siatkarskiej centrali nie są na rękę drużynom starającym się o grę w najwyższej klasie rozgrywkowej ze względu na budowę składu na przyszły sezon. Nie wiadomo bowiem, czy zespół wystąpi w PlusLidze, czy w I lidze. – Chcielibyśmy wiedzieć, w którym jesteśmy miejscu. Przygotowujemy dwa warianty. Nie wychodzimy przed szereg, mamy jakieś przemyślenia. Jeśli będzie PlusLiga, to będzie nieco więcej ruchów do wykonania. Nie zależy to jednak tylko od nas, zadecyduje o tym siatkarska centrala – mówi Stańczuk.

Problemem, który może stanowić pewną przeszkodę w dopuszczeniu zespołu do PlusLigi, jest hala. Prezes jest jednak dobrej myśli. – Wymiary całej powierzchni do gry są zgodne z regulaminem. Troszkę za mało jak na polskie plusligowe warunki jest jednak miejsc siedzących na trybunach. W każdym razie nie będzie to chyba przeszkoda nie do przeskoczenia. Będziemy robić wszystko, aby ta PlusLiga w Radomiu była – podkreśla Janusz Stańczuk. – Mamy wiele firm, które nam sprzyjają. W PlusLidze będzie łatwiej pozyskiwać sponsorów i mamy nadzieję, że Stowarzyszenie Czarni będzie nam jeszcze bardziej pomocne – kończy prezes.

Wiadomo, że PlusLiga stawia większe wymagania. Stowarzyszenie Czarni od dłuższego czasu robi wszystko, aby tym wymaganiom sprostać. Prowadzimy konsultacje z naszymi członkami. Już blisko sto podmiotów gospodarczych zaangażowało się w tę świetną ideę. Na najbliższym spotkaniu zarządu zamierzamy dokonać podsumowania i wypracować sobie metody, dzięki którym będziemy mogli zwiększyć nasz wkład we wspieranie klubu. Finansowo zrobimy wszystko, aby zagwarantować jak najlepszy udział stowarzyszenia w przedsięwzięciu, jakim jest gra Czarnych w PlusLidze. Więcej konkretów z naszej strony będziemy mogli przedstawić w drugim tygodniu czerwca – wyjaśnia Tomasz Kochanowski ze Stowarzyszenia Czarni.

Odbywają się rozmowy, prowadzone przez Stowarzyszenie Czarni z kilkoma znaczącymi podmiotami, mające na celu pozyskanie sponsora strategicznego. Jest duża szansa, że nasze działania zostaną zwieńczone sukcesem w ciągu tych dwóch najbliższych tygodni – podkreśla Artur Altman, przedstawiciel Stowarzyszenia Czarni oraz pełnomocnik prezesa zarządu Zbyszko Company.

Ostateczna decyzja w sprawie gry Czarnych Radom w PlusLidze zapadnie 20 czerwca.

Autorem jest jest Michał Nowak, cozadzien.pl

źródło: cozadzien.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved