Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Fabrice Vial: Kwalifikacja do mistrzostw Europy to priorytet

Fabrice Vial: Kwalifikacja do mistrzostw Europy to priorytet

fot. archiwum

Reprezentantki Francji pilnie trenują od kilku tygodni, przygotowując się do kwalifikacji do mistrzostw Europy. Ich trener, Fabrice Vial, zapewnia, że gra w czempionacie Starego Kontynentu to dla niego i całej drużyny absolutny priorytet w tym sezonie.

Po kilku tygodniach przygotowań Francuzki przeniosły się na dziesięć dni do Boulouris. Podopieczne Fabrice’a Viala w środę i czwartek rozegrały w Nicei i w Toulonie dwa mecze towarzyskie z Holenderkami, w planie kolejne dwa dzisiaj i jutro. W pierwszym meczu gospodynie przegrały 1:3, w drugim zrewanżowały się rywalkom, wygrywając 3:0.

Les Bleues czeka w dniach 1 i 8 czerwca dwumecz z Ukrainą, który zadecyduje, która z drużyn zagra w tegorocznych mistrzostwach Europy. Na tydzień przed tymi niezwykle ważnymi spotkaniami Fabrice Vial opowiada o przygotowaniach swoich podopiecznych.

Po kilku tygodniach przygotowań, w którym miejscu znajduje się pana drużyna?Fabrice Vial: Będziemy więcej wiedzieć jutro (wywiad został przeprowadzony we wtorek – przyp. red.). Na razie pracuje się dobrze. Grupa robi postępy, to jest ważne. Teraz trzeba to przełożyć na mecze towarzyskie, że dziewczyny wierzą w siebie podczas gry i że budują pewność siebie.

Holenderki to rywalki na dobrym poziomie…

– Tak, i to bardzo dobrze! To ważny kraj w siatkówce, to drużyna, która gra dobrze. Są na dwudziestym miejscu rankingu światowego, ale ranking tak naprawdę nie ma znaczenia. Ja uważam, że są raczej w 10-12 najlepszych drużynach świata. I przede wszystkim one przypominają Ukrainki, jeśli chodzi o poziom gry. Są wysokie, niezbyt mocne technicznie, ale stawiają duże wyzwanie, jeżeli chodzi o warunki fizyczne. I nawet jeśli ekipa, która do nas przyjechała, jest odmłodzona, to mecz z nimi stanowi bardzo dobre przygotowanie.

Co będzie kluczowe, by pokonać Ukrainki?

– Pozytywem jest to, że część tych kluczowych elementów mamy we własnych rękach. Chodzi tu o wiarę w siebie, dużo wiary w siebie. W takich meczach, jakie nas czekają, trzeba, żeby dziewczyny wierzyły we własne siły.

Dobrze znacie reprezentację Ukrainy?

– Nie do końca. Kilka zawodniczek gra we Francji. Przede wszystkim jest to początek sezonu reprezentacyjnego, tak więc drużyny jeszcze tak naprawdę nie grały. Mamy tę przewagę, że Ukrainki grają w ten weekend turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych mistrzostw świata. Będziemy wiedzieć dokładnie, jak się ta drużyna zmieniła, mając w składzie te młode zawodniczki. A co do taktyki, to będziemy mogli ją dostosować, by zagrać jak najlepiej.

Celem tego lata jest tak naprawdę zapewnienie sobie gry w mistrzostwach Europy…

– To proste, od kiedy trenuję tę drużynę, od 2006 roku, zawsze zapewnialiśmy sobie grę w czempionacie Starego Kontynentu. Tak więc jest to priorytet dla mnie i mojego zespołu. To jest niezbędny etap, żeby kontynuować rozwój. Teraz trzeba także powiedzieć, że jest to coraz bardziej skomplikowane. Pozostałe ekipy robią postępy, zmieniają się. Siłą rzeczy jest wiele dobrych zespołów, którym się to nie udaje, nie można iść jednak w ich ślady.

źródło: ffvb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved