Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Miguel Falasca: Tworzymy drużynę już na wiele lat

Miguel Falasca: Tworzymy drużynę już na wiele lat

fot. archiwum

- Nad propozycją Skry Bełchatów nie myślałem nawet minuty, to były sekundy - mówi pierwszy trener PGE Skry Bełchatów, Miguel Falasca. Były reprezentant Hiszpanii powoli zaczyna wdrażać się w pracę szkoleniowca i pracuje nad budową zespołu.

Już 40-letni Falasca po ostatnim udanym sezonie w Uralu Ufa postanowił zakończyć karierę siatkarza i dość szybko rozpoczął nowy, trenerski rozdział w swoim życiu. – Grałem wiele, wiele lat i jestem już zmęczony – śmieje się Falasca.Prawda jest taka, że cały rok myślałem wraz moją rodziną nad tą sprawą i mniej więcej w marcu podjęliśmy decyzję, że zakończę karierę i wrócimy do Hiszpanii. Miesiąc później Konrad (Piechocki – przyp. red.) zadzwonił do mnie z propozycją i nie mogłem powiedzieć nie. Moim marzeniem było zostać trenerem, zwłaszcza w takim klubie jak Skra. Ponownie rozmawiałem z moją rodziną, a ona się zgodziła. Mamy w Polsce wielu przyjaciół, moje dzieci mówią po polsku i dla nich będzie łatwo. Dla mnie jest to wielka szansa, ale dla mojej rodziny jest to równie dobra sytuacja – opowiada kulisy zakończenia kariery i objęcia stanowiska trenera w PGE Skrze.

Hiszpan do rosyjskiego Uralu Ufa trafił po czterech latach spędzonych właśnie w Bełchatowie, w czasie których sięgnął po trzy mistrzostwa Polski. W Rosji również nie obyło się bez sukcesów. – To był bardzo dobry sezon, choć mieliśmy wiele kłopotów, wiele kontuzji w zespole. W połowie sezonu były też pewne problemy finansowe, ale ostatecznie zostały rozwiązane, a my awansowaliśmy do fazy play-off i spisaliśmy się w niej bardzo dobrze, zdobywając srebrny medal. W Ufie wszyscy są bardzo zadowoleni z tego wyniku. Dla mnie było to świetne zakończenie kariery. Chciałbym oczywiście wygrać ten finał, ale zespół z Biełgorodu grał fantastycznie, lepiej od nas. Cieszę się jednak, że mogłem zakończyć karierę, grając na najwyższym poziomie, i zdobyć ten srebrny medal – mówi Miguel Falasca.

Teraz przed Falascą nowe zadanie, czy łatwiejsze, czy trudniejsze – okaże się dopiero za jakiś czas. – Nad propozycją Skry Bełchatów nie myślałem nawet minuty, to były sekundy. Od razu powiedziałem Konradowi (Piechockiemu – przyp. red.), że podejmę się tego, ale najpierw muszę porozmawiać z moją rodziną. Byłem zadowolony i pewny, że mogę w Bełchatowie być dobrym trenerem – nie ukrywa nowy szkoleniowiec PGE Skry, który już teraz ma wizję tworzenia swojej drużyny. – Jesteśmy klubem z wielką historią, siedmioma mistrzostwami Polski i wieloma innymi tytułami, więc musimy starać się wygrać każdy mecz, który gramy. Najpierw jednak musimy zbudować drużynę, bo zachodzi tu teraz sporo zmian, jest wielu nowych zawodników. Tworzymy tę drużynę już na wiele lat, dlatego szukamy młodych zawodników, z którymi będziemy mogli pracować tak długo, jak tylko się da. Pierwszym moim zadaniem jest więc stworzyć drużynę, która będzie grała dobrą siatkówkę, a następnie będziemy myśleć o wygrywaniu – przyznaje. – Rozmawiałem już z kilkoma zawodnikami o przyszłości, o zamierzeniach i koncepcjach sztabu szkoleniowego. Drużyna jest budowana dzień po dniu, więc na razie nie ze wszystkimi zawodnikami rozmawialiśmy – dodaje.Asystentem Falaski będzie Fabio Storti, dotychczas wieloletni statystyk zespołu z Bełchatowa. – To był mój wybór i dla mnie jest on idealny. Jego silną stroną jest taktyka i przygotowanie taktyczne. Gdy dostałem propozycję z Bełchatowa, dla mnie było jasne, że jako drugiego trenera widziałbym Fabio – ocenia Hiszpan, który ponownie pracował będzie ze swoim przyjacielem – Stephanem Antigą, który również wrócił do Bełchatowa. – Stephane to przede wszystkim bardzo dobry i doświadczony zawodnik, który oprócz świetnej gry wnosi do drużyny atmosferę. Posiada przy tym wielką wiedzę, z której z pewnością będziemy chcieli skorzystać. Wiem na pewno, że będzie spisywał się naprawdę dobrze i mimo wieku będzie jednym z najlepszych zawodników w polskiej lidze – mówi Miguel Falasca.

źródło: inf. własna, skra.tv

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved