Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Lukáš Diviš i Dominika Valachová najlepsi na Słowacji

Lukáš Diviš i Dominika Valachová najlepsi na Słowacji

fot. archiwum

Lukáš Diviš i Dominika Valachová zostali zwycięzcami XIX edycji plebiscytu Słowackiej Federacji Siatkówki na Siatkarza i Siatkarkę Roku. Dla obydwojga jest to pierwsza tego typu nagroda, Valachová triumfowała jako pierwsza libero w historii plebiscytu.

Zwycięzcom plebiscytu wręczono wyróżnienia w bratysławskiej restauracji „U Zlatého Bažanta”. Na ceremonii obecni byli m.in.: Minister Edukacji i Nauki Republiki Słowackiej Dušan Čaplovič, przewodniczący Słowackiego Komitetu Olimpijskiego (SOV) František Chmelár, przedstawiciele SVF (Słowackiej Federacji Siatkówki) na czele z Ľuborem Halandem oraz wiele siatkarskich legend i przedstawicieli słowackich klubów.

Dla Diviša i Valachovej jest to pierwsze zwycięstwo w konkursie. Chociaż w roku 2002 na pierwszej pozycji pojawiło się nazwisko Diviš, to chodziło o Petra – starszego brata Lukáša. Ubiegłoroczni laureaci Tomáš Kmeť i Monika Smák w dalszym ciągu należą do ścisłej czołówki słowackich siatkarzy. Kmeť zajął tym razem trzecie miejsce, a rekordzistka plebiscytowych wygranych (ma ich na koncie już 5), Smák, która zdominowała poprzednie trzy edycje, uplasowała się w tym roku na 6. pozycji.

W kategorii drużyn najwyżej oceniona została reprezentacja mężczyzn. Wśród trenerów triumfowali selekcjoner Słowaków i Hypo Tirol Innsbruck Štefan Chrtiansky oraz Eva Koseková, która prowadzi reprezentację juniorek i jednocześnie młodzieżowy zespół Doprastavu Bratysława. Wyniki ankiety ogłoszono uroczyście we wtorek w Bratysławie.Lukáš Diviš wygrał w ubiegłym roku wraz ze swoim rosyjskim klubem Ligę Mistrzów, a ponieważ w tych najbardziej prestiżowych europejskich zawodach triumfował już w roku 2007 w barwach niemieckiego Friedrichshafenu, jest pierwszym Słowakiem, który ma na koncie dwa takie trofea. To, jak silnym wzmocnieniem jest dla swojej drużyny, pokazała końcówka ligi rosyjskiej, w której Lukáš z powodu kontuzji nie mógł grać (po operacji kolana nie wystąpi w reprezentacji Słowacji w Lidze Europejskiej) i Nowosybirsk odpadł już w ćwierćfinale rozgrywek play-off.

Jestem niezmiernie dumny z faktu, że wygrałem w tak prestiżowym plebiscycie. Nasza generacja zawodników wysoko podniosła poprzeczkę. Bardzo się cieszę, że zaszliśmy tak daleko. Powiem nieskromnie, że zasłużyliśmy na obecną pozycję. Ta nagroda nie jest tylko dla mnie, ale dla wszystkich wokół – trenerów i kolegów z parkietu, bo siatkówka to gra zespołowa. Dlatego właśnie chcę podziękować wszystkim, którzy sprawili, że jestem tu, gdzie jestem – powiedział Lukáš Diviš.

Dominika Valachová, zawodniczka rodem z Komarna, która swe 27 urodziny będzie obchodzić za kilka dni, ma za sobą sezon w rumuńskim Dinamo Romprest Bukareszt. W lidze krajowej jej klub wywalczył srebrny medal, w Lidze Mistrzów skończył w grupie C na trzecim, czyli pierwszym niegwarantującym awansu miejscu fazy zasadniczej. – Dowiedziałam się o tym już podczas przygotowań kondycyjnych reprezentacji w zeszłym tygodniu w Bojnicach, było to dla mnie miłe zaskoczenie. Nie oczekiwałam, że dostanę się w tym plebiscycie na tak wysoką pozycję, ponieważ na Słowacji miałam nadzwyczaj silną konkurencję. Prędzej widziałabym na pierwszym miejscu Solange Soares albo Monikę Smák, która jest niezwykle wyrazistą postacią słowackiej siatkówki – stwierdziła Dominika Valachová. Z jej umiejętności niewątpliwie skorzysta trener Słowaczek Miroslav Čada podczas kwalifikacji do MŚ 2014, które odbędą się pod koniec tygodnia w Popradzie, a potem również w barażach o grę na tegorocznych ME w Niemczech i Szwajcarii, gdzie na reprezentantki Słowacji czeka dwumecz z Białorusią.

Wyniki plebiscytu, w którym głosowali trenerzy, działacze i dziennikarze, częściowo zaskoczyły prezesa Słowackiej Federacji Siatkówki (SVF) Ľubora Halandę. – Lukáša Diviša na pozycji najlepszego gracza Słowacji oczekiwałem już dłuższy czas, ponieważ od wielu lat stanowi trzon reprezentacji i dobrze idzie mu w klubie. Według mnie powinien był zwyciężyć już wcześniej. Dlatego cieszy mnie, że teraz mu się to udało i eksperci przyznali mu tę nagrodę. Zwycięstwo Dominiki Valachovej jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż po raz pierwszy w historii zwyciężyła siatkarka z pozycji libero. Oczywiście bardzo się z tego cieszę. Dominika zagrała bardzo dobrze w tym roku w Rumunii i zdołała już w debiutanckim sezonie odnaleźć się w tej nadzwyczaj trudnej lidze – skomentował wyniki plebiscytu Halanda.

Za najlepszych trenerów uznano Štefana Chrtianskiego oraz Evę Kosekovą.Pierwszy raz w życiu zostałem zwycięzcą plebiscytu SVF, co bardzo mnie ucieszyło. Jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem, ale ten triumf zobowiązuje. Oczywiście mamy teraz przed sobą ambitne cele. Powtórzenie zajęcia piątego miejsca będzie bardzo wymagające, ponieważ droga do tego wiedzie przez dwa silne zespoły, z którymi spotkamy się już w fazie zasadniczej – Francję i Polskę. W Lidze Europejskiej, którą zaczynamy już za trzy tygodnie, chcielibyśmy dostać się do Final Four, a naszym marzeniem jest w przyszłości gra w Lidze Światowej. Do tego jednak potrzebujemy jak najlepszej dyspozycji naszych kluczowych zawodników – powiedział Štefan Chrtiansky.

Eva Koseková nie ukrywała zaskoczenia wynikami głosowania. – Jestem bardzo wdzięczna głosującym za uznanie mnie najlepszą trenerką. Z drugiej strony muszę powiedzieć, że jest to uhonorowanie mojej pracy w Doprastawie i w reprezentacjach młodzieżowych. Bardzo cenię sobie szóste miejsce na mistrzostwach Europy kadetek, dziesiątą pozycję na mistrzostwach świata kadetek i dziewiątą lokatę na mistrzostwach Europy juniorek. Triumf w plebiscycie jest efektem mojej pracy przez ostatnie trzy lata. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos – podsumowała Eva Koseková.

źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved