Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Inauguracja Projektu Plażówka 2013

Inauguracja Projektu Plażówka 2013

fot. archiwum

W miniony weekend w Łodzi zainicjowano rozgrywki plażowe. Turnieje letniej odmiany piłki siatkowej z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczestników, a potwierdzeniem tego była frekwencja pierwszych turniejów eliminacyjnych.

Zarówno rywalizacja kobiet, jak i mężczyzna przyciągnęła rekordową liczbę par, odpowiednio 39 zespołów żeńskich i 60 zespołów męskich. Rozgrywana w tym roku już siedemnasta edycja tych zawodów zaliczana jest do cyklu turniejów zrzeszonych wspólną nazwą – Projekt Plażówka 2013. Dzięki inicjatywie Klubu Sympatyków Piłki Siatkowej w bieżącym sezonie, podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, turnieje rozgrywane będą niemal w każdy weekend, a zwieńczeniem zmagań będą finałowe turnieje o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, które odbędą się 7-8 września br. Projekt Plażówka 2013 odbywa się pod patronatem poseł RP pani Małgorzaty Niemczyk.

Już pierwsze spotkania pokazały, iż bieżący sezon może być niezwykle ciekawy, obfitujący w mecze na wysokim poziomie oraz pełen zaskakujących rozstrzygnięć. Niespodzianki pojawiły się już od pierwszej rundy zawodów. Jedni z faworytów całego cyklu, para Biernat/Skoneczny rozstawiona w tym turnieju z numerem 1, musiała już w pierwszym swoim meczu uznać wyższość znacznie mniej doświadczonej pary siatkarzy Kmiecik/Macura trenujących na co dzień w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Ta niespodziewana porażka na otwarcie turnieju zadziałała mobilizująco na faworytów, którzy grając z meczu na mecz coraz lepiej, awansowali do półfinału. W nim parze Maciej Biernat/Mateusz Skoneczny przyszło zmierzyć się z największą rewelacją tego turnieju, młodymi siatkarzami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego – dwójce Mateusz Łysikowski/Tomasz Wierzbicki. Ci zaledwie siedemnastolatkowie przeszli do półfinałów „jak burza”, pokonując na swej drodze kilka bardzo dobrych zespołów. Również spotkanie półfinałowe przebiegało pod dyktando Łysikowskiego i Wierzbickiego, którzy wygrywając 2:0 (21:10, 21:13), pewnie awansowali do finału. Drugi półfinałowy pojedynek to rywalizacja byłych reprezentantów naszego kraju, pary Bartłomiej Kiernoz/Bartosz Lewicki przeciwko parze Damian Jakiel/Adam Terka. Również i w tym spotkaniu, mimo wielu ciekawych wymian i widowiskowych akcji, od początku przebieg gry kontrolowali Kiernoz/Lewicki, wygrywając 2:0 (21:14, 21:13).

„Finał pocieszenia”, jak często określany jest mecz o trzecie miejsce, pomiędzy parami Biernat/Skoneczny i Jakiel/Terka lepiej rozpoczęli ci pierwsi, uzyskując kilkupunktową przewagę, której nie oddali do końca seta, wygrywając 21:16. Podobny przebieg miał również drugi set (21:14), który widowiskowym blokiem zakończył Maciej Biernat i to on wraz z Mateuszem Skonecznym stanęli na najniższym stopniu podium. Decydujące o zwycięstwie w całym turnieju spotkanie to pojedynek dwóch niepokonanych jak dotąd zespołów Kiernoz/Lewicki oraz Łysikowski/Wierzbicki. Finałowa konfrontacja stała na wysokim poziomie, a efektowne ataki czy spektakularne obrony można było podziwiać raz z jednej, raz z drugiej strony siatki. Jednak z biegiem czasu coraz mocniej zarysowywała się przewaga bardziej doświadczonej dwójki Kiernoz/Lewicki, którzy wygrali pierwszą partię 21:14. Niestety, z powodu kontuzji barku z dalszej gry zrezygnowali Mateusz Łysikowski i Tomasz Wierzbicki, co oznaczało zwycięstwo w pierwszym eliminacyjnym turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi siatkarzy Bartłomiej Kiernoz/Bartosz Lewicki.Wraz z niedzielnym porankiem rozpoczęła się rywalizacja w turnieju kobiet. Podobnie jak miało to miejsce u mężczyzn, do zawodów zgłosiła się rekordowa ilość par. Jak przystało na plażową odmianę siatkówki, mecze rozgrywane były przy mocno świecącym słońcu i niemal bezchmurnym niebie. Po rozegraniu ponad 70 spotkań, w których nie brakowało emocji i zaskakujących rezultatów, poznaliśmy składy półfinałów. „Świeżo upieczona” mistrzyni województwa łódzkiego rozgrywek akademickich mistrzostw Polski Agnieszka Chojnacka, w tym turnieju grająca ze swoją siostrą Olgą, zmierzyła się z młodymi siatkarkami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego – Agatą Lewicką oraz Barbarą Sroką. Pierwszy niezwykle zacięty set zakończył się minimalnym zwycięstwem 17:15 sióstr Chojnackich. Młode zawodniczki Lewicka/Sroka, mimo przegranej pierwszej partii oraz coraz bardziej dokuczliwych skurczy związanych z trudami tego turnieju, nie poddawały się. Dzielna walka nie tylko z przeciwniczkami, ale również z własnymi słabościami zaowocowała zwycięstwem w drugiej partii (15:10) i podtrzymaniem nadziei na finał turnieju. W decydującej odsłonie meczu od początku na kilkupunktowe prowadzenie wyszły Lewicka/Sroka, nie oddając prowadzenia już do końca, ostatecznie wygrywając 2:1 i awansując do finału. Drugi półfinał to pojedynek Karoliny Kirszenstein i Aleksandry Zdon przeciw Anecie Dzwonnik i Marcie Raźniewskiej. Zarówno przebieg pierwszego, jak i drugiego seta kontrolowany był przez te pierwsze, które dzięki zwycięstwu 2:0 pewnie awansowały do wielkiego finału.

Rywalizację o najniższy stopień podium lepiej rozpoczęły Agnieszka i Olga Chojnackie, szybko wypracowując sobie przewagę, której Dzwonnik i Raźniewska nie były w stanie odrobić. Pierwsza odsłona meczu o brąz zakończyła się zwycięstwem tych pierwszych 15:10. Drugi set to emocje do ostatniej piłki, gdyż Dzwonnik/Raźniewska nie zamierzały tanio sprzedać skóry. Po emocjonującej końcówce ostatecznie skuteczniejszymi akcjami popisały się siostry Chojnackie, które zwyciężając 16:14, a całe spotkanie 2:0, wywalczyły trzecie miejsce. Emocji i widowiskowych zagrań nie brakowało również w finałowym spotkaniu pomiędzy Agatą Lewicką i Barbarą Sroką a Karoliną Kirszenstein i Aleksandrą Zdon. Pomimo dużego zmęczenia młode siatkarki Lewicka i Sroka popisywały się efektownymi obronami, dzięki którym mogły wyprowadzać skuteczne kontry. Głównie dzięki tym dwóm elementom zawodniczki SMS-u zwyciężyły w pierwszej partii 15:12, a następnie także w drugiej, jeszcze bardziej wyrównanej, 15:13 i to one cieszyły się z pierwszego miejsca w turnieju. Należy podkreślić, iż na inaugurację Projektu Plażówka 2013 turniej mężczyzn wygrał Bartosz Lewicki (wraz z Bartłomiejem Kiernozem) natomiast w turnieju kobiet triumfowała jego młodsza siostra Agata.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved