Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Kluby PlusLigi chcą zmian, nawet radykalnych

Kluby PlusLigi chcą zmian, nawet radykalnych

fot. archiwum

Niebawem spotkają się sternicy wszystkich klubów ekstraklasy, by omówić bieżące problemy i zastanowić się nad pewnymi zmianami. Prezesi Skry Bełchatów, AZS-u Częstochowa i Delecty Bydgoszcz wypracowali już pewne propozycje - niektóre wręcz radykalne.

Spotkanie prezesów klubów ekstraklasy pod koniec maja może przynieść kilka ciekawych zmian w rozgrywkach nie tylko tej najwyższej klasy. Po spotkaniu sterników klubów z Bełchatowa, Częstochowy i Bydgoszczy, na którym poruszone zostały ważne problemy nurtujące polską siatkówkę, wnioski zostały przesłane pozostałym klubom oraz do zarządu PZPS. Czy będą one początkiem zmian?

Prezesi współpracujących ze sobą trzech klubów wiele miejsca poświęcili pracy sędziów. Proponują zniesienie funkcji kwalifikatora (sędziego głównego), uważając, że ocena pracy sędziów jest fikcyjna. Proponują jawny ranking sędziów biorący pod uwagę oceny grających klubów oraz komisarza zawodów. Po I rundzie rozgrywek dwaj najsłabsi sędziowie z tego rankingu mieliby zostać zastąpieni innymi. Kluby proponują również, by sędziowie prowadzili spotkania w tych samych, dobrze znających się parach, a obsady były losowane przed każdą kolejką ligową. Zaproponowano również, by arbitrzy po spotkaniu brali udział w konferencjach prasowych. Wspomniane kluby proponują również udostępnienie obrazu z kamer systemu challenge kibicom i proponują usprawnienie obsługi tego systemu.

Zmiany mogą dotyczyć również systemu rozgrywek w przyszłym sezonie. Kluby chcą, by drużyny z miejsc 7-10 grały ze sobą pierwszą rundę play-off, której zwycięzcy zmierzą się dopiero odpowiednio z zespołami z miejsc 1-2 po rundzie zasadniczej. Z meczów o miejsca 9-10 należy zrezygnować. Jednocześnie kluby apelują o transmisje telewizyjne z meczów o miejsce 3. i 5., które swoją atrakcyjnością nie ustępują finałowym. By zapobiec dalszym podziałom w ekstraklasie, kluby proponują równy podział środków finansowych w sezonie 2013/2014, bez premiowania za osiągnięty wynik.Wzorem klubów z ORLEN Ligi kluby PlusLigi również rozważają wprowadzenie dżentelmeńskiej umowy i niepłacenie prowizji menadżerom. Jeśli zawodnik chce korzystać z usług menadżera, powinien za to płacić sam, a nie obciążać tym budżetu klubu, w którym występuje.

Prezesi klubów z ekstraklasy proponują także, by w rozgrywkach I ligi był obowiązek gry dwóch zawodników młodzieżowych (do 23. roku życia). Z kolei by uatrakcyjnić rozgrywki Pucharu Polski, proponują rundę grupową z udziałem 24 zespołów, w tym drużyn z ekstraklasy. Rywalizacja przebiegałaby w ośmiu grupach po trzy zespoły, z których najlepsze awansowałyby do ćwierćfinału. Z założenia kluby z ekstraklasy w tej fazie grałyby mecze tylko wyjazdowe.

Czy te propozycje zyskają aprobatę pozostałych włodarzy polskich klubów? Jeśli tak, to będą oni siłą, która może wiele zmienić w rozgrywkach PlusLigi, a także wymusić na PZPS i Wydziale Sędziowskim PZPS pewne rozwiązania, które dziś wydają się mało realne.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved