Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Fajerwerków nie było, kubańskie rytmy w Bydgoszczy

Fajerwerków nie było, kubańskie rytmy w Bydgoszczy

fot. Cezary Makarewicz

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Delecta miała przedstawić zupełnie nowy skład drużyny. Jednak jeśli ktoś spodziewał się fajerwerków, to... dostał tylko zimne ognie. W Bełchatowie mamy kolonię argentyńską, a w Bydgoszczy będzie kubańska.

Dotychczas bardzo mało wiedzieliśmy na temat czwartego zespołu PlusLigi. Do wiadomości publicznej docierało za to dużo informacji o zawodnikach, którzy pożegnali się z grodem nad Brdą i podpisali nowe kontrakty. Jednak jak to zwykle bywa w okresie, kiedy karuzela transferowa kręci się bardzo szybko, powstało mnóstwo plotek na temat tego, o kogo starają się drużyny. Tak samo było w przypadku Bydgoszczy. Zarząd postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości i oficjalnie przedstawić obecny skład drużyny. Wraz z nowym trenerem Marianem Kardasem na konferencji pojawił się prezes – Piotr Sieńko i kapitan Delecty – Wojciech Jurkiewicz. Jednak jak się okazało, w chwili obecnej nie mogli podać jeszcze pełnego składu, dlatego padły tylko nazwiska zawodników, którzy na pewno zagrają w Bydgoszczy. Marian Kardas, odnosząc się do nowo pozyskanych siatkarzy, zaznaczył na wstępie, iż każdy z zawodników, któremu skończył się kontrakt w Delekcie, dostał propozycję dalszego bronienia barw kujawskiego klubu.

Już wczoraj media podały informację, iż nowym rozgrywającym Delecty Bydgoszcz został Maikel Salas Moreno. Siatkarza z Kuby polscy kibice znają m.in. z występów w Politechnice Warszawskiej. Trzeba przyznać, że będzie miał przed sobą trudne zadanie, gdyż przyjdzie mu zastąpić Michala Masnego. Słowak – cieszący się uznaniem i sympatią wśród kibiców – z przyczyn osobistych zdecydował się przyjąć ofertę współpracy z Jastrzębskim Węglem. Klub nie przedłużył kontraktu z Piotrem Lipińskim, dlatego rolę drugiego rozgrywającego pełnić będzie wychowanek Chemika – Piotr Sieńko, grający dotychczas w zespole Młodej Ligi. O odejściu Piotra Lipińskiego zadecydował m.in. brak regularnej gry w bydgoskiej drużynie. Istnieje szansa, iż były już rozgrywający Delecty znajdzie angaż w innym zespole PlusLigi, w którym będzie pełnił rolę pierwszego „sypacza”.

Zawodnikiem, który jako pierwszy podpisał kontrakt z klubem, był Miłosz Zniszczoł. Środkowy do Bydgoszczy trafił z Effectora Kielce. Obok niego na tej pozycji zobaczymy kapitana, Wojciecha Jurkiewicza, niezmiennie od sezonu 2009/2010 reprezentującego bydgoskie barwy. W drużynie pozostał też Tomasz Wieczorek, który podpisze kontrakt na sezon 2013/2014. Trzecim środkowym będzie Jan Nowakowski – wychowanek bydgoskiego Chemika, a co ważniejsze – środkowy reprezentacji Polski juniorów. W Delekcie nie zobaczymy już Krzysztofa Rejno – siatkarza Młodej Ligi, którego klub zdecydował się wypożyczyć do innego zespołu.Wśród przyjmujących pojawi się nieznany do tej pory z występów na polskich parkietach Kubańczyk – Yasser Portuondo. Siatkarz z gorącej wyspy w latach 2009/2010 występował we włoskiej Roma Volley, a sezon później reprezentował barwy CSKA Sofia. Kubańczyk to prawdziwy obieżyświat, gdyż do Delecty Bydgoszcz przychodzi z irańskiego klubu Urmia, gdzie grał w sezonie 2012/2013. – Jest to zawodnik, który – z tego co widziałem – ma dobre przyjęcie, koordynację i dość szybki atak, włącznie ze skutecznymi zbiciami zza linii trzeciego metra. Można go porównać do Felipe Fontelesa – zaznaczył Marian Kardas. Czy rzeczywiście Kubańczyk, który tak jak większość jego kolegów, którzy chcą grać w Europie, uciekł z reprezentacji, okaże się gwiazdą PlusLigi na miarę Fontelesa? Czas pokaże…

Obok Portuondo na pozycji przyjmującego zobaczymy Marcina Wikę, który zdecydował się na przedłużenie współpracy z klubem na najbliższy sezon. Tomasz Bonisławski, po udanych występach w końcówce sezonu, kiedy to „wygryzł” z pierwszego składu Michała Dębca, został zakontraktowany jako podstawowy libero. Tym samym Dębiec pożegna się z zespołem z grodu nad Brdą. Przedstawiciele klubu nie potrafili podać jeszcze nazwiska drugiego libero, ale najprawdopodobniej będzie to jeden z zawodników grających w młodszych kategoriach wiekowych.

Największą niewiadomą pozostaje jednak pozycja atakującego. Obecnie w klubie nie ma żadnego egzekutora z prawego skrzydła. Dawid Konarski pożegnał się z Bydgoszczą, żeby móc zagrać w zespole mistrza Polski. Jego zmiennikiem w ubiegłym sezonie był Łukasz Owczarz. Jednakże zarząd zdecydował się na wypożyczenie dotychczas drugiego atakującego bydgoskiej drużyny do innego zespołu (być może będzie to zespół z Radomia lub Bielska-Białej), aby mógł nabrać doświadczenia. Na konferencji nie padło oficjalnie żadne nazwisko atakującego, dlatego nadal możemy opierać się tylko na pogłoskach i czekać na potwierdzenie dopływających do nas informacji. Przypomnijmy, iż wcześniej media donosiły, iż największe szanse na grę na tej pozycji w Delekcie Bydgoszcz mają Jakub Jarosz i Bartosz Janeczek.

Szkoleniowiec zespołu przedstawił również plan przygotowań do sezonu 2013/2014. Drużyna proces budowania formy rozpocznie 29 lipca. Po miesiącu pracy na własnych obiektach zespół 28 sierpnia uda się do Cetniewa na dziesięciodniowe zgrupowanie. Następnie zawodnicy i sztab szkoleniowy wrócą do Bydgoszczy, gdzie będą w tygodniu trenowali na własnym terenie, a w weekendy wyjeżdżali na mecze i turnieje towarzyskie.

Skład Delecty Bydgoszcz na sezon 2013/2014:

atakujący: ?

przyjmujący: Yasser Portuondo, Marcin Wika, Marcin Waliński, Łukasz Wiese

rozgrywający: Maikel Salas Moreno, Piotr Sieńko

środkowi: Wojciech Jurkiewicz, Jan Nowakowski, Tomasz Wieczorek, Miłosz Zniszczoł

libero: Tomasz Bonisławski

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved