Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Niepełnosprawni walczyli na plażach w Turcji

Niepełnosprawni walczyli na plażach w Turcji

fot. archiwum

W tureckiej Antalyi odbył się Międzynarodowy Turniej w Siatkówce Plażowej osób niepełnosprawnych, w którym wzięły udział dwie drużyny z Polski. Biało-czerwoni podczas zawodów spisali się rewelacyjnie, plasując się na dwóch stopniach podium.

Pierwsza drużyna zajęła I miejsce, wygrywając wszystkie spotkania w grupie po 2:0 oraz finał z Kazachstanem 2:1. Drugi zespół stanął na najniższym miejscu podium. – W turniejach plażowych dla osób niepełnosprawnych gramy trójkami – opowiada triumfator turnieju Adam Stępień.Chociaż uważam, że zdecydowanie łatwiej gra się w dwójkach, tak jak normalnie w siatkówce plażowej. Każdy z nas jest z innego miasta (Adam – Warszawa, Piotr – Olsztyn, Artur – Wrocław – przyp. red.) ale wszyscy reprezentujemy klub Atak z Elbląga, w którym sekcja siatkówki plażowej powstała 5 lat temu. Do Turcji polecieliśmy zupełnie bez przygotowania. W związku z dużymi odległościami jakie nas dzielą oraz brakiem funduszy nie udało nam się ani razu spotkać, by razem potrenować – dodaje.

Dla Adama Stępnia to już trzeci międzynarodowy turniej i trzecie zwycięstwo. Organizatorzy zawodów w Antalyi zapowiadają, że turniej w Turcji będzie odbywał się cyklicznie. – Poziom turniejów z sezonu na sezon wzrasta – zaznaczył Adam Stępień. – W zeszłym roku tylko Niemcy dotrzymywali nam kroku. Tym razem również Kazachstan wystawił dwie bardzo dobre drużyny.

Polacy w finale zawodów zmierzyli się właśnie z zespołem z Kazachstanu. Biało-czerwoni pierwszego seta wygrali do 18, ale w kolejnym przegrali wysoko do 10. – Niestety w każdym turnieju jest taki mecz, w którym na chwilę się wyłączymy – przyznał Stępień. – Nie potrafimy tego wyeliminować, ale pracujemy nad tym. Najważniejsze, że tie-break zakończył się po naszej myśli.Po dwu-, trzy tygodniowym wypoczynku siatkarze wrócą do treningów. Niestety, na razie każdy indywidualnie w swoim mieście. Na lipiec planują wspólne zgrupowanie w Olecku niedaleko Suwałk. Największe wsparcie zawodnicy otrzymują od Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych, jak również od firm Polkomtel, Energa czy Zakłady Mięsne Sobkowiak.

Dla Adama Stępnia i jego kolegów największym sportowym marzeniem, jak dla każdego sportowca, jest występ na igrzyskach olimpijskich. Siatkówka plażowa nie weszła jeszcze do programu paraolimpijskiego, jednak pojawiają się duże szanse na to, że w Rio de Janeiro siatkarze wystartują. – Igrzyska to marzenie każdego sportowca. To impreza, której nie trzeba wygrać, wystarczy w niej uczestniczyć – mówi Adam Stępień. – W siatkówkę gram, bo lubię. Nigdy nie myślałem o tym, żeby zmienić dyscyplinę tylko po to, aby wystartować w igrzyskach olimpijskich i zdobyć medal.

Warto podkreślić fakt, że brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w siatkówce w hali jest Piotr Moszczyński.Siatkówka w hali na stojąco dla osób niepełnosprawnych została wycofana. Coraz mniej różniła się od zwykłej siatkówki. Była coraz bardziej siłowa. Kiedyś w Polsce były dwie ligi. Obecnie w mistrzostwach Polski grają tylko trzy zespoły. Zawody odbywają się nie po to, żeby każdy zdobył medal, tylko po to, żeby po prostu się spotkać i utrzymać dyscyplinę w programie Polskiego Związku Sportów Niepełnosprawnych – mówi.

Najpopularniejszą odmianą siatkówki dla osób niepełnosprawnych jest teraz siatkówka na siedząco, gdzie trenują zarówno seniorzy, jak i juniorzy. W Elblągu w dniach 16-22.09 odbędą się mistrzostwa Europy, a w czerwcu 2014 mistrzostwa świata.

Wyniki końcowe:
I miejsce – Polska I
II miejsce – Kazachstan I
III miejsce – Polska II
IV miejsce – Niemcy
V miejsce – Kazachstan II
VI miejsce – Kazachstan III

Polska I (KS Atak Elbląg)
Piotr Moszczyński
Adam Stępień
Artur Wąsowicz

Polska II (START Zielona Góra)
1. Bartosz Żok
2. Bartłomiej Synowiec
3. Jacek Moliński

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-05-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved