Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwal. MŚ juniorów: Polacy udzielili Łotyszom lekcji siatkówki

Kwal. MŚ juniorów: Polacy udzielili Łotyszom lekcji siatkówki

Siatkarze juniorskiej reprezentacji Polski, pomimo iż stracili już szansę na awans do mundialu, w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego dali z siebie wszystko i wręcz rozbili reprezentację Łotwy. Zwycięstwo to ani przez moment nie było zagrożone.

Dla obu zespołów spotkanie było pojedynkiem o przysłowiową pietruszkę. Zarówno biało-czerwoni, jak i Łotysze już wcześniej stracili szansę na awans do mistrzostw świata. Mecz rozpoczął się kwadrans później, niż przewidywano, z racji pięciosetowego boju, jaki stoczyły reprezentacje Francji i Belgii. Emocje w inauguracyjnej partii sympatycy obu zespołów mogli przeżywać jedynie do stanu 8:6 dla zawodników znad Wisły. Po pierwszej przerwie technicznej podopieczni Jacka Nawrockiego zdominowali grę na boisku. Na cztery, pięć punktów zdobyte w jednym ustawieniu przez Polaków, rywale odpowiadali zaledwie jednym oczkiem (6:12, 9:21). Poprawić grę swoich zawodników próbował Jurijs Devejkuss, prosząc dwukrotnie o czas. Jego podopiecznych stać było jedynie na zdobycie czterech punktów z rzędu przy stanie 10:23. Na więcej nie pozwoliła im polska drużyna, która po dwudziestu jeden minutach mogła cieszyć się z wygrania partii 25:14. Łotysze nie byli w stanie przyjąć aż siedmiu zagrywek Polaków, co w głównej mierze zadecydowało o ich wysokiej porażce.

Druga odsłona meczu to lustrzane odbicie pierwszego seta. Ponownie do pierwszej regulaminowej przerwy zespoły toczyły dość wyrównaną walkę, ale o dwa oczka z przodu byli biało-czerwoni (8:6). Po powrocie na parkiet karty na boisku rozdawał już tylko jeden zespół. Ku uciesze polskich kibiców byli to podopieczni Jacka Nawrockiego. Łotysze nie potrafili znaleźć sposobu na zatrzymanie przeciwników i z każdą kolejną akcją ich strata punktowa powiększała się (6:12, 8:16). Ostatecznie w drugiej partii rywale polskich juniorów zdobyli o trzy punkty mniej niż w premierowym secie (11:25). Zawodnicy znad Wisły do efektywnej gry w bloku i polu zagrywki dołożyli również skuteczność w ataku, przekraczającą sześćdziesiąt procent.

W trzeciej partii biało-czerwoni od pierwszych akcji postanowili pokazać rywalom miejsce w szeregu. Praktycznie już przy stanie 5:0 stało się jasne, kto okaże się zwycięzcą sobotniego pojedynku. Polacy, mając kilka punktów przewagi, nie stracili koncentracji i konsekwentnie dążyli do zwycięstwa (8:3, 16:6). Łotysze, którzy we wcześniejszych spotkaniach nie zdołali wygrać nawet seta, nie byli już w stanie podjąć równorzędnej walki z podopiecznymi trenera Nawrockiego. Dokładnie po godzinie gry reprezentacja Polski przypieczętowała zwycięstwo w partii 25:11 i w całym pojedynku 3:0. Warta podkreślenia jest efektywność biało-czerwonych w ataku. W trzecim secie Polacy skończyli dziesięć z dwunastu piłek na siatce. Dla Macieja Muzaja i jego kolegów był to drugi triumf w turnieju kwalifikacyjnym. Jednakże Polacy wracają do kraju na tarczy. Zdobycie sześciu punktów pozwoliło im zająć jedynie trzecie miejsce w grupie B.

Pomeczowe statystyki odzwierciedlają przewagę, jaką „nasza” drużyna uzyskała w sobotę na parkiecie. W ataku Polacy zdobyli trzydzieści punktów przy osiemnastu oczkach przeciwników. Prawdziwy popis biało-czerwoni urządzili sobie i rywalom w polu zagrywki. Podopieczni Jacka Nawrockiego aż czternaście razy zapunktowali w tym elemencie, a sami raz nie przyjęli zagrywki. Klasą dla siebie był Jakub Wachnik, który zanotował siedem asów serwisowych. Jedynie w bloku reprezentacja Łotwy potrafiła częściowo dorównać Polakom (9-6). Rywale popełnili dwukrotnie więcej błędów (22-11). Najwięcej punktów – dwanaście – w zwycięskim zespole zdobył Bartosz Bednorz. Po drugiej stronie siatki żaden z zawodników nie zdobył więcej niż pięć oczek.

Łotwa – Polska 0:3
(14:25, 11:25, 11:25)

Łotwa: Smirnows (4), Awdejews (3), Buiwdis (2), Pekmanis (3), Aleksans (5), Wisockis, Natrins (libero) oraz Lewinskis (2), Linins (1), Lancmanis (5) i Zadowskis (libero)
Polska: Nowakowski (6), Wolański (1), Bołądź (3), Bednorz (12), Wachnik (9), Bieniek (5), Piechocki (libero) oraz Muzaj (10), Łapszyński (5), Janusz (2) i Grzechnik