Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Atom Trefl Sopot pozostaje w walce o mistrzostwo

ORLEN Liga: Atom Trefl Sopot pozostaje w walce o mistrzostwo

Po emocjonującym spotkaniu, kiedy wiele wskazywało, że tytuł mistrzyń Polski pojedzie do Dąbrowy Górniczej, siatkarki Atomu Trefla Sopot odwróciły losy meczu. Wygrywając 3:2, "atomówki" przedłużyły rywalizację o mistrzostwo Polski. Kolejne spotkanie już jutro.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Jako pierwsze na dwupunktowe prowadzenie (5:3) wyszły gospodynie, jednak przyjezdne szybko zniwelowały straty, dzięki udanym zagraniom Katarzyny Zaroślińskiej i Mileny Stacchiotti. Środkowa faza seta to ponownie wymiana ciosów punkt za punkt. Po stronie sopocianek w ataku brylowała Rachel Rourke, zaś w drużynie przeciwnej prym na siatce wiodła Katarzyna Zaroślińska. Dopiero przy remisie 16:16 dąbrowiankom najpierw udało się postawić skuteczny blok, a następnie zaskoczyć gospodynie zagrywką, co dało im pierwsze dwupunktowe prowadzenie w meczu (18:16). Jednak podobnie jak na początku siatkarki z Dąbrowy, tak teraz sopocianki błyskawicznie odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 20:18. Zachowały one także więcej zimnej krwi w końcówce, w której przyjezdne popełniły trzy błędy własne, dając rywalkom najpierw piłkę setową, a następnie zwycięstwo w całej partii. Przez cały czas trwania pierwszej odsłony sopocianki miały problem z precyzyjnym przyjęciem serwisu przeciwniczek, co nie przeszkodziło im jednak w wygranej.

Drugiego seta lepiej rozpoczęły zawodniczki Trefla Sopot, wychodząc na prowadzenie 4:1. Nie trzeba było jednak długo czekać na odpowiedź podopiecznych Waldemara Kawki, które po udanych akcjach Elżbiety Skowrońskiej doprowadziły do remisu (5:5). Chwilę później jednak błąd dąbrowianek i żółta kartka dla szkoleniowca dały gospodyniom przewagę dwóch punktów, która utrzymywała się aż do stanu 18:16. Wówczas to skutecznymi atakami popisały się Katarzyna Zaroślińska wraz z Joanną Szczurek. Sopocianki miały jeszcze szansę, aby wyjść na prowadzenie 2:0 w meczu, kiedy Kubanka Noris Cabrera doprowadziła do wyrównania (21:21), nie potrafiły jej jednak wykorzystać i w ważnym momencie popełniły dwa błędy. Setbola gościom dało efektowne zbicie Mai Tokarskiej (24:22), a zwycięstwo w drugim secie przypieczętowała Zaroślińska. Także trzecia odsłona rozpoczęła się lepiej dla siatkarek z Sopotu. Udane ataki i as serwisowy Eriki Coimbry sprawiły, że schodziły one na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem (8:4). Dąbrowianki nie złożyły jednak broni i najpierw doprowadziły do remisu, a następnie wyszły na prowadzenie dzięki wysokiej skuteczności w ataku i zatrzymaniu Rachel Rourke (17:14). Kibice zgromadzeni w Ergo Arenie ponownie byli świadkami emocjonującej końcówki, w której najpierw mogli oglądać serię remisów (20:20, 21:21, 22:22), a następnie zwycięstwo zespołu z Dąbrowy Górniczej po skutecznym ataku Joanny Staniuchy-Szczurek (25:23). Tym samym dąbrowianki wyszły na prowadzenie 2:1 w meczu i były już o krok od mistrzostwa Polski.

Jak się okazało, był to krok niemożliwy do zrobienia, ponieważ sopocianki, zmobilizowane widmem porażki, rozpoczęły czwartą odsłonę z wysokiego C, czyli od prowadzenia 6:0. Do pierwszej przerwy technicznej przyjezdnym udało się zdobyć jedynie dwa punkty (8:2). Po przerwie gra dąbrowianek nieco się poprawiła, udało im się zniwelować straty do dwóch punktów (11:13), jednak po stronie Trefla nadal nie do zatrzymania była Rachel Rourke, swoją cegiełkę dokładały także Noris Cabrera i Klaudia Kaczorowska. Siatkarkom z południa Polski gra wyraźnie się nie układała i nie były w stanie postawić się rozpędzonym gospodyniom. Kiedy przy stanie 23:17 Milena Stacchiotti została zablokowana, nikt nie miał już wątpliwości, że o zwycięstwie w całym meczu rozstrzygnie piąty set. I tak też się stało. Decydująca partia była równie wyrównana jak ta otwierająca spotkanie. Po sopockiej stronie cały czas niezawodna była Rachel Rourke, jednak grające w barwach MKS-u Dąbrowa Górnicza Elżbieta Skowrońska i Katarzyna Zaroślińska dotrzymywały jej kroku. Na jednopunktowe prowadzenie wychodziła raz jedna, raz druga drużyna. Dopiero po zmianie stron zawodniczkom ze Śląska udało się wyjść na trzypunktowe prowadzenie (12:9), a to dzięki trio Zaroślińska – Tokarska – Skowrońska. Także piłka meczowa na wagę historycznego mistrzostwa Polski była zasługą Mai Tokarskiej (14:11). Jednak wizja złotego medalu chyba sparaliżowała siatkarki trenera Kawki, które nie były w stanie postawić kropki nad i pozwoliły rywalkom na wyrównanie 14:14. Ponieważ niewykorzystane szanse się mszczą, chwilę później to „atomówki” miały meczbola (17:16), którego w następnej akcji wykorzystały, wygrywając pierwsze starcie w rywalizacji toczonej do trzech zwycięstw i doprowadzając do czwartego spotkania, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 18:00. MVP została Rachel Rourke, zdobywczyni ponad 500 punktów w całym sezonie.

Atom Trefl Sopot – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:2
(25:21, 22:25, 23:25, 25:17, 18:16)

stan rywalizacji play-off: 2:1 dla MKS

Trefl: Coimbra (13), Bełcik (4), Szeluchina (6), Łukasik (7), Rourke (33), Kaczorowska (11), Zenik (libero) oraz Pykosz, Podolec (1), Wilk i Cabrera (13)
MKS: Tokarska (14), Leys (12), Stacchiotti (7), Dirickx (2), Zaroślińska (18), Skowrońska (13), Strasz (libero) oraz Kaczor (7), Nuszel, Staniucha-Szczurek (10) i Śliwa