Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Kolejne megagwiazdy w Stambule?

Kolejne megagwiazdy w Stambule?

fot. archiwum

Turecka liga siatkówki kobiet została zdominowana przez cztery zespoły ze Stambułu: Vakifbank, Eczacibasi, Galatasaray i Fenerbahce. Dwa ostatnie mają za sobą nieudany sezon, który spowodował, że w Stambule mogą pojawić się kolejne wielkie nazwiska.

W najlepszej sytuacji spośród wymienionych wyżej tureckich potentatów jest Vakifbank, który w tym sezonie zgarnął wszystko, co tylko było możliwe do zdobycia. Siatkarki prowadzone przez Giovanniego Guidettiego zdobyły w tym roku złote medale mistrzostw Turcji, puchar tego kraju oraz tytuł najlepszej klubowej drużyny Europy. Zawodniczki Eczacibasi zgarnęły srebrne medale mistrzostw Turcji oraz odpadły w fazie play-off 6 Ligi Mistrzyń z Vakifbankiem, natomiast Galatasaray zajął czwarte miejsce w Champions League, ale musiał pogodzić się z odpadnięciem z walki o mistrzostwo Turcji na etapie półfinału. Fenerbahce Stambuł, z Bereniką Okuniewską w składzie, również odpadł w półfinale play-off, a dodatkowo musiał uznać wyższość Muszynianki Muszyna w finałowej batalii o Puchar CEV.

Brak europejskich trofeów, przegrane w spotkaniach o najcenniejsze medale ligi tureckiej oraz dominacja lokalnego rywala – Vakifbanku – zmusiła działaczy Fenerbahce i Galatasaray do podjęcia rozmów z nowymi siatkarkami, które mogą znacząco podnieść poziom zespołu oraz zagwarantować lepsze wyniki w nadchodzącym sezonie. W szeregach „Galaty” być może będziemy oglądać mały zaciąg z Rabity Baku, a mianowicie – Dobrianę Rabadżijewą oraz Madelaynne Montano. Oprócz tych zawodniczek na celowniku działaczy Galatasaray znalazły się dwie siatkarki Vakifbanku – środkowa Ergul Avci oraz przyjmująca Saori Kimura. Piątym nowym ogniwem tej ekipy miałaby zostać serbska środkowa MC Carnaghi Villa Cortese, Stefana Veljković. Nieznana jest natomiast przyszłość włoskiej kolonii w Galatasaray, a mianowicie Simony Gioli, Eleonory Lo Bianco oraz trenera Massimo Barboliniego. Cała trójka może opuścić klub już w najbliższych dniach.

Zwycięzca tegorocznej Ligi Mistrzyń nie ma jednak zamiaru tylko pozbywać się siatkarek, które pozwoliły na tak spektakularny sukces. Lukę po ewentualnym transferze Kimury wypełni Jelena Nikolić, która już podpisała umowę z Vakifbankiem Stambuł, a zaawansowane rozmowy transferowe są prowadzone z partnerką Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty z Evergrande, Włoszką Caroliną Costagrande.

Działacze Fenerbahce Stambuł są o krok szybsi od swoich lokalnych rywali, ponieważ zdołali już zakontraktować brazylijską przyjmującą – Fernandę Garay Rodrigues. Do reprezentantki Brazylii może dołączyć znana z występów w Atomie Treflu Sopot amerykańska rozgrywająca Alisha Glass. Mistrzyni Polski z ubiegłego sezonu, po krótkim epizodzie w klubie z Modeny, który wycofał się z rozgrywek z powodu kłopotów finansowych, przeniosła się do Portoryko i tam dokończyła bieżące rozgrywki. Trzecim wielkim transferem żółto-czarnych miałaby być Czeszka Aneta Havlíčková, która reprezentowała Lokomotiv Baku, a wcześniej Yamamay Busto Arsizio.Jak widać po wymienionych wyżej nazwiskach, tureckie kluby mają naprawdę mocarstwowe plany. Jeśli wszystkie te transfery dojdą do skutku, to nadchodzący sezon w europejskich rozgrywkach kobiet może być rozegrany pod dyktando stambulskich potentatów.

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved