Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME kadetów: Rosjanie za mocni – Polacy wicemistrzami

ME kadetów: Rosjanie za mocni – Polacy wicemistrzami

Nie było powtórki z Rygi z 2005 roku, kiedy kadeci zdobywali mistrzostwo Europy. W Laktasi biało-czerwoni wywalczyli srebrne medale. Aż do wielkiego finału Polacy nie stracili żadnego seta, dopiero ostatniego dnia ulegli Rosjanom 1:3.

Początek spotkania był wyrównany, gra toczyła się punkt za punkt. Z biegiem czasu w rosyjskiej drużynie zaczął funkcjonować blok i mocna zagrywka, a Polacy atakowali w aut. Zespół Sbornej prowadził 17:11. Aleksander Śliwka popisał się atakiem z szóstej strefy i biało-czerwoni zmniejszyli straty (15:19). Jednak w następnej akcji punkt zdobyli Rosjanie i już nie pozwolili zbliżyć się rywalom. Wygrali 25:16.

Druga partia nie zaczęła się najlepiej dla biało-czerwonych, którzy mieli problem z przyjęciem zagrywki (0:4). Wtedy o czas poprosił Wiesław Czaja. We wcześniejszych spotkaniach to Polacy dyktowali warunki gry, w tym meczu byli bezsilni, Rosjanie piekielnie mocno zagrywali. Na pierwszej przerwie technicznej nasi kadeci przegrywali 1:8. Polakom z wielkim trudem przychodziło zdobywanie punktów, jedynie gdy rywale prowadzili 19:8, udało się biało-czerwonym zdobyć 3 oczka z rzędu. W końcówce w szeregi Rosjan wkradło się rozprężenie i Polacy mogli zdobyć jeszcze kilka punktów. Ostatecznie jednak ulegli 18:25.

Trzeci set zaczął się od prowadzenia Polaków 2:0, jednak atak oraz zagrywka Pawela Pankowa pozwoliły Rosjanom doprowadzić do remisu. Gra toczyła się punkt za punkt do czasu, gdy biało-czerwoni zaczęli grać dobrze w obronie i skutecznie w kontrataku (11:8). Jednak Rosjanie szybko doprowadzili do remisu po 13. Dobra gra Bartosza Bućko sprawiła, że Polacy prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:14. Biało-czerwoni zwiększyli przewagę do 3 oczek, po chwili Rosjanie zbliżyli się na jeden punkt (18:19), ale nasi kadeci walczyli i zmuszali rywali do błędów. Drugą piłkę setową wykorzystał Artur Szalpuk (25:22) i Polacy wygrali pierwszego seta w tym spotkaniu.

Czwartą partię lepiej zaczęli Rosjanie, szybko obejmując wysokie prowadzenie (8:3). Jednak Polacy doprowadzili do remisu po 8 i o przerwę poprosił trener Alexander Karikow. Po powrocie na parkiet Szalpuk popisał się asem serwisowym i od tego momentu gra się wyrównała. Rosjanie odskoczyli na dwa oczka, ale na boisku pojawił się Jan Fornal, który od razu popisał się asem serwisowym (15:15). W końcówce mogliśmy oglądać długie akcje, w których nie brakowało efektownych obron, jednak dwa oczka przewagi mieli Rosjanie (20:18). Polacy nie poddali się i doprowadzili do remisu po 20. Od tego momentu biało-czerwoni zdobyli już tylko jedno oczko, natomiast Rosjanie pięć i to podopieczni Alexandra Karikowa mogli cieszyć się z wywalczenia złotych medali.

Polska – Rosja 1:3
(16:25, 18:25, 25:22, 21:25)

Polska:
Badura (1), Gryc (5), Bućko (20), Bieńkowski (3), Śliwka (6), Szymura (6), Piechocki (libero) oraz Szalpuk (20), Lemański i Fornal (1)
Rosja: Pankow (9), Własow (10), Czepura (5), Gonczarow (11), Poletaew (25), Trojnin (8), Andreew (libero) oraz Belogordcew i Ursow (1)

Reprezentanci Polski zostali nagrodzeni czterema tytułami indywidualnymi. Dwie nagrody zainkasował Bartosz Bućko – dla najlepszego punktującego oraz najlepszego atakującego. Kacper Piechocki został wybrany najlepszym libero turnieju finałowego, zaś Rafał Szymura otrzymał tytuł najlepszego przyjmującego.

MVP: Victor Poletaev (Rosja)
Najlepszy punktujący: Bartosz Bućko (Polska)
Najlepszy przyjmujący: Rafał Szymura (Polska)
Najlepszy rozgrywający: Sander Depovere (Belgia)
Najlepszy atakujący: Bartosz Bućko (Polska)
Najlepszy blokujący: Ilia Vlasov (Rosja)
Najlepszy zagrywający: Pavel Pankov (Rosja)
Najlepszy libero: Kacper Piechocki (Polska)