Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > RJX Rio de Janeiro z pierwszym mistrzowskim tytułem

RJX Rio de Janeiro z pierwszym mistrzowskim tytułem

W finałowym meczu brazylijskiej Superligi mężczyzn nie było zaciętości i wielkich emocji w końcówkach setów. Zawodnicy RJX Rio de Janeiro otrząsnęli się po wysokiej przegranej w pierwszej partii i w kolejnych trzech bezlitośnie wypunktowali Sadę Cruzeiro.

Pierwszy punkt w tym spotkaniu zdobył ze środka Lucas Saatkamp, ale był to dla RJX Rio de Janeiro dobry złego początek. Już kilka minut później na tablicy wyników pojawił się rezultat 7:4 dla Sady Cruzeiro, która świetnie grała blokiem. Po asie serwisowym Rogerio Silvy ekipa z Belo Horizonte wygrywała już 9:5, a w szeregach RJX nie było widać symptomów lepszej gry. Kolejne skuteczne wybloki Sady pozwoliły na wyprowadzenie kontr, w których praktycznie nieomylny był Wallace Souza (15:8). Trener Marcelo Fronckowiak starał się rozmawiać z zespołem na przerwach, wpuścił także na boisko Guilherme oraz Paulo Silvę, ale jego posunięcia na nic się zdały. Sada Cruzeiro pewnie wygrała pierwszego seta 25:15.

Po zimnym prysznicu z pierwszej odsłony gracze RJX musieli wziąć się ostro do pracy. Pierwsze kilka piłek pokazało, że fatalna premierowa odsłona nie podkopała ducha walki w szeregach zespołu z Rio de Janeiro, a wręcz przeciwnie – zmotywowała zawodników do działania. Po atakach Lucasa oraz Dante Amarala RJX prowadził 3:0, a skuteczne bloki pozwoliły im odskoczyć na cztery oczka (6:2). Dzięki zdecydowanie lepszej grze Theo Lopesa RJX wreszcie potrafił regularnie kończyć ataki oraz zdobywać punkty po dłuższych wymianach (11:6). Lekki zryw Filipe Ferraza i jego kolegów doprowadził do stanu 9:12, ale mądra gra Bruno Rezende pozwoliła RJX ponownie odskoczyć – tym razem na sześć punktów (18:12). O sile ognia w zespole z Belo Horizonte wciąż decydował Wallace Souza, którego dzielnie wspierał Kubańczyk Yoandry Leal, ale nie byli oni w stanie poprowadzić Sady do wygranej (18:25).

Tak jak w poprzednich setach, w trzecim również wynik punktowy RJX otworzył Lucas Saatkamp. Tym razem środkowy reprezentacji Brazylii zapunktował w zagrywce i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 3:0. Trzy kolejne akcje i trzy punkty z rzędu dla Sady Cruzeiro spowodowały, że przewaga RJX została błyskawicznie roztrwoniona, a set nie został „ustawiony” od samego początku. Co nie udało się przed przerwą techniczną, udało się po niej. Zespół RJX wrzucił drugi bieg i najpierw odskoczył na trzy punkty (9:6), a następnie kilka piłek skończył Thiago Alves i przewaga urosła do sześciu oczek (15:9). Szkoleniowiec Sady, Marcelo Mendez, rzucił do walki swoich rezerwowych – Mauricio Silvę i Yadiera Sierrę, ale po raz kolejny nowi gracze nie poprawili jakości gry tego zespołu i siatkarze z Belo Horizonte musieli przełknąć gorycz porażki (18:25).

Czwarta odsłona od pierwszego gwizdka sędziego układała się po myśli siatkarzy z Rio de Janeiro. Duża ilość błędów własnych po stronie Sady Cruzeiro oraz dobra współpraca na linii blok-obrona w szeregach rywali sprawiły, że pierwszy tytuł mistrzowski dla RJX był niemal pewny już po kilkunastu minutach tej odsłony (10:4, 13:6). Potężne zbicia Theo i Thiago Alvesa oraz kapitalna postawa w obronie libero RJX, Mario Pedreiry, pozwoliły gospodarzom wypracować aż dziesięć punktów przewagi (22:12). W końcówce siatkarze Marcelo Fronckowiaka byli już niesieni falą oszałamiającego dopingu w hali Maracanazinho i zwyciężyli 25:14.

Po spotkaniu, a przed wręczeniem złotych i srebrnych medali, nastąpiła ceremonia uhonorowania najlepszych siatkarzy całego sezonu. Na indywidualne wyróżnienia zasłużyło aż trzech graczy Sady i tylko jeden z mistrzowskiej ekipy z Rio de Janeiro.

RJX Rio de Janeiro – Sada Cruzeiro Belo Horizonte 3:1
(15:25, 25:18, 25:18, 25:14)

RJX: Bruno (2), Thiago Alves (12), Theo (19), Riad (4), Lucas (15), Dante (13), Mario (libero) oraz Paulo Silva, Guilherme i Ualas
Sada: Douglas (6), William (1), Wallace (15), Leal (8), Rogerio Silva (10), Ferraz (6), Serginho (libero) oraz Gramignoli, Mauricio Silva (2) i Sierra (3)