Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Przy Developresie powstała Podkarpacka Akademia Piłki Siatkowej

Przy Developresie powstała Podkarpacka Akademia Piłki Siatkowej

fot. archiwum

W ubiegłym tygodniu w Rzeszowie zarejestrowano Podkarpacką Akademię Piłki Siatkowej przy KS-ie Developres Rzeszów, która ma szkolić dziewczęta w ostatnich trzech klasach szkół podstawowych, by w przyszłości wyrosły z nich znakomite siatkarki.

Według założeń mają być to następczynie Doroty Pykosz, Elżbiety Skowrońskiej czy Marioli Wojtowicz, które pierwsze siatkarskie kroki stawiały na podkarpackich parkietach. Prezesem Stowarzyszenia został Rafał Mardoń, prezes drugoligowych siatkarek KS-u Developres Rzeszów, a w skład zarządu weszli m.in. ORLEN Ligi Anna Niedbał, Marcin Lew, sędzia szczebla centralnego, sekretarzem została Małgorzata Młocek, a także wiceprezes KS-u Developres i komisarz PlusLigi Wiesław Kozieł.

Pomysłodawcami powstania Podkarpackiej Akademii Piłki Siatkowej byli prezesi Developresu, którzy postanowili uregulować system szkolenia najmłodszych adeptek siatkówki na Podkarpaciu. – Prawda jest taka, że pomysł powstania PAPS zrodził się w naszych głowach niedługo po powstaniu klubu – mówi prezes PAPS Rafał Mardoń i dodaje: – Do naszego pomysłu udało się nam przekonać wiele osób, które będą pomagać w naszym przedsięwzięciu. W zarządzie nie ma figurantów, za to są ludzie, którzy się tej pracy bezgranicznie poświęcą. Jako Stowarzyszenie nie mamy dla placówek szkolnych wygórowanych warunków przystąpienia do Akademii. Wystarczy założyć klasę sportową o specjalności piłka siatkowa lub szkolić dziewczynki przy pomocy instruktorów siatkówki lub trenerów w ramach SKS-ów lub zajęć pozalekcyjnych. Ważna jest oczywiście hala, bez której nie ma mowy o profesjonalnym szkoleniu.

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest organizacja cyklicznych rozgrywek na szczeblach gminnych, powiatowych, a także finałów wojewódzkich pomiędzy zespołami zrzeszonymi w ramach Akademii. – Naszą intencją jest wyłowienie najzdolniejszych dziewczynek, z których najlepsze – za zgodą rodziców – przygotowane zostaną do dalszego szkolenia. Dodatkowo przynajmniej dwa razy w roku będziemy organizować kursokonferencje dla trenerów i instruktorów, tak aby szkolenie zawodniczek realizowane było podobnym torem – tłumaczy prezes Mardoń. W ramach Akademii powstanie kapituła, do której zaproszeni zostaną ludzie z regionu związani z siatkówką, ale również prezydenci, burmistrzowie miast oraz wójtowie gmin, na których terenie prowadzone będzie szkolenie oraz biznesmeni, którzy będą wspomagać Akademię. – W imieniu Akademii zapraszam do współpracy szkoły podstawowe z całego Podkarpacia – kończy prezes PAPS.Od kilku miesięcy szkoleniem młodych siatkarek zajmują się Siatkarskie Ośrodki Szkolne, które powstały w oparciu o program rządowy we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Te jednak zaczynają pracę z dziewczętami w gimnazjum. Ale ktoś musi dla nich przygotować „materiał” i tego zadania podjęła się PAPS. – Przez ostatnie lata zorganizowane szkolenie dziewczynek dla siatkówki w szkołach podstawowych na terenie Podkarpacia bardzo podupadło. Akademia bierze na siebie ciężar zmiany tej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Bardzo liczymy na pomoc pasjonatów, jakich u nas na Podkarpaciu nie brakuje.

Akademia ma już za sobą kilkanaście rozmów z władzami miast i gmin. Zdaniem wiceprezes Anny Niedbał z Dębicy, sędzi ORLEN Ligi, która ukończyła w poprzednim roku kurs na sędziego międzynarodowego, zainteresowanie władz lokalnych szkoleniem dziewczynek jest bardzo obiecujące.  – Na obecną chwilę jestem z tych rozmów bardzo zadowolona. Bardzo dobrze wygląda to w powiecie dębickim. W samej Dębicy jest wola utworzenia od nowego roku klasy sportowej o specjalności piłka siatkowa. Nadchodzący rok szkolny będzie swoistym barometrem naszych poczynań. Jesteśmy świadomi, że to, co chcemy zrobić, jest procesem wieloletnim i nie da się „od ręki” osiągnąć sukcesów – mówi Niedbał.

Wszyscy członkowie zarządu twierdzą jednym głosem, że powstanie PAPS ma być dla dziewczynek z Podkarpacia alternatywą dla komputera i innych zdobyczy techniki, ale co najważniejsze – w „kuźniach” PAPS mają się wykuwać przyszłe gwiazdy Developresu. – Pewnie nie wszyscy nas z tego powodu pokochają – mówi wiceprezes KS-u Developres Rzeszów, Wiesław Kozieł. – Ale my ze wszystkimi będziemy chcieli współpracować. Niebawem na naszej klubowej stronie internetowej [www. developres.rzeszow.pl – przyp. red.] powstanie zakładka Akademii. Tam też będziecie się mogli państwo wszystkiego dowiedzieć. Wierzę, że to będzie jedna z najlepszych oddolnych inicjatyw, jakie pojawiły się na Podkarpaciu w ostatnich latach w kwestii szkolenia dzieci. Mamy nadzieję, że nasze starania docenią władze polskiej siatkówki, na których pomoc bardzo liczymy. Z tego co się orientuję, takich regionalnych akademii dla dziewczyn, gdzie prowadzi się szkolenie w podstawówkach, jest w Polsce jest bardzo mało – dodaje.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2013-04-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved