Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski Węgiel wyszedł na prowadzenie

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel wyszedł na prowadzenie

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w trzecim meczu o brązowy medal PlusLigi pokonali Delectę Bydgoszcz 3:2. Tym samym w rywalizacji prowadzą 2:1 i we wtorek będą chcieli wygrać po raz trzeci, by zakończyć sezon 2012/2013 na trzecim miejscu.

Trzeci mecz rywalizacji o brąz rozgrywek PlusLigi siatkarzy lepiej rozpoczęli przyjezdni. Po skutecznych blokach bydgoszczan podopieczni Piotra Makowskiego dość szybko wypracowali dwupunktowe prowadzenie. Efektywne zagrania Russella Holmesa, najpierw w bloku, a następnie w polu serwisowym, wyrównały stan rywalizacji (2:2). Gospodarze nie ustrzegli się jednak błędów własnych, a punkty oddawane rywalom w ten sposób w połączeniu ze skutecznością Stephana Antigi pozwoliły podopiecznym Piotra Makowskiego odzyskać przewagę i to bydgoszczanie byli lepsi o 3 punkty na etapie pierwszej przerwy technicznej. Po powrocie na parkiet gra siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju nie uległa poprawie, a bydgoszczanie pewnie prowadzili swoją grę, systematycznie zwiększając dystans punktowy (14:8). Skuteczny atak Michała Kubiaka i blok Bontje na Antidze pozwoliły dopisać jastrzębianom dwa kolejne oczka. Jak się później okazało, nie był to jednak początek odrabiania strat przez gospodarzy. Po czasie, o który poprosił Piotr Makowski, bydgoszczanie ponownie „odskoczyli” rywalom (17:12). Przyjezdni nie ustrzegli się jednak błędów własnych, a podopieczni Lorenzo Bernardiego po raz kolejny zbliżyli się do wyrównania stanu seta (17:19). Brak kończącego ataku i nieporozumienia po jastrzębskiej stronie siatki uniemożliwiły ekipie ze Śląska uratowanie tej części meczu. Nie mylili się natomiast siatkarze z grodu nad Brdą, kończąc kolejne trzy akcje (22:17). Decydująca faza seta to także dominacja gości. Partię efektownym atakiem zakończył Dawid Konarski (25:19).

Druga partia zaczęła się dużo lepiej dla siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. Po efektownych atakach Michała Kubiaka i asie serwisowym Michała Łasko to jastrzębianie wypracowali minimalną przewagę (4:2). Podobnie jak podopieczni Lorenzo Bernardiego w secie premierowym, tak bydgoszczanie w tym fragmencie spotkania równie szybko doprowadzili do remisu. Skuteczność Roba Bontje w bloku oraz kolejne zagrania kapitana Jastrzębskiego Węgla sprzyjały odbudowywaniu prowadzenia (8:5). Gospodarze nie ustrzegli się jednak niewymuszonych błędów własnych, a kolejne wymiany na swoją korzyść rozstrzygali przyjezdni (13:12, 14:14). Widząc swoją szansę w meczu, jastrzębianie po raz kolejny przystąpili do ataku, a poziom efektywności zagrań gospodarzy miał odzwierciedlenie na tablicy wyników (18:15). W końcowej części partii do wysokiej skuteczności w ataku siatkarze z Jastrzębia-Zdroju dodali punktowe zagrywki i dystans dzielący obie ekipy jeszcze się zwiększył (20:16). Tym razem bydgoszczanie nie zdołali już odrobić strat, decydujące akcje seta to popis gry Michała Łasko. Seta zakończył natomiast Michał Masny niedokładną wystawą, uniemożliwiając Dawidowi Konarskiemu wykonanie skutecznego ataku (19:25).

Po wysokiej wygranej w drugim secie, także kolejną odsłonę pewniej rozpoczęli zawodnicy Jastrzębskiego Węgla. Już w początkowej fazie trzeciego seta jastrzębianie potwierdzili swoją przewagę w grze na siatce. Coraz więcej problemów gościom sprawiało przebicie się przez blok zespołu ze Śląska. Początkowo podopieczni Piotra Makowskiego stawiali jeszcze opór rywalom (2:5, 3:6, 4:8), jednak wraz z rozwojem sytuacji na boisku dominacja gospodarzy była coraz wyraźniejsza. Pojedyncze zagrania bydgoszczan przeplatały seriami zdobywane punkty gospodarzy. Kontrataki wykorzystywane przez duet Kubiak/Łasko, efektywne zagrania na środku siatki i przede wszystkim punktowe bloki były atutami przemawiającymi na korzyść Jastrzębskiego Węgla (19:9). W reakcji na poczynania swoich podopiecznych Piotr Makowski dokonywał zmian, jednak nie wpłynęło to na zmianę obrazu gry Delecty Bydgoszcz. Pewnie zmierzając do zwycięstwa, ekipa z Jastrzębia-Zdroju bezlitośnie punktowała rywali (21:12). Kolejny zryw po bydgoskiej stronie siatki zmniejszył co prawda różnicę punktową dzielącą oba zespoły (22:17), jednak skuteczne bloki i atak Michała Kubiaka pozwoliły jastrzębianom utrzymać prowadzenie do końca. Gospodarze wygrali tego seta 25:17.

Pierwsze akcje partii czwartej przemawiały na korzyść Delecty Bydgoszcz. Podopieczni Piotra Makowskiego skutecznie wykorzystywali problemy jastrzębian z przyjęciem (2:5). Sygnał do ataku swoim kolegom dał Michał Kubiak, następnie zagranie z drugiej piłki Simona Tischera, kolejne bloki i błędy po stronie rywali pozwoliły ekipie z Jastrzębia-Zdroju odzyskać kontrolę nad przebiegiem partii (10:8). Skuteczne zagrania przeplatały niewymuszone błędy własne po obu stronach siatki, mimo to podopieczni Lorenzo Bernardiego utrzymywali dwupunktowe prowadzenie (15:13). Końcówka partii to w przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon rywalizacja punkt za punkt. Systematyczne odrabianie strat przez zespół z Bydgoszczy przyniosło oczekiwane skutki i na tablicy wyników widniał rezultat 18:18. Taki stan rzeczy nie utrzymywał się jednak długo, w decydującej fazie seta ponownie dwupunktowe prowadzenie swojej drużynie zapewnił Michał Kubiak. Po ataku przyjmującego Jastrzębskiego Węgla sympatycy zespołu ze Śląska mogli cieszyć się z przewagi swoich podopiecznych (22:20). Kiedy wydawało się, że to podopieczni Lorenzo Bernardiego pewnie zmierzają do zwycięstwa, bydgoszczanie ponownie doprowadzili do wyrównania. Jastrzębianie co prawda mieli jeszcze swoje szanse na zakończenie meczu w czterech setach, jednak ostatnie akcje partii to niewymuszone błędy własne. Dwukrotnie w aut zaatakował Michał Kubiak i to przyjezdni mogli cieszyć się z wygranej 29:27.

Decydujący set spotkania to już zdecydowana poprawa gry po jastrzębskiej stronie siatki. Po kolejnych skutecznych atakach, przy serii pewnych zagrywek Michała Łasko Jastrzębski Węgiel prowadził już 5:1. Po raz kolejny potwierdziła się jednak zmienność sytuacji w tym spotkaniu, kiedy to w krótkim czasie seria skutecznych zagrań gości doprowadziła do wyrównania (5:5). Rywalizacja punkt za punkt utrzymywała się, a po efektownym ataku Russella Holmesa ze środka w minimalnie lepszej sytuacji przy zmianie stron boiska byli zawodnicy Jastrzębskiego Węgla (8:7). Kiedy wydawało się, że to bydgoszczanie są bliżej wygranej, skuteczna zagrywka Michała Łasko, blok duetu Kubiak-Tischer, a następnie autowy atak Dawida Konarskiego dały jastrzębianom pierwszą piłkę setową (14:11). Tej szansy Jastrzębski Węgiel już nie zmarnował, wygrywając 15:12. Tym samym w trzecim meczu jastrzębsko-bydgoskiej rywalizacji ponownie triumfowali jastrzębianie, którzy zbliżyli się tym samym do zdobycia brązowego medalu rozgrywek PlusLigi.

MVP spotkania został wybrany Michał Kubiak.

Jastrzębski Węgiel – Delecta Bydgoszcz 3:2
(19:25, 25:19, 25:17, 27:29, 15:12)