Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Talent na miarę samej Małgorzaty Glinki-Mogentale

Talent na miarę samej Małgorzaty Glinki-Mogentale

fot. Tomasz Tadrała

Magdalena Damaske miała duży udział w zdobyciu tytuły mistrzyń Europy przez polskie kadetki. Siatkarka Energi Gedanii może być dla seniorskiej reprezentacji Polski tak ważną postacią, jaką przez lata była... Małgorzata Glinka-Mogentale.

Siatkarka Energi Gedanii Gdańsk, Magdalena Damaske, razem z reprezentacją Polski zdobyła mistrzostwo Europy kadetek. – Już trzy lata temu była uznana za jeden z największych talentów w naszym kraju – mówi jej pierwszy trener z Rumi, Jarosław Goździewicz. Złoty medal Polek to największe zaskoczenie imprezy, która odbywała się w Czarnogórze. W finale biało-czerwone stoczyły pięciosetowy bój z Włoszkami. Wygrały, pomimo iż uległy rywalkom w dwóch pierwszych setach. Także w tie-breaku nie było łatwo. Polki zwyciężyły do 16.

Trzecią najskuteczniejszą zawodniczką finału była Magdalena Damaske, która zdobyła 16 punktów. Z jej sukcesu cieszono się jednocześnie w Gdańsku, Sosnowcu i Rumi, gdzie stawiała swoje pierwsze siatkarskie kroki. – Spotkałem Magdę razem z jej mamą na… jarmarku. Była wówczas w piątej klasie szkoły podstawowej. Spytałem, czy nie chciałaby zacząć przychodzić na treningi siatkówki. Mamy Magdy zgodziła się, jej samej też się to spodobało i tak zaczęła rozwijać umiejętności – opisuje trener Jarosław Goździewicz.

Damaske 19 lutego skończyła 17 lat. Obecnie mierzy 186 centymetrów. Jest wszechstronnie wyszkolona, gdyż w trakcie przygody z siatkówką zdążyła już zagrać niemal na każdej pozycji. – Ze względu na wzrost zaczynała jako środkowa. Później przenieśliśmy ją na atak, aż w końcu w drugiej klasie gimnazjum została przyjmującą – wspomina Goździewicz.Magda na tej pozycji gra do dzisiaj. Wielu siatkarskich ekspertów tęskni za przyjmującą o warunkach fizycznych Małgorzaty Glinki. Niektórzy trenerzy już teraz widzą w Damaske potencjalną następczynię jednej z najlepszych polskich siatkarek w historii. – Było sporo propozycji, aby szybko przesunąć Magdę na pozycję środkowej. Nam jednak udało się utrzymać ją jako przyjmującą. Dzięki temu odpowiednio się rozwinęła pod tym kątem, a teraz to procentuj e – kończy Goździewicz, który nie prowadzi zawodniczki już od półtora roku.

Tytuł mistrzowski Damaske trafił obecnie na konto Energi Gedanii. Siatkarka reprezentuje barwy gdańskiego klubu, a także SMS-u PZPS Sosnowiec, na której to szkole oparta jest reprezentacja Polski mistrzyń Europy. W klubie jej trenerem jest Witold Jagła, a w reprezentacji były siatkarz m.in. Stoczniowca Gdańsk, Grzegorz Kosatka.Damaske przenosząc się z Rumi do szkoły w Sosnowcu, jednocześnie zmieniła klub na Gedanię. Chciała grać z nami o medale mistrzostw Polski. W najbliższych dniach czeka nas turniej finałowy mistrzostw Polski, a w maju mistrzostwa kadetek, w których zagra Magda. Treningi w SMS-ie bardzo dobrze jej zrobiły, bo widać postęp w jej grze. Porównanie do Glinki jest bardzo trafne, bo Gosia zmieniała pozycje tak, jak teraz nasza zawodniczka – podkreśla trener Jagła.

Więcej w serwisie sport.trojmiasto.pl

źródło: sport.trojmiasto.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-04-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved