Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Pierwsze finałowe starcie dla zespołu z Kędzierzyna-Koźla

PlusLiga: Pierwsze finałowe starcie dla zespołu z Kędzierzyna-Koźla

W pierwszym finałowym spotkaniu PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała przed własną publicznością  Asseco Resovię Rzeszów 3:0. Wbrew temu co wskazuje wynik, pojedynek był bardzo wyrównany i zapowiada spore emocje w jutrzejszej konfrontacji.

Inauguracyjna partia pierwszego finałowego meczu PlusLigi rozpoczęła się od znacznego prowadzenia gospodarzy po niesamowitych akcjach Marcina Możdżonka i Antonina Rouziera (4:0). Pierwszy punkt dla przeciwników zdobył Olieg Achrem, forsując potrójny blok kędzierzynian. Rzeszowianie rozpoczęli odrabianie strat. Tuż przed pierwszą przerwą techniczną zdołali doprowadzić do remisu dzięki atakowi Piotra Nowakowskiego i nieporozumieniom w drużynie gospodarzy. Ostatecznie to przyjezdni zeszli z boiska z jednym oczkiem zapasu (7:8). Po wznowieniu gry rozpoczęła się rywalizacja punkt za punkt. Dopiero po trzech kolejnych akcjach Felipe Fontelesa i Łukasza Wiśniewskiego kędzierzynianie mogli cieszyć się z czterech oczek zapasu (13:9). Do drugiej przerwy technicznej rzeszowianom nie udało się zniwelować przewagi (16:11). Powrót pod siatkę to sukcesywne odrabianie strat przez przyjezdnych. Dobre akcje Zbigniewa Bartmana i Achrema oraz as serwisowy Jochena Schoepsa pomogły rzeszowianom doprowadzić do wyniku 22:20. Pierwsza piłka setowa pojawiła się przy trzypunktowej przewadze miejscowych. W tym momencie rozpoczęła się szczęśliwa seria Resovii. Dwukrotny blok na brazylijskim przyjmującym i błąd w zagrywce Łukasza Wiśniewskiego doprowadziły do remisu 24:24. Później kibice byli świadkami nerwowej walki oczko za oczko. Po autowym ataku Fontelesa szansa na zakończenie seta stanęła przed siatkarzami z Rzeszowa. Udaremnił im to Rouzier, popisując się asem serwisowym. Ostatecznie rozgrywkę zakończył Felipe Fonteles, zdobywając punkt bezpośrednio z zagrywki.

Druga odsłona to stopniowe budowanie przewagi gospodarzy. Kolejnym asem serwisowym popisał się Antonin Rouzier, ustanawiając wynik na 3:1. Kędzierzynianom udało się utrzymać prowadzenie do pierwszej przerwy technicznej (8:5). Po powrocie pod siatkę kolejne oczko powędrowało na konto gospodarzy, po ataku Michała Ruciaka z drugiej linii. Rzeszowianie starali się odrobić stracone punkty. Zbigniew Bartman skutecznie przedzierał się przez blok przeciwników. Dodatkowo przyjezdnym zadanie ułatwiały błędy przeciwników. Jednak dzięki atakom Rouziera, kiwce Pawła Zagumnego i dobrym akcjom Fontelesa to podopieczni Daniela Castelaniego mogli cieszyć się pięcioma oczkami zapasu na drugiej przerwie technicznej (16:11). Po wznowieniu gry Marcin Możdzonek zdobył kolejny punkt dla swojej drużyny wprost z zagrywki. W końcową fazę seta siatkarze ZAKSY weszli ze znaczącą przewagą 20:14. Mimo starań Nikoli Kovacevicia i Bartmana, piłka setowa pojawiła się przy sześciopunktowej dominacji miejscowych (24:18). Nieudana zagrywka Rouziera i podwójne odbicie Zagumnego nie pozwoliły od razu cieszyć się z wygranej. Dopiero zagranie po bloku francuskiego atakującego zakończyło drugą partię.

Trzeci i ostatni set rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Dopiero po błędzie Fontelesa i bloku na brazylijskim przyjmującym to rzeszowianie mieli dwa oczka zapasu na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Miejscowi nie pozwolili przeciwnikom długo cieszyć się z prowadzenia. Po dobrych akcjach Możdżonka i Rouziera doprowadzili do remisu 10:10. Kibice zgromadzeni w hali w Kędzierzynie-Koźlu ponownie obserwowali rywalizację oczko za oczko. Za sprawą błędu Michała Ruciaka przyjezdni prowadzili na przerwie technicznej 16:15. Kilka chwil później zwiększyli swoją dominację do trzech oczek (21:18). Kędzierzynianie wzięli się za odrabianie strat. Skuteczny blok na Bartmanie, błąd w zagrywce Nowakowskiego oraz efektywne akcje Ruciaka i Fontelesa doprowadziły do piłki meczowej dla gospodarzy (24:23). Spotkanie zakończył Rouzier, atakując z lewej strony.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów 3:0
(28:26, 25:20, 25:23)

ZAKSA: Rouzier (18), Zagumny (2), Wiśniewski (10), Fonteles (10), Ruciak (9), Możdżonek (8), Gacek (libero) oraz Pilarz, Kapelus i Gladyr (1)
Resovia: Lotman (6), Nowakowski (5), Tichacek (1), Kosok (1), Achrem (8), Schops (5), Ignaczak (libero) oraz Grzyb, Bartman (13) i Kovacevic (3)