Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetek: Brązowa Turcja, Grecja piąta, siódme miejsce dla Niemiec

ME kadetek: Brązowa Turcja, Grecja piąta, siódme miejsce dla Niemiec

Reprezentacja Niemiec kadetek zakończyła mistrzostwa Europy na miejscu siódmym, pokonując po zaciętym pięciosetowym boju Rosję. Po równie ciężkiej walce Grecja pokonała reprezentację Słowenii i zajęła piąte miejsce. Brązowe medale zdobyły Turczynki.

Spotkanie lepiej rozpoczęły reprezentantki Niemiec, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:6, ale Rosjanki nie poddawały się, pewnie odrobiły niewielką stratę i wyszły nawet na prowadzenie (16:15), które utrzymywały przez dłuższy czas (21:20). Po zaciętej walce w końcówce to Niemki przechyliły szalę zwycięstwa w tym secie na swoją korzyść. Lepsze otwarcie drugiego seta zanotowały tym razem Rosjanki, które na pierwszą przerwę techniczną zeszły z dwupunktowym prowadzeniem. Na boisku trwała jednak zacięta walka, ale Sborna cały czas utrzymywała przewagę (16:14), a nawet minimalnie ją powiększyła (21:18). W dalszej części seta Niemki wrzuciły jednak wyższy bieg i objęły prowadzenie w meczu 2:0.

Rosjanki się nie poddawały i trzeciego seta rozpoczęły od stanu 8:3, ale rywalki krok po kroku odrabiały straty i na przerwie technicznej numer dwa przegrywały już tylko 14:16. Siatkarki z Rosji jednak nie pozwoliły się dogonić i wygrywając trzeciego seta, zmniejszyły prowadzenie rywalek na 2:1. Początek czwartej partii był niesamowicie wyrównany, na pierwszej przerwie technicznej było 8:7 dla Rosjanek. W dalszej części seta przewaga Sbornej zaczęła się coraz mocniej zarysowywać (16:12, 21:17) i tym samym o losach meczu zadecydować musiał tie-break.

W nim od samego początku prowadziły Niemki (5:3), a potem już tylko powiększały przewagę, pewnie zmierzając po zwycięstwo (10:5, 12:6) i zakończyły ME na miejscu siódmym. Najwięcej punktów dla reprezentacji Rosji zdobyła Daria Kokorewa (22), a dla Niemek Julia Schafer (23).

mecz o 7. miejsce

Rosja – Niemcy 2:3
(24:26, 23:25, 25:22, 25:22, 9:15)

Rosja:
Lopatina (10 pkt.), Serbina (3), Kokoreva (22), Sperskayte (14), Konovalova (10), Iurinskaia (11), Guskova (libero) oraz Shkurikhina (2), Kurnosova (libero), Zhurbenko (2) i Cheremisina
Niemcy:
Kemmsies (12 pkt.), Kuhn (16), Schafer (23), Silge (18), Jackle (5), Holzig (6), Petter (libero) oraz Thiele, Scheuschner (1), Sydlik, Dorr i Schubert (2)

Greczynki rozpoczęły to spotkanie bardzo dobrze, od prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Podopieczne Dimitriosa Florosa kontrolowały boiskowe wydarzenia, spokojnie utrzymywały prowadzenie, a na drugiej przerwie technicznej powiększyły je jeszcze o punkt. W dalszej części seta obraz gry nie uległ zmianie (21:18) i po chwili reprezentantki Grecji objęły prowadzenie w meczu 1:0. Młode Słowenki nie zamierzały jednak pasować i kolejną partię rozpoczęły od prowadzenia 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Jednak w miarę trwania rywalizacji inicjatywę w tym secie przejmowała reprezentacja Grecji (16:12) i to od tego momentu rządziła na boisku (21:16). Po chwili było już 2:0 w meczu.

Słowenki ponownie dobrze otworzyły seta. Na pierwszej przerwie technicznej w trzecim secie prowadziły 8:6, ale Greczynki ponownie odrobiły straty i wypracowały sobie niewielką przewagę (16:14). W dalszej części seta do wyrównania doprowadziły z kolei Słowenki, a kilka akcji później wygrywały 21:19. Po chwili znów był remis, a o losach tej partii zadecydowała gra na przewagi, po której to Słowenki przedłużyły szansę na wygraną, co wyraźnie je uskrzydliło, bowiem ponownie z dużym animuszem rozpoczęły czwartego seta (8:4). Greczynki robiły wszystko, aby nie doszło w tym meczu do tie-breaka, krok po kroku odrabiały straty (15:16), ale od powrotu z przerwy technicznej numer dwa na parkiecie dominowały Słowenki, które pozwoliły rywalkom zdobyć w tej partii jeszcze zaledwie dwa punkty.

Greczynki nie zraziły się tym nieudanym fragmentem i dobrze rozpoczęły tie-breaka (5:3), a później tylko powiększały przewagę (10:6, 12:6). i ostatecznie zajęły w turnieju piątą lokatę. Najwięcej punktów w tym meczu dla reprezentacji Grecji zdobyła Anthi Vasilantonaki (30), a dla Słowenii Lana Scuka (20).

mecz o 5. miejsce

Grecja – Słowenia 3:2
(25:21, 25:17, 24:26, 17:25, 15:10)

Grecja:
Vasilantonaki (30 pkt.), Champilomati (4), Psoma (15), Konstantinidou (5), Strantzali (20), Gkountimenko (8), Kokkinaki (libero) oraz Sotiriou, Papadopoulou i Fakopouldou
Słowenia:
Mori (7 pkt.), Mihalinec (2), Markovic (10), Mihevc (4), Pintar (9), Scuka (20), Pahor (libero) oraz Korosec (2), Dukic (1), Sobocan (10) i Zdovc (1)

Pierwszy set spotkania był bardzo zacięty. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadziły Turczynki (8:7), a po powrocie na parkiet wymiana ciosów trwała nadal. Żadnej z drużyn nie udało się wypracować większej przewagi, ale cały czas minimalną przewagę miała Turcja (16:15, 21:20). W końcówce seta Turczynki minimalnie powiększyły swoje prowadzenie i w meczu wygrywały 1:0.

Kolejna partia rozpoczęła się już od wyraźniejszego prowadzenia Turczynek na pierwszej przerwie technicznej (8:5), ale Serbki minimalnie odrobiły straty (14:16). Po powrocie z drugiej przerwy technicznej na boisku dominowały Turczynki. Kiedy było już 21:16 dla Aroguz i jej koleżanek, Serbki po raz kolejny zerwały się do walki. Wprawdzie przegrały seta, ale po wyrównanej grze, wynikiem 23:25.

W trzecim secie walka trwała tylko do drugiej przerwy technicznej. Początkowo to Serbki minimalnie prowadziły (8:6), ale Turczynki wyrównały, a nawet wyszły na prowadzenie 16:14. Od tego momentu na boisku istniały już tylko reprezentantki Turcji, które do końca seta pozwoliły rywalkom zdobyć tylko jeden punkt i ostatecznie zdobyły brązowy medal. Najlepiej punktującą w ekipie serbskiej była Sara Lozo (11), a po stronie tureckiej Pelin Aroguz (19).

Serbia – Turcja 0:3
(22:25, 23:25, 15:25)