Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Ekipa Małgorzaty Glinki drugim finalistą

Liga Mistrzyń: Ekipa Małgorzaty Glinki drugim finalistą

Triumfatorki Ligi Mistrzyń sprzed dwóch lat nie pozostawiły złudzeń swoim lokalnym przeciwniczkom, pokonując je 3:0. Co prawda zawodniczki Galatasaray w premierowej odsłonie dzielnie walczyły, lecz w kolejnych były bezradne wobec poczynań rywalek.

Drugie spotkanie półfinałowe Ligi Mistrzyń pomiędzy Galatasaray Stambuł a Vakifbankiem Stambuł rozpoczęło się od prowadzenia gospodyń 4:2, a na pierwszej przerwie technicznej podopieczne Massimo Barboliniego prowadziły 8:4. Nie do zatrzymania w ataku była Diaz Calderon, a ekipa Vakifbanku miała problemy ze skończeniem ataków z pierwszego tempa. Dwa ataki ze skrzydła Jovany Brakocević sprawiły, że przyjezdne zmniejszyły straty i przegrywały 7:9. Dalsza część seta toczyła się pod dyktando gospodyń, które lepiej grały w ataku oraz obronie, przez co po raz kolejny powiększyły swoje prowadzenie do czterech „oczek” (15:11), po ataku Diaz Calderon. Po drugiej przerwie technicznej gospodynie utrzymały czteropunktową przewagę, po czym wskutek błędów własnych (19:17) o przerwę na żądanie poprosił trener Barbolini. To posunięcie niczego jednak nie zmieniło w drużynie Galatasaray. Dwa asy serwisowe Brakocević sprawiły, że Vakifbank odrobił straty i objął prowadzenie 21:20. Od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt i kończyły swoje akcje z pierwszego tempa. Przy stanie 25:24 drużyna Małgorzaty Glinki miała piłkę setową, lecz jej nie wykorzystała. Po ataku Brakocević był remis 26:26 i nerwową końcówkę premierowej odsłony lepiej wytrzymała drużyna Vakifbanku, która wygrała seta w stosunku 28:26 i objęła prowadzenie w meczu 1:0.

Druga partia spotkania rozpoczęła się od prowadzenia Vakifbanku 3:1, Galatasaray nie pozostał dłużny i doprowadził do remisu 4:4 po punktowych atakach Neriman Ozsoy oraz Diaz Calderon. Na pierwszej przerwie technicznej jednym punktem prowadziły miejscowe zawodniczki (8:7). Wyrównana gra punkt za punkt toczyła się do stanu 11:11, po czym dwa punkty zdobyła ekipa Vakifbanku i przy stanie 13:11 dla ekipy gości o czas poprosił trener Barbolini i jak się później okazało, było to dobre posunięcie, ponieważ jego podopieczne doprowadziły do remisu 13:13. Kolejne punkty zdobywały zawodniczki Vakifbanku i prowadziły 18:13. Drużyna gospodyń była w odwrocie i myliła się zarówno w ataku, jak i przyjęciu. Serię zagrywek Christiane Furst przerwała Neriman Ozsoy i było wówczas 22:15 dla Vakifbanku. Losy seta w tym momencie były praktycznie rozstrzygnięte, przyjezdne pewnie wygrały drugą partię spotkania w stosunku 25:17 i objęły prowadzenie w całym meczu 2:0.

Gospodynie chcąc pozostać w grze i zachować nadzieje na grze w meczu finałowym z Rabitą Baku, musiały wygrać trzecią odsłonę spotkania. Miejscowa ekipa szybko objęła prowadzenie 4:1, lecz ekipa gości wyrównała stan rywalizacji na 5:5 i zaczęła dominować na boisku. Po raz kolejny Vakifbank doprowadził do remisu 8:8, a po ataku Kirdar Sonsirmy objął jednopunktowe prowadzenie, 9:8. Lepsza gra w obronie oraz wyprowadzane kontrataki przez podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego zaowocowały prowadzeniem 16:11. Liczne zmiany w składzie oraz przerwy na żądanie w składzie Galatasaray na niewiele się zdały. Pomimo niesprzyjającego wyniku gospodynie nie zamierzały się łatwo poddawać i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Po mocnych i agresywnych serwach Selime Ilyasoglu gospodynie objęły prowadzenie 18:16. Drużyna Vakifbanku zbyt szybko uwierzyła, że losy tego seta są rozstrzygnięte i przez to straciła siedem punktów z rzędu. Galatasaray utrzymał dwupunktowe prowadzenie do stanu 20:18, po czym do głosu doszła ekipa gości, która dzięki zagrywkom Brakocević oraz po atakach Kirdar Sonsirmy doprowadziła do remisu, a następnie rozstrzygnęła ten set na swoją korzyść i wygrała go w stosunku 25:21.

Galatasaray Stambuł – Vakifbank Stambuł 0:3
(26:28, 17:25, 21:25)

Galatasaray: Barut (2), Molnar (1), Calderon (19), Ozsoy (13), Lo Bianco (1), Gioli (7), Sano (libero) oraz Ilyasoglu (1), Cayirgan, Alikaya (1), Yurtadagulen (1) i Arslan
Vakifbank: Sonsirma (18), Brakocević (21), Glinka (7), Toksoy (3), Fürst (8), Aydemir (2), Guresen (libero) oraz Gurkaynak, Onal i Kimura