Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Drużyna Bartosza Janeczka wygrała za trzy punkty

Ligue A: Drużyna Bartosza Janeczka wygrała za trzy punkty

W 22. kolejce ligi francuskiej Chaumont pokonało ostatnie w tabeli Tourcoing 3:0 i wróciło na czwarte miejsce w tabeli. Bartosz Janeczek i jego koledzy na cztery kolejki przed końcem rundy zasadniczej są prawie pewni udziału w play-off.

Chaumont pokonało w meczu 22. kolejki czerwoną latarnię ligi, zespół z Tourcoing. Po dwóch, w miarę pewnie wygranych partiach, problemy pojawiły się w trzeciej, bo rywal prowadził już 21:16. – Najtrudniejszą przeprawę mieliśmy w trzecim secie, gdzie goniliśmy przeciwnika, który odskoczył nam na 4-5 punktów, jednak w końcówce potrafiliśmy wyrównać i po emocjonujących kilku wymianach wygrać spotkanie za trzy punkty. Tym samym praktycznie zapewniliśmy sobie udział w play-off – mówi Bartosz Janeczek. Jego zespół wrócił na czwarte miejsce w tabeli i ma jeden punkt przewagi nad piątym AS Cannes. Rywal zaś ma nadal matematyczne szanse na utrzymanie, ale w Tourcoing już chyba nikt w to nie wierzy.

I jeszcze garść statystyk na koniec – Janeczek był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania, z dorobkiem 19 punktów. Polak punktował nie tylko atakiem (48% skuteczności), ale dorzucił 3 punkty zagrywką i 2 blokiem. Oprócz niego w szeregach Chaumont jeszcze dwóch zawodników przekroczyło granicę 10 punktów, Andre Lopes i Carlos Antony, podczas gdy w zespole Tourcoing dwucyfrowym dorobkiem mógł się pochwalić tylko Mladen Majdak (14 oczek).

Tourcoing VB LM – Chaumont Volley Ball 52 0:3
(22:25, 14:25, 25:27)

Tours odniosło siódme z rzędu zwycięstwo, tym razem pokonując w trzech setach Narbonne. Podopiecznym Mauricio Paesa w zwycięstwie nie przeszkodziła nawet kontuzja ich podstawowego rozgrywającego, której doznał pod koniec pierwszego seta. Mimo że Narbonne miało momenty kilkupunktowej przewagi (5:1 w drugiej partii), to aktualni mistrzowie Francji tylko w końcówce pierwszego seta mieli kłopoty. Komplet punktów pozwolił liderowi utrzymać siedmiopunktową przewagę nad drugim w tabeli Nantes-Rezé.

Narbonne Volley – Tours Volley-Ball 0:3
(24:26, 22:25, 21:25)

Sporo musieli się namęczyć siatkarze Arago de Sète, by pokonać przedostatnie w tabeli Toulouse. Gospodarze mogli wygrać za trzy punkty, mieli bowiem prowadzenie 2:1 w setach, ale nie wykorzystali szansy i przegrali 2:3. A w ich sytuacji każdy punkt jest na wagę złota, bowiem zajmują przedostatnie miejsce w tabeli. Miejscowi mieli nieco lepszą skuteczność w ataku i popełnili dwa błędy mniej, ale goście nadrobili to w pozostałych elementach, poza tym Milan Bencz okazał się o wiele skuteczniejszy od swojego vis a vis z Tuluzy, Evana Pataka. Słowacki atakujący zdobył 26 punktów przy skuteczności w ataku wynoszącej 51%, podczas gdy dorobek Amerykanina wyniósł 20 punktów przy marnej efektywności 39%.

Spacer’s Toulouse Volley – Arago de Sète 2:3
(25:23, 22:25, 25:21, 21:25, 11:15)

Rennes po trzech porażkach z rzędu potrafiło przełamać się w najlepszym możliwym momencie. W meczu dwóch sąsiadów z tabeli walczących o grę w fazie play-off, Bretończycy pokonali Beauvais 3:0. Goście zarówno w pierwszym, jak i w trzecim secie prowadzili na drugiej przerwie technicznej, ale nie potrafili utrzymać przewagi. A gospodarze mieli w swoich szeregach znakomicie tego dnia dysponowanego Olivera Venno, który zdobył w sumie 20 punktów (najwięcej w całym spotkaniu), atakując ze skutecznością wynoszącą 62%. Dzięki tej wygranej podopieczni Borisa Grebennikova umocnili się na ósmym miejscu i od dziewiątego w tabeli Beauvais dzielą ich cztery punkty, jednak Beauvais ma jeszcze zaległy mecz do rozegrania.

Rennes Volley 35 – Beauvais Oise 3:0
(25:23, 26:24, 25:19)

Mecz na szczycie tabeli okazał się dosyć jednostronnym widowiskiem. Nantes-Rezé bez większych problemów pokonało AS Cannes 3:0. Jedynie drugi set okazał się w miarę zacięty, goście mieli w końcówce nawet dwupunktowe prowadzenie (21:19), ale nie potrafili go utrzymać. W pozostałych partiach gospodarze od początku do końca prowadzili kilkoma punktami. Podopieczni Martina Demara byli lepsi od rywali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła – skuteczniej atakowali, lepiej przyjmowali, blokowali i zagrywali i popełnili pięć błędów mniej. Dzięki wygranej zachowali siedmiopunktowy dystans do lidera, AS Cannes zaś po porażce spadło na piątą pozycję.

Nantes-Rezé – AS Cannes VB 3:0
(25:20, 26:24, 25:18)

Avignon cierpliwie ciuła potrzebne do utrzymania punkty. W miniony weekend beniaminek urwał punkt Paris Volley, chociaż miał szansę na zgarnięcie pełnej puli. Avignon prowadził już bowiem 2:0 w meczu, ale jak to w tym sezonie czasem już bywało, nie potrafił postawić kropki nad i. A paryżanie, gdy wyczuli daną im szansę, doprowadzili do tie-breaka, którego wygrali do 13. Trzeba przyznać, że w drużynie ze stolicy Francji atak był bardziej równomiernie rozłożony, bowiem aż trzech zawodników zdobyło po 18 punktów. A w szeregach gości grał praktycznie jeden zawodnik – Arvydas Miseikis, który zdobył aż 30 punktów przy skuteczności w ataku 61%.

Paris Volley – Avignon Volley-Ball 3:2
(23:25, 21:25, 25:23, 25:20, 15:13)

Także w Montpellier do rozstrzygnięcia wyniku meczu potrzebny był tie-break. Dla obu drużyn było to bardzo ważne spotkanie, ponieważ obie walczą jeszcze o play-off i obie sąsiadują ze sobą w tabeli. Z tej wojny nerwów obronną ręką wyszli gospodarze, którzy wygrali zasłużenie. Podopieczni Arnaud Josseranda byli lepsi w każdym elemencie, począwszy od skuteczniejszej zagrywki (7 asów przy zerowym dorobku w tym elemencie Ajaccio), ataku i przyjęcia, skończywszy na bloku (19 punktów do 7). Mimo tej wygranej, to Ajaccio jest o jedno miejsce wyżej w tabeli, wyprzedzając o jeden punkt jedenaste w tabeli Montpellier.

Montpellier Volley UC – GFCA Ajaccio 3:2
(22:25, 25:13, 21:25, 25:16, 15:8)