Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Juniorki walczyły w ćwierćfinałach mistrzostw Polski

Juniorki walczyły w ćwierćfinałach mistrzostw Polski

W pierwszych dniach marca rozegrano turnieje ćwierćfinałowe mistrzostw Polski juniorek. W czterech z nich gospodynie nie dały pozostałym rywalkom szans i zajęły pierwsze miejsca. Z każdego turnieju do półfinałów awansowały dwie pierwsze drużyny.

W goleniowskich zawodach miejscowe siatkarki oddały zaledwie jednego seta w pierwszym meczu z drugą, jak się później okazało, Legionovią. Kolejne pojedynki przeszły już bez straty seta. Bezpośrednie starcie o drugą lokatę stoczyły natomiast juniorki z Legionowa i Malborka w trzecim dniu zawodów. Legionovianki zapisały w tym meczu na swoim koncie czterosetowe zwycięstwo, co pozwoliło im awansować dalej. Ostatnią lokatę zajęły siatkarki Zawiszy Sulechów, które w trzech spotkaniach zdołały wygrać tylko dwa sety. To nie koniec juniorskich emocji w Goleniowie, bowiem niebawem rozegrane zostaną tam również półfinały.

W Świdnicy również gospodynie nie były gościnne, na koniec uplasowały się na czele turniejowej tabeli. W dwóch pierwszych spotkaniach po jednym secie miejscowym zdołały urwać siatkarki z Tomaszowa Mazowieckiego i Olsztyna. Najbardziej emocjonujące starcie, które decydowało o rozstawieniu na pierwszych dwóch lokatach odbyło się w ostatnim dniu. Ekipa PTPS-u Piła po zwycięstwie 3:0 nad Piątką Olsztyn i 3:1 nad tomaszowiankami wydawała się być niewielkim faworytem. Tak też było w pierwszym secie, jednak w kolejnym inicjatywę przejęły rywalki ze Świdnicy. Młode drużyny nie potrafiły utrzymać dobrej dyspozycji przez cały czas i wymieniały się wygranymi w setach. Jak też można było się spodziewać, w pojedynku dwóch najsilniejszych zespołów o zwycięstwie musiał zdecydować tie-break. Szybciej do gry przystąpiły w nim miejscowe i to one wygrały cały turniej. Niebawem świdniczanki będą gościły po raz kolejny rywalki w zawodach półfinałowych.

Za to w Białymstoku juniorki miejscowego BAS-u, mimo że walczyły, oddały wszystkie pojedynki swoim przeciwniczkom. Białostoczanki miały szansę na wygraną w drugim dniu, kiedy to dopiero w tie-breaku uległy zawodniczkom z Poznania. Te z kolei już pierwszego dnia stoczyły pojedynek, który zaważył na końcowym wyglądzie klasyfikacji. Poznanianki przegrały 0:3 z juniorkami z Gdańska i po wygranej z gospodyniami, a w ostatnim dniu z BKS-em Bielsko-Biała zajęły drugą lokatę. Bielszczanki do końca walczyły o drugie miejsce i awans do dalszych rozgrywek, ale w tie-breaku lepsze okazały się właśnie juniorki z Poznania. Cały turniej bez straty seta wygrał zespół Energi Gedanii Gdańsk, który zorganizuje u siebie turniej półfinałowy.

Półfinały zagoszczą również w Bydgoszczy, gdzie juniorki miejscowego Pałacu wygrały też turniej ćwierćfinałowy. Gospodynie straciły w całych zawodach jednego seta, w meczu z ostatnim, jak się okazało, zespołem Osiemnastki Szczecin. Drugie miejsce i awans wywalczyły z kolei siatkarki Sandecji Nowy Sącz, które na otwarcie przegrały z bydgoszczankami 0:3, ale w pozostałych spotkaniach nie dały swoim przeciwniczkom szans i wygrały starcia bez straty seta. O zajęciu drugiej lokaty myślały jeszcze juniorki Zrywu-Volley Iława, jednak w najważniejszych pojedynkach przegrywały 0:3.

Z awansem do półfinałów z turnieju w Łodzi wyjechały natomiast ekipy Sparty Warszawa i Gwardii Wrocław, które spotkały się ze sobą już w pierwszym dniu. Zwycięstwo 3:2 juniorek ze stolicy Polski przesądziło zatem o rozstawieniu w tabeli. Warszawianki wygrały w swoich pozostałych spotkaniach 3:0 z zespołem z Jarosławia oraz 3:1 w meczu z miejscowymi juniorkami Dziewiątki. Gospodynie zawodów walczyły o drugą lokatę, jednak w bezpośrednim pojedynku gwardzistki wygrały w tie-breaku. Ostatnie miejsce przypadło w udziale juniorkom z Jarosławia, które nie zdołały wygrać w turnieju nawet seta.

Juniorki z Sandomierza, które gościły u siebie ćwierćfinały, również walczyły o drugą lokatę, jednak po zwycięstwie nad kaliszankami 3:1 w decydującym starciu z Szóstką Biłgoraj nie zdołały przedłużyć pojedynku i przegrały 1:3. Gospodynie walczyły jednak do samego końca, w czwartym secie ulegając dopiero po długiej walce na przewagi 28:30. To zwycięstwo zapewniło juniorkom z Biłgoraja awans dalej. Z pierwszego miejsca półfinały wywalczyły natomiast siatkarki MKS-u Dąbrowa Górnicza, które straciły w turnieju dwa sety – oba w meczu właśnie z Szóstką. Zawody zupełnie nie wyszły zespołowi z Kalisza, który wygrał zaledwie jednego seta w pojedynku z Piątką Sandomierz i zamknął klasyfikację turnieju.

Opole okazało się szczęśliwe dla MKS-u MOS Wieliczka oraz drugiej ekipy z Warszawy – MOS-u Wola. Po dwóch szybkich i łatwych wygranych juniorki z Wieliczki stanęły przed trudnym zadaniem – siatkarkami miejscowego SMS-u LO2. Walczące o awans gospodynie w ostatnim dniu turnieju uległy w tie-breaku i ostatecznie znalazły się na trzecim miejscu, a zespół z Wieliczki uplasował się na pierwszym. Warszawianki z kolei w pierwszym dniu zawodów nie zdobyły nawet seta w pojedynku z MOS-em Wieliczka, jednak w dwóch kolejnych meczach w miarę pewnie wygrywały, dzięki czemu zagrają w półfinałach. Ostatnie miejsce zajęła trzecia ekipa ze stolicy, Plas Warszawa, która nie zdobyła w tym turnieju nawet seta.

Mało gościnne były juniorki Silesii Volley, które w mysłowickim turnieju pozwoliły wydrzeć sobie zaledwie jedną odsłonę. W pierwszym dniu zapisały ją na swoim koncie juniorki Truso Elbląg. W pozostałych spotkaniach mysłowiczanki były nie do pokonania i bardzo przeważały nad rywalkami. Drugą lokatę zajęły siatkarki z Rzeszowa, które mimo porażki 0:3 z miejscowymi, w pozostałych pojedynkach wygrywały już bez straty seta. Ekipa z Elbląga nie była w stanie przeciwstawić się im i zawalczyć o drugą lokatę i awans do półfinałów. Zwycięstwo nad ostatnim ABiS SP 64 Łódź dało im trzecie miejsce.