Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Porażka Chaumont w meczu na szczycie

Ligue A: Porażka Chaumont w meczu na szczycie

W meczu 21. kolejki ligi francuskiej zespół Chaumont musiał uznać wyższość Nantes Rezé i po porażce 1:3 spadł na piąte miejsce w tabeli, podczas gdy Nantes wróciło na drugą pozycję. Liderem bez zmian pozostaje zespół z Tours.

Nantes Rezé zrehabilitowało się po zeszłotygodniowej wpadce (przegrana 0:3 z Toulouse) i pokonało 3:1 Chaumont. Pierwszy set należał jeszcze do gospodarzy, ale potem goście złapali wiatr w żagle i wygrali kolejne partie. – Graliśmy z wyżej notowaną drużyną, jednak to my wygraliśmy pierwszą odsłonę. W drugim secie nie wykorzystaliśmy dwóch kluczowych kontr i na 10-minutową przerwę schodziliśmy z wynikiem remisowym. Co do pozostałych dwóch setów, to nie wyglądały one dobrze w naszym wykonaniu, Nantes lepiej organizowało swoje akcje, szczególnie w kontratakach. Praktycznie w tym momencie pozostaje nam walka o 4. pozycję rundy zasadniczej, ponieważ tracimy zbyt wiele punktów do 3. i 2. miejsca, a meczów zostało już niewiele do rozegrania – mówi Bartosz Janeczek. Polak rozegrał przeciętne spotkanie, zdobywając 11 punktów (w tym jeden bezpośrednio z zagrywki) przy skuteczności w ataku wynoszącej 30%. Wygrana na gorącym terenie w Chaumont pozwoliła Nantes na powrót na drugie miejsce w tabeli, z kolei gospodarze spadli na pozycję piątą.

Chaumont Volley-Ball 52 – Nantes Rezé 1:3
(25:19, 22:25, 20:25, 17:25)

Beauvais przegrało z Montpellier 1:3 i było to kolejne spotkane, w którym Pikardyjczycy zagrali bardzo nierówno. Dopiero w trzecim secie gospodarze zdołali poprawić jakość swojej gry, co w rezultacie przyniosło im wygraną w tej partii. W czwartym secie wydawało się, że miejscowi doprowadzą do tie-breaka, gdyż prowadzili 18:13, ale potem seria zagrywek Philipe Schneidera dała gościom remis 18:18 i do piątego seta nie doszło. Beauvais po tej porażce wypadło z czołowej ósemki i nadal nie może być pewne tego, że uda się zrealizować przedsezonowy cel, czyli grę w fazie play-off.

Beauvais Oise – Montpellier Volley UC 1:3
(20:25, 22:25, 25:19, 24:26)

Pisanie o kolejnym zwycięstwie Tours staje się powoli nudne, ale takie są fakty. Mistrz Francji tym razem w trzech setach uporał się z Paris Volley. Mecz jednak zaczął się źle dla gospodarzy, bo ich najlepiej punktujący zawodnik, David Konecny, nie skończył żadnego z czterech ataków i rywale prowadzili 9:7. Jednak Tours to zbyt mocny zespół, by nie wyjść z takich opresji – seria czterech asów czeskiego atakującego dała gospodarzom sporą przewagę, którą w pełni wykorzystali. W dwóch kolejnych partiach od początku podopieczni Mauricio Paesa mieli przewagę, jedynie w końcówce trzeciego seta paryżanie próbowali jeszcze odrobić straty, ale nie dali już rady dogonić rywala. Tours pozostaje liderem, mając nad drugim w tabeli Nantes-Rezé aż siedem punktów przewagi.

Tours Volley-Ball – Paris Volley 3:0
(25:21, 25:17, 25:22)

Narbonne, pomimo osłabienia brakiem kontuzjowanego Guillermo Falaski, wygrało 3:2 z Arago de Sète. Po zeszłotygodniowym meczu z Paris Volley jest to już druga z rzędu porażka gospodarzy w tie-breaku. A przecież zaczęli oni to spotkanie od prowadzenia w setach 2:0, potem w tie-breaku prowadzili już 10:8 i 12:9. Jednak cenne dwa punkty na swoim koncie zapisało Narbonne, a podopiecznych Patricka Duflosa ta przegrana zepchnęła z drugiego na trzecie miejsce w tabeli.

Arago de Sète – Narbonne Volley 2:3
(25:21, 26:24, 17:25, 21:25, 15:17)

AS Cannes pewnie wygrało z przedostatnim w tabeli Spacer’s Toulouse 3:0. Największe emocje były w trzecim secie spotkania, bowiem goście prowadzili 21:17 i wydawało się, że przedłużą rywalizację do przynajmniej czterech partii. Jednak gospodarze odrobili straty i po zaciętej końcówce wygrali także i trzecią odsłonę meczu. Do wygranej drużyny z Lazurowego Wybrzeża przyczyniła się dobra postawa Nicolasa Marechala, najlepiej punktującego zawodnika meczu, który z 17 punktów aż 5 zdobył bezpośrednio z zagrywki oraz Dmytro Pashytskyy’ego, który zdobył 15 punktów, z czego 8 blokiem. Korzystając na porażce Chaumont, AS Cannes wróciło dzięki wygranej na czwarte miejsce w klasyfikacji.

AS Cannes VB – Spacer’s Toulouse Volley 3:0
(25:22, 25:20, 29:27)

Niezwykle ważną wygraną odniosło Avignon, które pokonało w tie-breaku Rennes. Bretończycy mają czego żałować, bowiem prowadzili 2:1 w meczu i 22:20 w czwartym secie, a mimo to przegrali. – Ponownie zabrakło nam determinacji, W setach, w którym prowadzimy 16:12, stajemy się apatyczni. Pozwalamy przeciwnikowi wrócić do gry, a potem nagle w panice poddajemy się – żałuje Boris Grebennikov, trener Rennes. W sytuacji jego podopiecznych każdy punkt jest na wagę złota, gdyż nadal walczą o miejsce w play-off, a aktualnie zajmują ósme miejsce i nad dziewiątym w tabeli Beauvais mają tylko punkt przewagi. Avignon zaś dzięki dwóm punktom oddaliło się od strefy spadkowej.

Avignon Volley – Ball Rennes Volley 35 3:2
(22:25, 25:21, 21:25, 25:22, 15:10)

W pojedynku drużyn z dołu tabeli lepsze okazało się Ajaccio, które pokonało w pięciu setach Tourcoing. Wyspiarze wyszli z niezłych opresji, przegrywali już bowiem w meczu 1:2, ale w czwartej partii zagrali bardziej ryzykownie, co im się opłaciło, bo doprowadzili do tie-breaka, w którym od początku odskoczyli rywalowi na kilka punktów (6:3, 8:4), by wygrać całą partię do 11. Tourcoing nie pomogło 35 punktów Mladena Majdaka – pomimo zdobycia jednego punktu, goście nadal pozostają na samym dole tabeli, Ajaccio pozostało na dziesiątym miejscu i nadal walczy o możliwość gry w play-off.

GFCA Ajaccio – Tourcoing VB LM 3:2
(25:19, 19:25, 23:25, 25:18, 15:11)