Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Kamil Sołoducha po raz kolejny popracuje z reprezentacją Finlandii

Kamil Sołoducha po raz kolejny popracuje z reprezentacją Finlandii

fot. archiwum

Kamil Sołoducha kolejny sezon reprezentacyjny spędzi w Finlandii. Statystyk Indykpolu AZS Olsztyn po raz kolejny otrzymał powołanie od selekcjonera reprezentacji Finlandii, Tuomasa Sammelvuo, który zastąpił Daniela Castellaniego.

Kolejny sezon reprezentacyjny spędzisz w… Finlandii. Mimo że w kadrze Finlandii doszło do kluczowych zmian, trenera Daniela Castellaniego zastąpił Tuomas Sammelvuo, ty nadal zostałeś ich statystykiem. Jak i kiedy doszliście do porozumienia?

Kamil Sołoducha:Zgadza się, nastąpiła kluczowa zmiana w reprezentacji, Daniela zastąpił Tuomas i po tym, jak sam dowiedział się o decyzji Federacji, skontaktował się ze mną. To zdarzyło się na początku stycznia. Tuomas zapytał mnie, czy chciałbym z nim pracować. Bez chwili zastanowienia zgodziłem się, bo przypomniałem sobie rozmowę, kiedy lecieliśmy gdzieś i dyskutowaliśmy na temat tego jak widzimy siatkówkę, jakie są nasze spojrzenia na taktykę, wyszkolenie sportowe i inne bardzo ważne kwestie. Okazało się wtedy, że myślimy bardzo podobnie oraz mamy mnóstwo pomysłów, których żaden z nas nigdy wcześniej nie mógł realizować. Myślę, że Tuomas decyzję o zaproponowaniu mi współpracy podjął kilka miesięcy wcześniej, podczas turnieju w Kanadzie, kiedy zabrakło trenerów. Ja pełniłem funkcję II trenera, a Tuomas, jako kapitan – łącznika między ławką trenerską a zawodnikami. Wtedy tak się złożyło, że wygraliśmy mecz z Polską oraz po ciężkiej walce przegraliśmy z Brazylią. Podczas tego turnieju chyba nabraliśmy do siebie przekonania i stwierdziliśmy, że chcielibyśmy ze sobą pracować.

Na jaki okres podpisałeś kontrakt z federacją siatkarską Finlandii?Fińska federacja zaproponowała kontrakt na jeden sezon ze względów organizacyjnych, ale mnie to nie przeszkadza, ponieważ nie wiem czy za rok nie otworzą się inne ścieżki przede mną, i to niekoniecznie w siatkówce. Uważam to za rozwiązanie optymalne. Natomiast tutaj ważnym elementem jest fakt, iż Tuomas Sammelvuo podpisał kontrakt na 2 sezony z możliwością wydłużenia go do Igrzysk Olimpijskich w Rio, czyli do 2016 roku. Zatem jeżeli współpraca się ułoży, to kto wie…

A czy była w ogóle opcja powrotu do reprezentacji Polski? Może były jeszcze inne propozycje pracy?

Tak. Ku mojemu zdziwieniu pojawiła się propozycja z reprezentacji Polski, gdzie mógłbym współpracować tak jak wcześniej z Michałem Gogolem i Oskarem Kaczmarczykiem. Jednak dowiedziałem się o tym za późno, bo sprawa z reprezentacją Finlandii była już przypieczętowana. Nie ukrywam jednocześnie, że kiedyś w przyszłości chciałbym pracować z reprezentacją Polski. Bardzo mile wspominam momenty kiedy współpracowałem ze statystykami i trenerami i to naprawdę niezapomniane chwile, tym bardziej biorąc pod uwagę wyniki jakie osiągnęliśmy.

Z pewnością teraz będzie ci o wiele łatwiej niżeli jeszcze rok temu, kiedy debiutowałeś w reprezentacji Finlandii. Chyba, że jest coś czego się obawiasz?

Oczywiście, teraz już znam zawodników bardzo dobrze, wiem na co należy zwracać uwagę. Ważne jest to, że znam również Tuomasa Sammelvuo, a on zna mnie, co na wstępie upraszcza nam pracę, bo wiemy czego można od siebie wymagać. Bardzo optymistycznie podchodzę do nadchodzącego sezonu z reprezentacją Finlandii, bo wiem, że możemy uczynić wiele dobrego i pchnąć nasze umiejętności do przodu, realizując nasze pomysły i założenia, których nigdy nie mieliśmy okazji zrealizować.

Jaki cel, jakie zadania czekają w tym sezonie reprezentację Finlandii?

Spotykamy się już 1 maja na obozie w Finlandii, a pierwszy oficjalny mecz czeka nas w okolicach 30 maja, gdzie zainaugurujemy nasz sezon w Lidze Światowej, której finały odbędą się 16-23 lipca 2013. Nie ukrywamy, że mamy na celu dostanie się do finału i osiągnięcie tam jak najwięcej. Kolejna część sezonu wiązać się będzie z mistrzostwami Europy, które odbędą się w dniach 20-29 września, ale przygotowania zaczniemy już na początku sierpnia.

W reprezentacji Finlandii doszło do roszad w składzie sztabu trenerskiego. Jakie wiążą się z tym nadzieje? Czy można w ogóle porównać Daniela Castellaniego do Tuomasa Sammelvuo?

Myślę, że nie będzie większych roszad wśród zawodników, bo siatkówka w Finlandii nie jest tak płynna jak w Polsce i nic z dnia na dzień się nie zmieni. Trenerów nie da się porównać, ponieważ pierwszy ma za sobą wiele sezonów pracy, natomiast Tuomas dopiero zaczyna swoją karierę trenerską. Mimo tego uważam, że tak jak był świetnym zawodnikiem, tak będzie świetnym trenerem. Co do pozostałych pozycji w sztabie trenerskim, to wiem, że drugim trenerem zostanie Włoch – Nicola Gioliton, będzie również nowy fizjoterapeuta oraz kierownik drużyny.

A ty? Wiążesz jakieś osobiste nadzieje z kolejnym sezonem w kadrze Finlandii?

Mam nadzieję, że kolejny sezon pozwoli mi się dalej rozwijać i coś osiągnąć z Finami. Jednocześnie chcę wynosić z każdego etapu mojej pracy kolejne doświadczenia, bo każde z nich procentuje w kolejnym etapie.

Co na twoje kolejne powołanie do reprezentacji Finlandii „powiedziano” w klubie Indykpolu AZS?

Rozmawiałem oczywiście z trenerem i ten nie ma żadnych wątpliwości, że współpraca z reprezentacją jest najlepszą opcją ku rozwijaniu się i wiele osób na tym skorzysta, co – mam nadzieję – przełoży się na inne aspekty. Taki rodzaj pracy już przerabialiśmy z Radkiem Panasem w zeszłym sezonie, kiedy brałem udział w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Ze wszystkim poradziliśmy sobie bez większych problemów, co na pewno wyjdzie również teraz. Trzeba również pamiętać, że okres współpracy z reprezentacją Finlandii obejmuje termin po i przed zakończeniem rozgrywek PlusLigi.

Czyli myślami jesteś już w Finlandii?

Nie, absolutnie nie! Myślami jestem teraz przy naszym zespole i naszej rywalizacji o 9. miejsce. Nadal mamy mecze do rozegrania i mimo że sezon nam nie wyszedł, to gramy o 9. miejsce – do samego końca.

Rozmawiała: Marta Panasiuk

źródło: indykpolazs.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-02-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved