Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga K: Sokolanki nie sprostały liderowi

II liga K: Sokolanki nie sprostały liderowi

Do ciekawej konfrontacji doszło w sobotę w Częstochowie, gdzie najlepszy zespół rundy zasadniczej w grupie 2. rozgrywek II ligi kobiet podejmował zajmujące trzecie miejsce akademiczki z Katowic. Ostatecznie SPS zwyciężył 3:2.

Początek spotkania należał do gospodyń, które niesione dopingiem kibiców szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, dzięki bardzo kąśliwej zagrywce, z której przyjęciem kompletnie nie mogły sobie poradzić zawodniczki Sokoła Katowice. Ponadto zbyt duża ilość błędów własnych po stronie przyjezdnych zbudowała wystarczającą przewagę, aby bezpiecznie dowieźć korzystny wynik do końca przez siatkarki z Częstochowy. Zwycięstwo w tej partii 25:20 było faktycznym odzwierciedleniem wydarzeń na boisku.

Drugi set miał jednak diametralnie inny przebieg od pierwszego. Siatkarki Sokoła zdecydowanie poprawiły przyjęcie zagrywki, co momentalnie przełożyło się na ich skuteczność w ataku. W końcu rozgrywająca katowiczanek, Fatima Piasta, mogła uruchomić swoje środkowe, które zdobyły 4 punkty atakiem. Skrzydłowe nie chcąc być gorsze od środkowych, również kończyły wiele piłek z prawego i lewego skrzydła. Bardzo dobrą partię rozegrała Karolina Pawłowska, która zanotowała 80% skuteczność w ataku. Zwycięstwo Sokoła 25:14 pokazało, że zespół ten nie zamierza łatwo sprzedać skóry w „jaskini lwa”.

Trzecia i czwarta partia były najbardziej zacięte i emocjonujące w całym meczu. Gospodynie po dotkliwej porażce w drugim secie szybko odbudowały swoje morale i ponownie przejęły inicjatywę. Walka toczyła się punkt za punkt do samego końca. W pewnym momencie na tablicy wyników było 22:21 dla gospodyń i zapowiadała się bardzo emocjonująca końcówka. Jednak częstochowianki nie dopuściły do tego, wykorzystując błędy przyjezdnych, wygrały trzeciego seta 25:22. Przebieg czwartej partii był bardzo podobny do trzeciej, z tą tylko różnicą, że to katowiczanki miały niewielką przewagę i podobnie w pewnym momencie na tablicy wyników było 22:21. Różnica jednak była taka, że to Sokół prowadził i to on „dowiózł” korzystny wynik do końca, zwyciężając ostatecznie 25:22.

Piąty set przyćmił nieco obraz tego pojedynku. Po bardzo wyrównanej grze w poprzednich partiach, większość kibiców spodziewała się zażartej walki na przewagi do samego końca. Tak się jednak nie stało, gdyż siatkarki z Katowic ogarnęła niespotykana dotąd niemoc. Sokolanki kompletnie nie radziły sobie w przyjęciu zagrywki i nim się obejrzały, przegrywały już 2:8. Dramatycznie niska skuteczność w pierwszej akcji po przyjęciu (tylko 14%!) nie dawała żadnej nadziei na powrót do gry. W całym piątym secie przyjezdne zdobyły atakiem tylko 4 punkty, co miało decydujący wpływ na ich porażkę 6:15 i w całym meczu 2:3.

SPS Politechnika Częstochowa – Sokół’43 AZS AWF Katowice 3:2
(25:20, 14:25, 25:22, 22:25, 15:6)