Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Delecta Bydgoszcz pierwszym półfinalistą

PlusLiga: Delecta Bydgoszcz pierwszym półfinalistą

Siatkarze Delecty Bydgoszcz po raz trzeci pokonali ekipę Trefla Gdańsk, zapewniając sobie tym samym historyczny awans do półfinału mistrzostw Polski. Podopieczni Piotra Makowskiego w ćwierćfinałowej rywalizacji nie stracili nawet seta.

Po dwóch meczach w Bydgoszczy rywalizacja w play-off przeniosła się do Trójmiasta. Gospodarze kolejny już raz byli zmuszeni radzić sobie bez swojego podstawowego rozgrywającego Grzegorza Łomacza, któremu odnowiła się kontuzja. Początek premierowej partii był niezwykle wyrównany. Żadna z drużyn nie potrafiła zbudować wyraźnej przewagi, co wynikało głównie z dobrego przyjęcia i skutecznego ataku obu zespołów. Na pierwszą przerwę techniczną z minimalnym prowadzeniem (8:7) schodzili jednak bydgoszczanie, po błędzie czterech odbić podopiecznych Dariusza Luksa. Po powrocie na boisko gospodarze minimalnie odskoczyli (10:9), korzystając z dwóch błędów własnych Delecty. Radość kibiców Lotosu Trefla Gdańsk była jednak krótkotrwała. W szeregach bydgoszczan obudził się Stephane Antiga, który trudną zagrywką pomógł swoim kolegom w zbudowaniu bardzo wyraźnej przewagi (16:12). Wynik ten podziałał zbyt odprężająco na podopiecznych Piotra Makowskiego, którzy po drugiej przerwie technicznej zaczęli szybko tracić prowadzenie (17:16). Taki rozwój wydarzeń pozwalał mieć nadzieję na wyrównaną końcówkę pierwszej partii, jednak gdańszczanie znów zaczęli popełniać proste błędy, czego po prostu nie mogli nie wykorzystać ich przeciwnicy. Ostatnie słowo należało do Dawida Konarskiego, który zakończył seta udanym atakiem ze skrzydła (25:20).

Na samym początku drugiej odsłony wydawać się mogło, że będzie ona miała bliźniaczy przebieg jak pierwsza partia. Od stanu 5:5 punkty zaczęli zdobywać jednak tylko bydgoszczanie i po skutecznym zbiciu z drugiej linii w wykonaniu Stephane’a Antigi schodzili oni na pierwszą przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem (8:5). Trener Dariusz Luks próbował zmotywować swoich podopiecznych, jednak po powrocie na boisko nadal rządzili na nim przyjezdni (11:6). Można powiedzieć, że w tym momencie meczu po stronie gospodarzy grał tylko jeden zawodnik – Mateusz Mika. Przyjmował i skutecznie kończył całą masę piłek. Bez wsparcia kolegów nie mógł jednak nawiązać walki z rozpędzonymi gośćmi, którzy spokojnie wypunktowywali swoich przeciwników (17:11). Po stronie Delecty fenomenalnie spisywali się Andrzej Wrona oraz Dawid Konarski, po atakach których dosłownie nie było co zbierać. Przy stanie 20:14 dla bydgoszczan trener Luks zdecydował się na podwójną zmianę. Boisko opuścili Szczurek i Kamiński, a zmienili ich Stępień oraz Mikołajczak. Roszady te jednak na nic się zdały i drugiego seta bardzo wyraźnie znów wygrała Delecta. Ostatni punkt i tym razem zdobył Dawid Konarski (25:18).

Otwarcie trzeciej partii można spokojnie podsumować jako festiwal popsutych zagrywek. Wyraźnie było widać rozluźnienie w szeregach Delecty oraz pewne zrezygnowanie na twarzach gdańszczan. Swoją niezwykłą skuteczność zaczął tracić Mateusz Mika, który dotychczas „trzymał” grę swojego zespołu. To nie mogło zwiastować niczego dobrego dla siatkarzy Trefla. Na pierwszej przerwie technicznej wynik jeszcze nie wyglądał tak źle z perspektywy gdańskich kibiców (8:7 dla Delecty), później jednak bydgoszczanie zaczęli „odjeżdżać” (14:11). Zmusiło to Dariusza Luksa do wzięcia pierwszego w tym secie czasu dla swojego zespołu. Przerwa ta dobrze podziałała na gospodarzy, którzy znacznie poprawili swoją grę i doprowadzili do remisu po 16. Gdańszczanie próbowali jeszcze dzielnie stawiać czoła znacznie wyżej notowanym rywalom, jednak ci wyraźnie nie chcieli przeciągać tej rywalizacji bardziej, niż byłoby to konieczne. Bydgoszczanie zdołali zbudować bezpieczną przewagę, którą utrzymali do końca seta (25:22), wygrywając tym samym mecz, jak i całą rywalizację z gdańskim Treflem 3:0. Po ostatnim punkcie Delecta mogła cieszyć się z historycznego, pierwszego awansu do czwórki najlepszych drużyn w Polsce.

Trefl Gdańsk – Delecta Bydgoszcz 0:3
(20:25, 18:25, 22:25)

MVP: Tomasz Wieczorek