Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga M: Czarni Wirex Rząśnia znów zwycięsko w swojej hali

II liga M: Czarni Wirex Rząśnia znów zwycięsko w swojej hali

Zawodnicy z Rząśni nie okazali się być gościnni dla przyjezdnych z Katowic. Efektowne zwycięstwo mogło podobać się zgromadzonym w hali kibicom, którzy jeszcze nie mieli okazji oglądać porażki Czarnych w tym roku na swoim parkiecie.

W meczu rozgrywanym w ramach 19. kolejki spotkały się dwie drużyny ze środkowej części tabeli. Dla obu ekip spotkanie można było określić mianem „za 6 punktów”, bowiem zwycięstwo pozwalałoby na przesunięcie się w górę tabeli, porażka oznaczała nieuchronną zmianę pozycji na niższą. Na początku spotkania obie ekipy inkasowały na zmianę po kilka punktów i do stanu 4:4 walka była wyrównana. Następnie po kilku dobrych akcjach w ataku ze strony rząśnian zdołali oni odskoczyć na kilka oczek. Przyczynił się do tego atakujący Tomasz Miarka, dokładając jeszcze asa serwisowego. Nie pomógł czas wzięty przez trenera Spodka Alberta Semeniuka (10:5). Czarni skutecznie zagrali także w bloku i odskoczyli już na 7 punktów (12:5). Drużyna gospodarzy dość pewnie kroczyła po zwycięstwo. Jedyny moment zawahania miał miejsce przy stanie 23:17, kiedy to sędziowie odgwizdali błąd ustawienia. Trener Leszek Pałyga zareagował poprzez wzięcie czasu, podczas którego poukładał i uspokoił drużynę. Siedmiopunktowa przewaga zdobyta w środkowej fazie seta utrzymywała się do końca. Set pierwszy zakończył się wynikiem 25:18 po jednej z dłuższych akcji w meczu.

Początek drugiego seta to przede wszystkim popis gry środkowych z Rząśni. Efektowne ataki i skuteczna gra w bloku zdecydowanie zasługują na słowa uznania. Spodek dotrzymywał kroku Czarnym głównie dzięki sprytnym zagraniom swoich skrzydłowych. Set był wyrównany, z lekką przewagą gospodarzy. Przyczyniły się do tego kilkukrotne techniczne obicia o blok Adama Łukasika. Jednak za każdym razem gdy rząśnianie zdobywali kilka oczek przewagi, gościom udawało się doprowadzać do remisu (8:8, 13:13, 18:18). Efektowny atak i blok środkowego Katowic Łukasza Żłobeckiego doprowadziły do jednego z nich. Przy stanie 13:13 trener Leszek Pałyga zdecydował się na pierwszą zmianę w tym meczu, desygnując do gry Damiana Pilarczyka, który zastąpił na pozycji przyjmującego Adama Łukasika. Trener mógł być zadowolony z dokonanej przez siebie zmiany, bowiem wprowadzony zawodnik już w dwóch pierwszych atakach zdobył punkty dla swojej drużyny. Trener katowickiej drużyny Albert Semeniuk także dokonał zmiany w tym secie, wprowadzając na boisko Wojciecha Karonia w miejsce Sebastiana Osińskiego. Końcówka seta była wyrównana, lecz to gospodarze wykazali się większą skutecznością, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. Set drugi skończył się wynikiem 25:22 po silnym ataku poprowadzonym przez środek siatki.

Set trzeci rozpoczął się podobnie jak partia druga. Był wyrównany i żadna z drużyn nie mogła zdobyć większej przewagi. Zdecydowanie słowa uznania należą się rozgrywającemu Czarnych. Adrian Karaś dał popis swoich umiejętności, dwukrotnie pod rząd kiwając z drugiej piłki. Przy stanie 13:13 miejsce miała podobna sytuacja do tej z pierwszego seta, kiedy to rząśnianie popełnili błąd ustawienia. Na szczęście dla nich nie wybiło ich to z meczowego rytmu. Dwie skuteczne akcje poprowadzone przez szóstą strefę w ich wykonaniu dały im prowadzenie w secie (18:16). W odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodziły ani zmiana (Mateusz Jędryczka za Filipa Kuchnę), ani czas wzięty przez trenera katowiczan (22:17). Ostatnia akcja należała do Filipa Lipińkskiego, który wykorzystał szansę otrzymaną od swojego rozgrywającego.

Cała drużyna gospodarzy pokazała charakter. Mimo kilku chwil zwątpienia, dość pewnie wygrywali wszystkie końcówki setów. Widać, że w tym roku bardzo dobrze czują się na swoim parkiecie. Po zwycięstwie za 3 punkty awansowali na szóstą pozycję, spychając w dół tabeli ekipę z Katowic, która prawdopodobnie chce jak najszybciej zapomnieć o meczu w Rząśni.

Czarni Wirex Rząśnia – Spodek Katowice 3:0
(25:18, 25:22, 25:19)

Czarni: Kraś, Dłubała, Łukasik, Miarka, Kuna, Lipiński, Mikołajczyk (libero) oraz Pilarczyk
Spodek: Żłobecki, Osiński, Kuchna, Divis, Łapuszyński, Dzierżanowski, Mędrzyk (libero) oraz Karoń i Jędryczka