Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > 1/4 MP juniorów: Faworyci nie zawiedli

1/4 MP juniorów: Faworyci nie zawiedli

Już tylko 16 drużyn zostało w walce o medale mistrzostw Polski juniorów. W ostatni weekend w ośmiu miastach odbyły się ćwierćfinały, w których zwyciężali faworyci. Do półfinału awansowały po dwa zespoły Chemika Bydgoszcz i Jastrzębskiego Węgla.

Mistrzowie województw lubuskiego – Astra Nowa Sól i zachodniopomorskiego – Maraton Świnoujście okazali się słabsi od drugiej drużyny Jastrzębskiego Węgla i Tempo-25 Olsztyn. Właśnie te zespoły zagrały o pierwsze miejsce w grupie, które dawało półfinałowy turniej u siebie. Faworytem była drużyna z Warmii i Mazur. W pierwszych dwóch setach olsztynianie rozbili rywali (sety do 9 i 13). Później stracili swój rytm gry, a kontuzji doznał przyjmujący Tempa, Jędrzej Jasnos.Po dwóch łatwych setach, przyszło rozluźnienie, do tego doszła kontuzja naszego przyjmującego. Zastąpił go drugi rozgrywający, który dobrze grał w przyjęciu, trochę gorzej w ataku. Próbowaliśmy prowadzić wyrównaną walkę z rywalem, jednak popełniliśmy kilka własnych błędów w końcówkach i zeszliśmy z parkietu pokonani – wyjaśnił zawodnik Tempa, Konrad Gawrewicz.

Faworytami turnieju w Gostyniu były zespoły Metra Warszawy i Gwardii Wrocław i właśnie pojedynek między tymi drużynami dostarczył najwięcej emocji. Spotkanie było wyrównane, jednak w końcówkach więcej zimnej krwi zachowali warszawianie i ostatecznie wygrali 3:1. – Mecz z Metrem od początku nie układał się po naszej myśli, trudno przychodziło nam zdobywanie punktów. Mieliśmy duży problem z przyjęciem zagrywki i kończeniem ataków w pierwszej akcji. Bardzo chcieliśmy wygrać ten mecz i cały turniej, by być gospodarzem półfinałów, ale niestety wychodzimy z grupy z drugiego miejsca i walczymy o udział w finale na obcym terenie – podsumował Stanisław Szymankiewicz, przyjmujący wrocławskiej drużyny.

Natomiast na turnieju w Gdańsku wszystkie spotkania kończyły się w trzech setach. Już pierwszego dnia spotkali się faworyci grupy, czyli Trefl i Volley Rybnik. Mecz był zdecydowanie jednostronnym widowiskiem i dzięki zwycięstwu miejscowych, ci będą również gospodarzami półfinałów, a ich rywalami będą Tempo Olsztyn, Skra Bełchatów i Czarni Radom. – Będzie ciężko, ale na tym poziomie nie ma już słabych zespołów – powiedział Gawrewicz. Natomiast siatkarze AZS-u UWM Olsztyn okazali się mało gościnni, wzmocnieni występującym na parkietach PlusLigi Piotrem Łukasikiem, wygrali wszystkie spotkania. Drugie miejsce zajął Chemik II Bydgoszcz, warto przypomnieć, że w województwie okazał się lepszy od kolegów z pierwszej drużyny.

Siatkarze MKS-u MDK Warszawa wykorzystali atut własnej hali i wygrali grupę V. W sobotę gospodarze rozegrali znakomite spotkanie z SMS-em Naftą Piła, które wygrali dopiero po tie-breaku. Również pięć setów rozegrali w meczu ze Skrą Bełchatów – drugie miejsce. Nafta Piła po odejściu trenera Jarosława Kubiaka i kilku zawodników już nie jest tą samą drużyną i zakończyła przygodę na ćwierćfinałach.

Z kolei Norwid Częstochowa kontynuuje dobrą passę i jeszcze nie stracił seta w turniejach o mistrzostwo Polski. Siatkarze spod Jasnej Góry są jednym z faworytów do medalu. – Turniej nie stał na najwyższym poziomie. Było widać, że zespołom brakuje doświadczenia boiskowego, więc nie mieliśmy trudnej przeprawy – stwierdził Bartosz Bednorz, przyjmujący Norwida. Częstochowianie w półfinale spotkają się z Jastrzębskim Węglem, z którym przegrali mistrzostwo Śląska. – Jastrzębianie zagrali mecz życia, wszystko im wychodziło, do tego grali u siebie. Natomiast my popełnialiśmy za dużo błędów własnych, ale zrewanżujemy im się już za dwa tygodnie – dodał Bednorz. Drugie miejsce zajęli siatkarze Effectora Kielce.

Stawkę półfinalistów uzupełnili siatkarze Czarnych Radom i Chemika I Bydgoszcz. Pod dyktando tych zespołów rozegrał się turniej w Krakowie, w którym gospodarze przegrali wszystkie mecze. Radomianie chcieliby wrócić do czasów, gdy w juniorach sięgali po złoto. Jednak nie będzie im łatwo, bowiem wśród faworytów wymienia się również Resovię Rzeszów oraz Jastrzębski Węgiel. Zespoły te wywalczyły awans z ósmej grupy. W bezpośrednim pojedynku 3:2 wygrali rzeszowianie.