Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Hugh McCutcheon: Niczego nie żałuję

Hugh McCutcheon: Niczego nie żałuję

fot. archiwum

Po wielu latach pracy zarówno z kadrą narodową siatkarzy, jak i siatkarek ze Stanów Zjednoczonych Hugh McCutcheon postanowił zwolnić tempo, po igrzyskach w Londynie zrezygnował z kadry i obecnie zajmuje się szkoleniem na poziomie akademickim.

Wiele razy pytano mnie już, co zmotywowało mnie do opuszczenia reprezentacji i przeniesienia się do ligi uczelnianej – przyznał McCutcheon.Po igrzyskach olimpijskich w Pekinie miałem pewne odczucie uwiązania, zamknięcia w mojej przygodzie z męską reprezentacją Stanów Zjednoczonych, gdy osiągnęliśmy wszystko to, co sobie założyliśmy. Byłem z tym zespołem od siedmiu lat. Asystowałem jej w Atenach, a następnie trenowałem już ją w Pekinie. Chciałem podjąć się nowych wyzwań i chciałem sprawdzić co się stanie, jeśli przełożę kilka zasad z siatkówki męskiej na zespół kobiecy. To było trochę ryzykowne, ale niesamowite doświadczenie – wspominał były już szkoleniowiec zarówno siatkarek, jak i siatkarzy reprezentujących USA. Z Amerykanami w Pekinie McCutcheon sięgnął po olimpijskie złoto, wcześniej triumfując także w Lidze Światowej. Natomiast z siatkarkami z USA wywalczył srebrne medale w igrzyskach olimpijskich w Londynie. – Po igrzyskach olimpijskich w Londynie przenosiny do siatkówki akademickiej wydają się być naturalne. Ilość siatkarzy w tych rozgrywkach jest nieporównywalnie mniejsza niż w siatkówce kobiecej. Jeśli stworzymy model trwałych sukcesów, to tylko z siatkarkami. Chciałem wejść w proces z wizją dwudziestoletniej pracy, zamiast czteroletnich cyklów przygotowawczych, nad którymi pracowaliśmy wcześniej – wyjaśnił Nowozelandczyk.

Stanowisko trenera żeńskiej reprezentacji USA po McCutcheonie przejął Karch Karily, trzykrotny medalista olimpijski. Według nowozelandzkiego trenera jest to dobry wybór, a o swoim następcy szkoleniowiec wypowiada się w samych superlatywach. – Jestem szczęśliwy, że Karch Karily był zainteresowany przejęciem po mnie kadry narodowej siatkarek. Jako zawodnik Karch był świetny w czytaniu gry. Mając okazję pracować razem z nim, jestem pewny, że mogę poręczyć za niego jako trenera i jako człowieka. Wiem, że dobrze poprowadzi zespół i jestem bardzo zadowolony, że zgodził się przyjąć tę pracę i kontynuować zadanie, które my wykonywaliśmy. Karch na stanowisku trenera oznacza bowiem, że będzie pewną kontynuacją filozofii, według której drużyna była prowadzona przez ostatnie cztery lata – powiedział Hugh McCutcheon.

Trener zrezygnował z prowadzenia amerykańskich siatkarek po igrzyskach w Londynie. – To dopiero pięć miesięcy, odkąd opuściłem reprezentację, by rozpocząć nową przygodę z ekipą z uniwersytetu w Minnesocie. Nie jestem pewny, czy jestem wystarczająco odcięty od olimpijskiego doświadczenia, na tyle, by rozmyślać teraz o jego znaczeniu. Ale mogę powiedzieć, że będąc po obu stronach olimpijskiego finału, niczego nie żałuję. W Londynie zrobiliśmy wszystko co mogliśmy – zapewnił McCutcheon, a zapytany, czy jest możliwość powrotu do światowej siatkówki, nie zaprzeczył. – Nie wiem – nigdy nie mów nigdy. Myślę, że odszedłem w momencie, gdy robi się interesująco, np. jest więcej zespołów w World Grand Prix, co jest świetną okazją dla większej ilości krajów, by w nim grać. Zwłaszcza, że rozpoczął się nowy okres czteroletni, gdy każdy stara się budować fundamenty pod następne igrzyska – nie ukrywał szkoleniowiec. – Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do siatkówki międzynarodowej i mogę podjąć decyzję o powrocie do niej, ale na tę chwilę trenowanie w siatkówce akademickiej wydaje mi się dobrym pomysłem i jest z pewnością korzystne dla mojej rodziny i balansu w karierze zawodowej – dodał. Hugh McCutcheon był przedstawiany jako jeden z kandydatów do objęcia stanowiska trenera reprezentacji Polski siatkarek. Wydaje się jednak, że pochodzący z Nowej Zelandii szkoleniowiec raczej nie opuści akademickich rozgrywek w USA.źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka akademicka, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-02-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved