Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Drużyna Bereniki Okuniewskiej w finale

Puchar CEV: Drużyna Bereniki Okuniewskiej w finale

Siatkarki Fenerbahce Stambuł, mimo iż przegrały w Jekaterynburgu z Urałoczką 0:3, awansowały do finału Pucharu CEV. U siebie wygrały bowiem 3:0, a w decydującym o zwycięstwie "złotym secie" były lepsze o cztery punkty.

Trzecia drużyna ligi tureckiej jest o krok od zdobycia drugiego europejskiego pucharu w przeciągu dwóch sezonów. W ubiegłym roku zawodniczki znad Cieśniny Bosfor triumfowały w Lidze Mistrzyń, jednak na krajowym podwórku musiały uznać wyższość Vakifbanku i Eczacibaşi i w konsekwencji zagrały w rozgrywkach drugiej kategorii. Mało brakowało, żeby podopieczne Mehmeta Kamila Soza odpadły już w 1/16 Pucharu CEV, bowiem przegrały przed własną publicznością 2:3 z ukraińskim Chimikiem Jużnyj, z którym niespełna miesiąc temu w Pucharze Challenge rywalizowały siatkarki AZS Białystok. Turecka drużyna rozstrzygnęła na swoją korzyść „złotego seta”, a w kolejnych rundach straciła tylko jedną partię, w Dąbrowie Górniczej z Tauronem MKS.

Urałoczka Jekaterynburg natomiast to ekipa, która w Pucharze CEV znalazła się po zajęciu trzeciego miejsca w grupie A Ligi Mistrzyń, gdzie musiała uznać wyższość francuskiego Racing de Cannes oraz Vakifbanku Stambuł, tak więc pojedynek z Fenerbahce był dla rosyjskiego zespołu szansą do rewanżu na tureckich zespołach.

Po trzech setach wydawało się, że nie będzie to trudne zadanie, bowiem już w premierowej odsłonie podopieczne Nikołaja Karpola wygrały pewnie 25:15. W drugiej części gry rywalizacja już się wyrównała. Delikatną przewagę przez całą partię miały Rosjanki (8:7, 16:14). Losy tego seta rozstrzygnęły się, gdy na tablicy wyników było 21:18 dla Urałoczki. W końcówce gospodynie pozwoliły ekipie ze Stambułu na zdobycie zaledwie dwóch punktów i po zwycięstwie 25:20 prowadziły 2:0 w całym spotkaniu.

Początek trzeciej odsłony bliźniaczo przypominał otwarcie spotkania (16:10, podczas gdy w pierwszym secie było 16:9). Prym w ataku Urałoczki wiodła, podobnie jak w pierwszym meczu, Kubanka Yumilka Ruiz Luaces (w całym meczu 16 punktów). Na słowa uznania zasługuje również bułgarska środkowa Straszimira Filipowa. Nic więc dziwnego, że w końcówce przewaga rosyjskiego zespołu wynosiła dziewięć oczek (21:12). Nagle zaczęła ona gwałtownie topnieć, bowiem siatkarki ze Stambułu zaczęły coraz lepiej grać blokiem. Bardzo dobrze w tym elemencie spisała się zwłaszcza Berenika Okuniewska, która trzykrotnie zatrzymywała swoje rywalki (najwięcej na boisku). Urałoczka zdołała jednak rozstrzygnąć tę partię na swoją korzyść i o ostatecznym wyniku miał zadecydować „złoty set”.

To, co Okuniewskiej i spółce nie udało się w trzeciej partii, stało się faktem w decydującej odsłonie. Wprawdzie przy zmianie stron Fenerbahce prowadziło tylko jednym punktem (8:7), jednak druga część „złotego seta” należała już wyłącznie do podopiecznych Mehmeta Kamila Soza. Siatkarki ze Stambułu zdecydowanie poprawiły przyjęcie i były niemal bezbłędne w ataku. W całej partii pomyliły się tylko dwa razy. Liderką zespołu znad Bosforu była, podobnie jak w pierwszym meczu obu drużyn, Kim Yeon-Koung, która zdobyła w całym meczu 20 oczek. Okuniewska punktowała w ataku ze skutecznością 71 procent i z dziewięcioma punktami na koncie była trzecią najskuteczniejszą zawodniczką w swoim zespole.

Fenerbahce wygrało 15:11 i awansowało do finału Pucharu CEV. Drugiego finalistę wyłoni pojedynek Omiczki Omsk z Muszynianką i na pewno nikt w Polsce nie miałby nic przeciwko „polskiemu” spotkaniu drużyny Okuniewskiej z „mineralnymi”.

Urałoczka Jekaterynburg – Fenerbahce Stambuł 3:0
(25:15, 25:20, 25:21)

złoty set: 15:11 dla Fenerbahce Stambuł

pierwszy mecz: 3:0 dla Fenerbahce
awans: Fenerbahce Stambuł

Urałoczka: Filipowa (11), Pasynkowa (14), Zarjażko (13), Ruiz Luaces (16), Salina (1), Chaplina (9), Tretjakowa (libero) oraz Cherowa (5) i Nazarowa (1)
Fenerbahce: Pequeno (5), Soroglu (2), Tokatlioglu (16), Kim (20), Okuniewska (9), Berg (1), Guneyligil (libero) oraz Steinbrecher (1), Onur Basaran (2), Ozdemir (1), Denkel Zop i Dalber Seniye (libero)