Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Straty odrobione – Delecta Bydgoszcz w półfinale

Challenge Cup: Straty odrobione – Delecta Bydgoszcz w półfinale

Po potknięciu na serbskich parkietach podopieczni Piotra Makowskiego zrehabilitowali się, pokonując Radnicki Kragujevac 3:0. Swoją dominację bydgoszczanie potwierdzili w decydującym o być albo nie być, określanym mianem loterii  "złotym secie".

Od początku pierwszego seta lepiej spisywali się gospodarze (4:1), ich rywale mieli natomiast trudności ze skończeniem ataku. Z prawego skrzydła raz po raz skutecznie uderzał Dawid Konarski. Bydgoszczanie zeszli na pierwszą przerwę techniczną z pięcioma oczkami przewagi. Serbowie zdołali odrobić część strat dzięki dobrej grze Nemanji Stevanovicia zarówno w ataku, jak i w polu serwisowym (11:9), ale podopieczni Piotra Makowskiego szybko przywrócili bardziej korzystny dla siebie rezultat i przy stanie 14:9 dla Delecty o czas poprosił szkoleniowiec drużyny z Kragujevaca. Dejan Matić próbował również pomóc swojemu zespołowi, wprowadzając do gry rezerwowych zawodników. Do drugiej przerwy technicznej sytuacja na parkiecie nie uległa jednak zmianie (16:11). Dość ciekawą, pełną obron akcję zakończył błąd Aleksandara Blagojevicia wynikający z niedokładnego rozegrania, a po chwili punktową zagrywką popisał się Marcin Wika – przewaga gospodarzy sięgnęła wówczas ośmiu oczek. Siatkarze Delecty popełnili w końcówce seta kilka błędów, lecz doskonale radzili sobie w bloku i ostatecznie rozstrzygnęli premierową odsłonę na swoją korzyść (25:20).

W wyjściowym składzie gości zaszły w odniesieniu do pierwszego seta dwie zmiany. Serbowie otworzyli drugą partię udanymi atakami ze skrzydeł i niewielkim prowadzeniem (4:3), które mimo chwili słabości utrzymali także podczas pierwszej przerwy technicznej. Bydgoszczanie wykorzystali gorsze przyjęcie przeciwników i po ataku ze środka Andrzeja Wrony zyskali jednopunktową przewagę. To poskutkowało czasem na życzenie Dejana Maticia (11:10). Chwila oddechu nie pomogła Serbom, w których zespole mnożyły się błędy komunikacyjne. Druga przerwa techniczna upłynęła pod znakiem wyraźnego prowadzenia Delecty (16:11). Po powrocie na boisko świetnie na lewym skrzydle spisywał się Marcin Wika. Pojedyncze udane zagrania po stronie przyjezdnych wobec wysokiej skuteczności bydgoszczan w ataku nie wystarczyły do odrobienia wysokich strat. Piłkę setową tuż po czasie na prośbę Dejana Maticia gospodarze zdobyli w bloku (24:17), a już w kolejnej akcji mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia 2:0 w całym spotkaniu.

Pierwsze akcje trzeciego seta należały do bydgoszczan, którzy po punktowej zagrywce Michała Masnego prowadzili trzema oczkami. Z drugiej strony siatki skutecznymi uderzeniami odpowiadali Vladimir Čedić i Lazar Ćirović. Wyjątkowo długą akcję zakończył atakiem z szóstej strefy Stephane Antiga (7:5). Tuż przed pierwszą przerwą techniczną przewaga Delecty zmalała do jednego punktu. Serię zepsutych zagrywek siatkarzy obu zespołów przerwał Michał Masny, którego trudny serwis pomógł bydgoszczanom w ustawieniu szczelnego bloku (12:10). Po chwili podopieczni Piotra Makowskiego zdobyli pięć punktów z rzędu – tę passę zakłócił dopiero tuż po drugiej przerwie technicznej Radiša Stevanović, zdobywając dla swojego zespołu dwunaste oczko. Czas na życzenie Dejana Maticia, wzięty przy stanie 14:21, zaowocował wyraźną poprawą w grze gości (18:22). Serbowie pozbawili się jednak szans na dalszą walkę w trzeciej partii, atakując i zagrywając w aut. Wobec zwycięstwa Delecty w całym meczu o awansie do półfinału Pucharu Challenge miał zadecydować „złoty set”.

Dodatkową partię gospodarze rozpoczęli niepewnie, bo od błędu w przyjęciu (0:1). W kolejnych akcjach na tablicy wyników utrzymywał się remis. Goście skutecznie obijali blok bydgoszczan (5:5), często mylili się jednak w polu serwisowym. Zmiana stron nastąpiła po udanym ataku Nemanji Radovicia, dzięki któremu Serbowie prowadzili jednym oczkiem (8:7). Środkowy kolejnym pewnym zbiciem popisał się przy stanie 9:9, lecz równie mocna odpowiedź w wykonaniu Andrzeja Wrony (11:10) skłoniła Dejana Maticia do wzięcia czasu. Szkoleniowiec drużyny z Kragujevaca o kolejną przerwę poprosił, gdy Delecta zyskała dwa oczka przewagi (13:11). Bydgoszczanie prowadzenia już nie oddali, a o ich triumfie zadecydowały błędy przyjezdnych. Autowe zbicie Vladimira Čedicia zapewniło gospodarzom piłkę na wagę awansu do półfinału Challenge Cup – serbski atakujący po chwili rozstrzygnął losy „złotego seta”, w kolejnym uderzeniu przekraczając linię trzeciego metra.

Delecta Bydgoszcz – Radnicki Kragujevac 3:0

(25:20, 25:17, 25:19)

złoty set: 15:11

pierwszy mecz: 3:0 dla Radnicki Kragujevac
awans: Delecta Bydgoszcz

Delecta: Antiga, Masny, Wika, Jurkiewicz, Konarski, Wrona, Dębiec (libero) oraz Lipiński, Wieczorek i Owczarz
Radnicki: Cirović, Stevanović N., Radović, Stevanović R., Ilić, Cedić, Pantelić (libero) oraz Jovanović, Perović, Vulović i Ivović