Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Rewanż bełchatowian na „inżynierach”

PlusLiga: Rewanż bełchatowian na „inżynierach”

Po 5 setach walki bełchatowianie zdołali uporać się z "inżynierami", rewanżując się im za porażkę w warszawskiej hali Torwar. O ile w poprzednich setach stołeczni gracze dotrzymywali kroku miejscowym, o tyle tie-break przebiegał pod dyktando graczy Skry.

Bohaterem akcji rozpoczynających spotkanie w Bełchatowie był wracający po kontuzji Maciej Zajder. Już na początku popisał się skutecznym atakiem i asem serwisowym, dając tym samym dwa punkty przewagi gościom. Bełchatowianie szybko odrobili straty, jednak błędy własne i dwa punkty zdobyte bezpośrednio z zagrywki przez Grzegorza Szymańskiego sprawiły, że to warszawianie mogli cieszyć się z dwupunktowego prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej. Po wznowieniu gry kolejne oczko powędrowało na konto stołecznych. Bełchatowianie starali się odrobić straty, jednak mimo potężnych ataków Mariusza Wlazłego to Politechnika wciąż dominowała na parkiecie (12:10). Dzięki zaskakującej kiwce Aleksandara Atanasijevicia i skutecznemu blokowi Skra zdołała zniwelować przewagę warszawian do zaledwie jednego punktu (13:14). Na drugiej przewie technicznej „inżynierowie” mogli cieszyć się dwoma oczkami zapasu. Po powrocie pod siatkę bełchatowianie zdołali doprowadzić do remisu (16:16). Chwilę później świetny blok i atak Szymańskiego oraz bezbłędna zagrywka Wierzbowskiego sprawiły, że Politechnika prowadziła dwoma punktami (21:19). Rozpoczęła się nerwowa końcówka pierwszej partii. Gospodarze zdołali doprowadzić do remisu i gra stanęła pod znakiem rywalizacji punkt za punkt. Ostatecznie wojnę nerwów wygrali warszawianie, kończąc pierwszą odsłonę wynikiem 27:25.

Od początku drugiej partii kibice byli świadkami rywalizacji oczko za oczko. Na pierwszej przerwie technicznej nieznaczną przewagę uzyskali siatkarze z Warszawy (8:7). Po wznowieniu gry ósmy punkt powędrował na konto gospodarzy. Dalsza część drugiej odsłony ponownie stanęła pod znakiem rywalizacji punkt za punkt. Dopiero po pewnym ataku Michała Winiarskiego bełchatowianom udało się osiągnąć nieznaczną przewagę (12:11). Kolejne skuteczne zagrania Wlazłego, Atanasijevicia i Plińskiego sprawiły, że po raz pierwszy w meczu na drugiej przerwie technicznej to gospodarze mogli cieszyć się z trzech oczek zapasu. Mimo starań siatkarzy Politechniki, miejscowi nie pozwolili wyrwać sobie prowadzenia. Skuteczne zagrania Atanasijevicia i Wlazłego oraz dobrze ustawiony blok bełchatowian doprowadziły do pierwszej piłki setowej przy wyniku 24:18. Skuteczny blok Daniela Plińskiego na Marcinie Nowaku zakończył drugą partię na korzyść Skry.

Trzecią odsłonę z wysokiego C rozpoczęli podopieczni Jacka Nawrockiego. Po kontrze Karola Kłosa, ataku Atanasijevicia i sprytnej kiwce Plińskiego siatkarze Skry mogli pochwalić się dwoma oczkami przewagi na pierwszej przerwie technicznej. Krótko po wznowieniu gry Wierzbowski i Siezieniewski doprowadzili do remisu 10:10, a as serwisowy Zajdera dał prowadzenie przyjezdnym. Chwilę później warszawianie kilkakrotnie popisali się idealnym blokiem, co skutkowało trzema punktami przewagi na drugiej przewie technicznej. Po wznowieniu gry bełchatowianie ponownie zaatakowali. Zagrywki Wlazłego i atak Muzaja doprowadziły do remisu 16:16, a w dalszej części toczyła się wyrównana walka. Dopiero as serwisowy Wierzbowskiego, blok Zajdera i Szuleki oraz błędy Atanasijevicia doprowadziły do pierwszej piłki setowej przy wyniku 24:20 na korzyść przyjezdnych. Partię zakończył Paweł Siezieniewski, atakując po palcach bełchatowian.

Czwarty set rozpoczął się od dwóch kolejnych atomowych ataków Mariusza Wlazłego. Warszawianie jednak nie pozwolili przeciwnikowi uzyskać znacznego prowadzenia. Skuteczne zagrania szybko doprowadziły do remisu 3:3. Ataki Atanasijevicia i Winiarskiego oraz błąd Wierzbowskiego sprawiły, że gospodarze na pierwszej przerwie technicznej odskoczyli stołecznym na trzy punkty. Powrót pod siatkę to kolejne oczko na koncie Skry. Mimo zepsutej zagrywki Kooistry i skutecznego zagrania Zajdera, warszawianie nie zdołali doprowadzić do remisu. Po najdłuższej jak dotąd wymianie bełchatowianie prowadzili 12:7, a as serwisowy Karola Kłosa dał gospodarzom aż siedem oczek przewagi na drugiej przerwie technicznej. Dominacja Skry była coraz większa z akcji na akcję. Po powrocie na boisko na kontrze nie pomylił się Michał Winiarski. Warszawianie mieli duże problemy z zagrywką Karola Kłosa, zaś błąd Wierzbowskiego, skuteczny blok na Szulece i mocny atak ze środka Kooistry sprawiły, że w ostatnią fazę czwartej partii siatkarze Skry weszli z ośmiopunktową przewagą (20:12). Zmobilizowani „inżynierowie” popisali się kilkoma świetnymi akcjami. Wierzbowski zrehabilitował się po błędzie, a Szuleka idealnie ominął bełchatowski blok. Mimo to pierwsza piłka setowa dla gospodarzy pojawiła się przy wyniku 24:20. Tym razem to Marcin Nowak skutecznie utrudniał miejscowym zakończenie seta. Dopiero udany atak Atanasijevicia doprowadził do remisu w całym spotkaniu.

Pierwsze trzy akcje tie-breaka okazały się być szczęśliwe dla bełchatowskiego zespołu. Przyjezdni szybko odrobili straty, lecz nie zdołali objąć prowadzenia. Sprytne ataki gospodarzy skutkowały czterema oczkami zapasu przy zmianie stron. Pierwsza piłka meczowa dla Skry pojawiła się przy wyniku 14:7. Tym razem to Krzysztof Wierzbowski nie pozwolił bełchatowianom od razu cieszyć się ze zwycięstwa i dopiero zepsuta zagrywka Siezieniewskiego zakończyła tie-breaka wynikiem 15:9.

MVP spotkania został wybrany Mariusz Wlazły.

Skra Bełchatów – AZS Politechnika Warszawska 3:2
(25:27, 25:18, 21:25, 25:21, 15:9)

Skra: Wlazły (19), Pliński (4), Kłos (9), Woicki (1), Winiarski (16), Atanasijević (17), Zatorski (libero) oraz Kooistra (5), Cupković (1), Muzaj, Boninfante i Turoboś (libero)
AZS: Wierzbowski (18), Pawliński (7), Szymański (6), Zajder (7), Dryja, Stefanović (1), Potera (libero) oraz Nowak (9), Siezieniewski (10), Szuleka (6) i Olenderek (libero)