Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: AZS Białystok bez szans w starciu z sopociankami

ORLEN Liga: AZS Białystok bez szans w starciu z sopociankami

Siatkarki Atomu Trefl Sopot bez większych problemów, w trzech setach wygrały z AZS-em Białystok. Podopieczne Adama Grabowskiego zajmą prawdopodobnie czwartą pozycję po fazie zasadniczej ORLEN Ligi.

Pomimo rezerwowego składu, w jakim pojawiły się mistrzynie Polski na parkiecie, zespół Adama Grabowskiego nie miał problemów z wygraną w pierwszej partii. Mające problemy kadrowe białostoczanki dotrzymywały kroku mistrzyniom Polski tylko przez trzy akcje. Błyskawicznie zrobiło się 6:1 dla gospodyń, a na siatce niezwykle skuteczna była Justyna Łukasik. Na pierwszej przerwie technicznej sopocianki miały już sześć oczek przewagi (8:2), natomiast niemoc podopiecznych Jacka Malczewskiego przełamała dopiero przy stanie 2:11 Natalia Kurnikowska. Siatkarki z Podlasia co prawda po akcjach Kurnikowskiej czy Rheezy Grant próbowały gonić (11:18), ale miejscowe wciąż utrzymywały bezpieczny dystans. Końcówka seta zdecydowanie należała do siatkarek z Sopotu, które pewnie wygrały 25:14.

Podlasianek lekceważyć nie można. W ostatnich tygodniach przekonał się o tym niejeden zespół. Nie inaczej było w Hali 100-lecia, gdzie ekipa Jacka Malczewskiego otworzyła seta z wysokiego „C”. Kąśliwe zagrywki Eweliny Polak sprawiały sporo problemów sopociankom, a czujne na siatce koleżanki młodej rozgrywającej z zimną krwią punktowały blokiem lub na kontrze. AZS Białystok wyraźnie nabierał wiatru w żagle i przy stanie 0:6 o czas dla zespołu poprosił Adam Grabowski. Ostra rozmowa przy ławce trenerskiej podziałała na Atom Trefl na tyle mobilizująco, że po chwili było już 6:6. Jednak przyjezdne konsekwentnie parły do przodu, odskakując na 9:6. Po błędach Laury Tomsi mistrzynie Polski wyrównały (12:12), a gdy zablokowana została Sylwia Chmiel (14:13), gospodynie po raz pierwszy wyszły na prowadzenie. Od tego momentu zespół z Białegostoku stanął w miejscu, a po drugiej stronie siatki coraz śmielej poczynała sobie skrzydłowa Noris Cabrera oraz Anita Kwiatkowska, która ustaliła wynik drugiej partii (25:15).

W trzeciej odsłonie meczu przy stanie 2:2 po raz kolejny białostoczankom dała się we znaki Łukasik. Środkowa Atomu Trefla dwukrotnie punktowała z pola zagrywki (4:2), ale po kontrze Kurnikowskiej był remis. Wyrównana walka nie trwała zbyt długo, bowiem gdy asa serwisowego zdobyła Anna Podolec, zespół z Sopotu schodził na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. AZS Białystok po ataku Chmiel zbliżył się na 6:8, ale gdy sopocianki odskoczyły na cztery oczka, o czas poprosił trener Malczewski. Po wznowieniu gry dwa oczka do kolekcji dołożyła przekwalifikowana na środek Chmiel (8:10), jednak i tym razem gospodynie uciekły na pięć punktów. Przy stanie 12:10 dwukrotnie kontrowała Kwiatkowska, a potem Łukasik (15:10). Po chwili mogło być już 16:10, ale atakująca mistrzyń Polski posłała piłkę w aut. Po drugiej przerwie technicznej (16:11) podopieczne Adama Grabowskiego wyszły na 21:14. Wówczas stało się niemal jasne, że ekipie z Podlasia ciężko będzie odrobić straty, jednak białostoczanki walczyły do końca. Ataki Kurnikowskiej i Chmiel pozwoliły zbliżyć się na 20:24. Kropkę nad „i” postawiła Podolec, ustalając wynik seta i meczu (25:20).

MVP: Justyna Łukasik (Atom Trefl Sopot)

Atom Trefl Sopot – AZS Białystok 3:0
(25:14, 25:15, 25:20)

Atom Trefl: Pykosz, Podolec, Wilk, Kwiatkowska, Łukasik, Cabrera, Kuziak (libero) oraz Kaczorowska
AZS Białystok: Polak, Kurnikowska, Tomsia, Łozowska, Grant, Chmiel, Bulbak (libero)