Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Wyszarpane zwycięstwo Fenerbahce Stambuł

Puchar CEV: Wyszarpane zwycięstwo Fenerbahce Stambuł

O drżenie serca przyprawiły swoich kibiców siatkarki Fenerbahce Stambuł. Podopieczne Mehmeta Kamila w pierwszym półfinale Pucharu CEV pokonały 3:0 Urałoczkę Jekaterynburg, mimo że w drugim i trzecim secie bliżej wygranej były Rosjanki.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodyń, które gładko wygrały premierową odsłonę. Ich zwycięstwo w pierwszej partii ani przez moment nie było zagrożone. Turecka ekipa doskonale radziła sobie w przyjęciu (75 procent pozytywnego i aż 63 perfekcyjnego), dzięki czemu Lindsey Berg mogła swobodnie prowadzić urozmaiconą grę. Prym w ataku wiodła przede wszystkim MVP ubiegłorocznego Final Four Ligi Mistrzyń Kim Yeon-Koung, która w meczu z Urałoczką zdobyła 21 punktów.

Siatkarki ze Stambułu po wygranej 25:18 w pierwszym secie z animuszem rozpoczęły drugą odsłonę (6:2), jednak na pierwszej przerwie technicznej to Rosjanki prowadziły jednym punktem (8:7). Podopieczne Nikołaja Karpola zdecydowanie poprawiły przyjęcie (85 procent pozytywnego przy 50 w premierowej odsłonie), co poprawiło grę w ataku. Prym na siatce wiodła najskuteczniejsza w Urałoczce Kubanka Yumilka Ruiz Luaces (14 punktów) i w krótkim czasie przewaga przyjezdnych wzrosła do czterech oczek (16:12). Podopieczne Mehmeta Kamila wzięły się jednak w garść i zbliżyły się do Rosjanek na jeden punkt (21:22), ale to siatkarki z Jekaterynburga miały pierwszą piłkę setową (24:22). W decydujących momentach kapitalnie spisała się Kim. Dzięki doskonałej postawie Koreanki w ataku Fenerbahce najpierw wyrównało (24:24), a potem rozstrzygnęło seta na swoją korzyść (27:25).

Trzecia część meczu miała bliźniaczo podobny przebieg. Ruiz Luaces wspierana na siatce przez Straszimirę Filipową i Wiktorię Chaplinową (obie po 10 punktów) pewnie prowadziły zarówno na pierwszej (8:6), jak i drugiej przerwie technicznej (16:13). Podobnie jak w drugiej partii, losy seta rozstrzygnęły się w końcówce i znowu w roli głównej wystąpiła Kim. Koreanka wzięła na siebie ciężar gry w ataku, gdy na tablicy było jeszcze 21:20 dla Urałoczki. W mgnieniu oka Fenerbahce po raz pierwszy w tej partii wyszło na prowadzenie (22:21) i wykorzystało pierwszą piłkę meczową.

Oprócz doskonałej postawy Kim, kluczem do zwycięstwa w tym meczu okazała się lepsza gra blokiem tureckiego zespołu. W tym elemencie dobrze spisała się Berenika Okuniewska. Podopieczne Mehmeta Kamila, mimo iż gorzej radziły sobie w przyjęciu, to jednak kończyły więcej swoich ataków. Także częściej punktowały bezpośrednio z zagrywki. Nie zmienia to jednak faktu, że kwestia awansu jest nadal sprawą otwartą, a dwa ostatnie sety pokazały, że siatkarki Urałoczki przed własną publicznością wcale nie muszą być skazane na porażkę.

Fenerbahce Stambuł – Urałoczka Jekaterynburg 3:0
(25:18, 27:25, 25:23)

Fenerbahce: Pequeno (14), Soroglu (4), Tokatlıoğlu (13), Kim (21), Okuniewska (5), Berg (1), Güneyligil (libero) oraz Steinbrecher (1), Onur i Özdemir
Urałoczka: Filipowa (10), Pasynkowa (3), Zarjażko (7), Ruiz Luaces (14), Salina (2), Chaplina (10), Tretjakowa (libero) oraz Nazarowa (3)