Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jedną nogą w Final Four

LM: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jedną nogą w Final Four

Drużyna ZAKSY Kędzierzyn-Koźle uczyniła pierwszy krok do awansu do Final Four Ligi Mistrzów, pokonując pogromcę Skry Bełchatów, Arkas Izmir. Wygrana nie przyszła łatwo, bowiem podopieczni Daniela Castellaniego potrzebowali do zwycięstwa pięciu setów.

Początek spotkania był bardzo nerwowy w wykonaniu obu drużyn, które co chwilę myliły się, zarówno w zagrywce, jak i ataku. Jako pierwsi stres opanowali kędzierzynianie, którzy od stanu 5:7 zdobyli siedem punktów z rzędu (12:7). – Niewymuszone błędy. Chłopaki, myślcie! – motywował swoich podopiecznych Glenn Hoag, trener Arkasu, wskazując, gdzie tkwiła przyczyna słabej gry tureckiego zespołu. Goście nie potrafili jednak dotrzymać kroku podopiecznym Daniela Castellaniego, których przewaga po ataku Łukasza Wiśniewskiego ze środka wzrosła do sześciu oczek (17:11). Dzięki dobrej zagrywce ZAKSA utrzymała to prowadzenie i wygrała premierową odsłonę 25:19.

Od początku drugiego seta warunki dyktowali gospodarze, ale w żadnym momencie nie byli w stanie wyjść na więcej niż dwa punkty przewagi. Sytuacja załamała się, gdy ZAKSA prowadziła 16:14. Wówczas w roli głównej wystąpił John Gordon Perrin, który najpierw punktował na lewym skrzydle, a w następnej akcji zablokował Michała Ruciaka i to Arkas po raz pierwszy w tym secie wyszedł na prowadzenie (17:16). Podopieczni Glenna Hoaga przestali popełniać błędy, a to na tym opierała się głównie przewaga ZAKSY. Przy stanie 23:22 bardzo ważny atak skończył, rozkręcający się z każdą akcją, Liberman Agamez. Chwilę później zablokowany na lewym skrzydle został Antonin Rouzier i wygrana Arkasu w drugim secie stała się faktem.

Od początku trzeciej partii podopieczni Daniela Castellaniego wyciągnęli wnioski z przegranego drugiego seta i przestali wyłącznie liczyć na pomyłki tureckiego zespołu. Przyniosło to wymierne efekty, kiedy Rouzier dwukrotnie zablokował Perrina, a chwilę później Gladyr zatrzymał Agameza. W następnej akcji asem serwisowym popisał się Wiśniewski i zrobiło się 13:9. Gdy punkt z zagrywki dołożył jeszcze Felipe Fonteles, przewaga ZAKSY wzrosła do sześciu oczek (18:12). Kędzierzynianie bezpiecznie dowieźli przewagę do końca i pewnie wygrali 25:20.

W czwartym secie emocje rozgorzały na dobre. Zaczęło się od trzypunktowej przewagi ZAKSY (4:1), ale chwilę później to Akras był na prowadzeniu (5:4). Przy stanie 10:8 dla gości, na boisku pojawił się Grzegorz Pilarz, który zastąpił mającego problemy z kolanem Pawła Zagumnego. Wówczas w grze kędzierzynian pojawił się przestój, co skrzętnie wykorzystał turecki zespół, który po dwóch asach serwisowych Agameza prowadził 13:8. Przy stanie 19:15 w grę podopiecznych Glenna Hoaga wdarło się rozprężenie. Zawodnicy Arkasu zaczęli popełniać błędy, a po bloku Wiśniewskiego i Fontelesa na Agamezie przewaga gości stopniała do jednego punktu (19:18). W końcówce kędzierzynianie zachowali mniej zimnej krwi, bowiem przy stanie 23:22 zagrywkę zepsuł Fonteles, a w następnej akcji Rouzier posłał piłkę w aut. Dzięki temu Arkas po raz drugi  doprowadził do wyrównania w meczu.

Pogoń ZAKSY w końcówce czwartego seta zakończyła się niepowodzeniem, jednak w piątym secie podopieczni Daniela Castellaniego zagrali fenomenalnie. Rozpoczęło się od pięciupunktowego prowadzenia kędzierzynian przy zmianie stron (8:3), a w drugiej części tie-breaka ciężar gry na swoje barki wziął Rouzier. Od stanu 10:6 Francuz zdobył aż cztery punkty. Mecz zakończył atakiem ze środka najlepszy zawodnik ZAKSY w tym meczu, Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Arkas Izmir 3:2
(25:19, 22:25, 25:20, 22:25, 15:9)

ZAKSA: Zagumny (2), Ruciak (5), Wiśniewski (18), Rouzier (16), Fonteles (16), Gladyr (9), Gacek (libero) oraz Pilarz, Możdżonek (1) i Nogueira

Arkas: Duff (3), Hansen (3), Perrin (23), Simac (6), Agamez (23), Subasi (3), Yeşilbudak (libero) oraz Ramazanoglu, Capkinoglu (1) i Pereira (5)