Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Chaumont ponownie gorsze w tie-breaku

Ligue A: Chaumont ponownie gorsze w tie-breaku

Chaumont po raz kolejny musiało uznać wyższość rywala po pięciosetowym meczu. Tym razem lepsze od drużyny Bartosza Janeczka okazało się Beauvais. W czołówce tabeli doszło do niewielkich przetasowań - nowym wiceliderem zostało Nantes Reze.

W jedynym rozgrywanym w piątek meczu, Montpellier było o krok od sporej niespodzianki i pokonania Arago de Sète. Gospodarze prowadzili już 2:0, ale nie na darmo to goście znajdują się na szczycie tabeli. Podopieczni Patricka Duflosa odwrócili losy spotkania i wygrali trzy kolejne odsłony. – Dobrze, że udało nam się jeszcze odnaleźć siły na to, by wrócić w tym spotkaniu – cieszył się Benjamin Toniutti, rozgrywający przyjezdnej drużyny. – To piękna wygrana. Montpellier dobrze grało na początku, ale nam udało się odwrócić tę tendencję – dodał. Dla Toniuttiego i jego kolegów była to już piąta wygrana z rzędu, ale mimo to, spadli na trzecią pozycję w tabeli.

Montpellier Volley UC – Arago de Sète 2:3
(25:23, 25:22, 20:25, 21:25, 11:15)

Tours w meczu z czerwoną latarnią ligi miało niespodziewanie problemy i dało się zaskoczyć w pierwszym secie, przegranym do 21. W kolejnych odsłonach spotkania podopieczni Mauricio Paesa wrócili do swojej gry, a rywale zaczęli popełniać więcej błędów. Trzecia i czwarta partia były zdecydowanie bardziej jednostronne. Mistrzowie Francji już na pierwszej przerwie technicznej mieli pięć – sześć punktów przewagi, którą utrzymywali do końca. W rezultacie Tours pokonało gospodarzy 3:1. Tourcoing nadal zajmuje ostatnie miejsce i za tydzień będzie szukać swojej szansy na punkty w meczu z Avignon, bezpośrednim rywalem o bezpieczne miejsce w tabeli.

Tourcoing VB LM – Tours Volley-Ball 1:3
(25:21, 20:25, 16:25, 16:25)

Chaumont rozegrało kolejny tie-break w tym sezonie i po raz kolejny musiało uznać wyższość rywala. Po pierwszym, dosyć jednostronnym secie (Beauvais prowadziło 11:8, potem już 14:9), w drugim walka trwała do samego końca, ale minimalnie lepsi okazali się gospodarze. Dwie kolejne partie należały jednak do podopiecznych Nikoli Matijasevicia. W piątej odsłonie od początku gospodarze mieli przewagę i ostatecznie wygrali ją do 12. – Mecz był wyrównany do pewnych momentów, w których to jedna czy też druga drużyna odskakiwała na 3-4 punkty, głównie za sprawą dobrej zagrywki – opisuje przebieg meczu Bartosz Janeczek. – Szkoda znowu tie-breaka, to jest jak na razie nasza największa bolączka. Nasza sytuacja w tabeli byłaby korzystniejsza, gdybyśmy chociaż połowę z nich wygrali. Tabela jest bardzo wyrównana, aż sam jestem ciekaw jak to wszystko się jeszcze rozegra i z którego miejsca będziemy przystępować do fazy play-off – mówi zawodnik. Aktualnie drużyna polskiego atakującego zajmuje piąte miejsce w tabeli. Janeczek rozegrał dobre spotkanie i był najlepiej punktującym zawodnikiem Chaumont – zdobył 23 oczka, z czego 20 atakiem (przy skuteczności wynoszącej 49%), 2 zagrywką i 1 blokiem.

Beauvais Oise – Chaumont Volley-Ball 52 3:2
(25:19, 27:25, 20:25, 21:25 15:12)

Siatkarze Rennes dosyć szybko pocieszyli się po odpadnięciu z rozgrywek Pucharu Francji. Parę dni po porażce z Tours, w meczu 18. kolejki pokonali AS Cannes 3:1. Gościom nie pomogła dobra dyspozycja Kevina Le Roux i zdobyte przez niego 24 punkty (najwięcej w całym meczu). Bretończycy byli lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, ulegając gościom tylko w trzecim, najbardziej zaciętym secie. Dla AS Cannes to już trzecia porażka z rzędu (licząc także tę w Pucharze Francji), natomiast Rennes dzięki zdobyciu trzech punktów nadal pozostaje w czołowej ósemce.

Rennes Volley 35 – AS Cannes VB 3:1
(25:15, 25:21, 26:28, 25:21)

Nie zważając na zawirowania wokół drużyny, zawodnicy Nantes Reze, jakby naprzekór wszelkim kłopotom, gładko pokonali Paris Volley w godzinę i 12 minut. Największą różnicę między zespołami było widać w sile ognia i to właśnie o wiele większa skuteczność w ataku była kluczem do wygranej gości. Podczas gdy w drużynie ze stolicy Francji wynosiła ona zaledwie 40%, a jedynym zawodnikiem, który mógł pochwalić się dwucyfrowym dorobkiem, był Mikko Oivanen (12 oczek), to w szeregach Nantes dwóch zawodników zdobyło odpowiednio 15 i 13 punktów (Iban Perez oraz Ales Holubec), a skuteczność całej drużyny w ataku wyniosła 56%. Dzięki tej wygranej podopieczni Martina Demara wskoczyli na fotel wicelidera.

Paris Volley – Nantes Reze 0:3
(20:25, 16:25, 21:25)

Spotkanie Narbonne z Toulouse było przedsmakiem emocji, które czekają kibiców tych zespołów dokładnie za dwa tygodnie. Wtedy bowiem zmierzą się one w półfinale Pucharu Francji. Początek sobotniego meczu zwiastował wyrównaną walkę i goście napsuli podopiecznym Medei Giampaolo sporo krwi. Jednak nie bez powodu Narbonne zajmuje w tabeli miejsce piąte, a Toulouse trzynaste – gospodarze wygrali spotkanie 3:1, a bardzo skuteczny tradycyjnie był Guillermo Falasca, który zdobył 23 punkty. Ta wygrana pozwoliła Narbonne wrócić na piąte miejsce w tabeli.

Narbonne Volley – Spacer’s Toulouse Volley 3:1
(25:20, 19:25, 25:20, 25:20)

W pojedynku drużyn z dołu tabeli, Ajaccio okazało się lepsze od Avignon. Dla obu zespołów był to niezwykle ważny mecz ze względu na chęć uniknięcia strefy spadkowej – Ajaccio obecnie w tabeli jest dziesiąte, Avignon dwunasty, a z kim zdobywać punkty, jak nie z bliskim sąsiadem? Wyspiarze wygrali 3:2, ale ich trener, Frédéric Ferrandez, nie był zadowolony z gry swoich podopiecznych. – Wygraliśmy i to jest nasze jedyne osiągnięcie. Jednak jak się spojrzy na sam mecz, to pojawiają się pytania. Oprócz gry blokiem, nic dobrze nie funkcjonowało. Jestem naprawdę niezadowolony z mojej drużyny i niepewny tego, co będzie dalej – nie krył rozżalenia szkoleniowiec zwycięskiej ekipy.

GFCA Ajaccio – Avignon Volley Ball 3:2
(25:21, 27:29, 26:24, 21:25, 15:13)