Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Radnicki Kragujevac lepszy od Delecty Bydgoszcz

Challenge Cup: Radnicki Kragujevac lepszy od Delecty Bydgoszcz

Bydgoski zespół nie wziął przykładu z ekipy ZAKSY i w pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Challenge uległ w trzech setach drużynie Radnickiego Kragujevac. Grająca rezerwami Delecta jedynie w drugim secie była w stanie nawiązać wyrównaną walkę.

Bydgoscy kibice patrząc na skład swoich ulubieńców mogli przecierać oczy ze zdumienia. Do Serbii nie pojechali Marcin Wika, Wojciech Jurkiewicz, Andrzej Wrona, Michał Dębiec, Stephane Antiga, Michał Masny i Dawid Konarski, a więc cała podstawowa szóstka. Ich miejsce zajęli młodzi zawodnicy, którzy większość meczów oglądają z kwadratu dla rezerwowych. Delecta Bydgoszcz, którą poprowadził Marian Kardas, od pierwszych akcji nie była w stanie odnaleźć właściwego rytmu gry (1:3). Bezwzględnie wykorzystywali to rywale, którzy do pierwszej przerwy technicznej wypracowali sobie czteropunktowe prowadzenie (8:4). Po powrocie na parkiet goście zmniejszyli dystans do dwóch oczek, ale gospodarze szybko przełamali chwilową niemoc i odzyskali dość bezpieczne prowadzenie (16:12). Polskiemu zespołowi trudno było odrobić straty, w dużej mierze ze względu na fakt, iż młoda serbska drużyna praktycznie nie traciła punktów seriami (21:14). Ostatecznie podopieczni Dejana Matica po dwudziestu dwóch minutach walki rozstrzygnęli na swoją korzyść inauguracyjną partię wynikiem 25:16.

Patrząc z perspektywy całego pojedynku, można pokusić się o stwierdzenie, iż druga odsłona była kluczowa dla losów całej wtorkowej rywalizacji. Pierwsze akcje seta nie wskazywały, że młoda bydgoska drużyna będzie w stanie nawiązać równorzędną walkę z przeciwnikami (3:6). Sytuacja zaczęła zmieniać się tuż przed pierwszą przerwą techniczną, kiedy to przyjezdni zredukowali straty do jednego oczka, a po powrocie na boisko objęli nawet prowadzenie (9:8). Przez kilka kolejnych akcji zespoły walczyły punkt za punkt, a żadna z drużyn nie była w stanie zbudować większej przewagi (14:14). Po drugim regulaminowym czasie gospodarze osiągnęli dwupunktowe prowadzenie (19:17). Na taki obrót spraw zareagował Marian Kardas, prosząc o przerwę. Uwagi drugiego trenera Delecty Bydgoszcz przyniosły zamierzony efekt, gdyż bydgoszczanie odrobili straty z nawiązką (20:19). Przeciwnicy nie zamierzali jednak łatwo spasować, w związku z czym losy seta rozstrzygnęły się w walce na przewagi. W niej więcej spokoju i opanowania zachowali zawodnicy Radnickiego Kragujevac, którzy triumfując 28:26 mogli cieszyć się z prowadzenia w całym spotkaniu 2:0.

Nieudana końcówka drugiej odsłony meczu podcięła skrzydła przyjezdnym. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja po drugiej stronie siatki. Serbska drużyna w mgnieniu oka zbudowała kilkupunktowe prowadzenie, dzięki któremu mogła kontrolować przebieg wydarzeń na boisku (8:3). Występujący w rezerwowym składzie liderzy PlusLigi nie potrafili znaleźć sposobu na przeciwstawienie się rywalom, którzy podobnie jak w premierowej partii, nie tracili punktów seriami (11:6, 16:8). Po drugiej przerwie technicznej obraz gry, aż do ostatnich akcji meczu, nie uległ zmianie. Kibice śledzący mecz na żywo mogli oglądać jednostronne widowisko, w którym główną rolę odgrywali siatkarze zespołu z Bałkanów (20:12). Ostatecznie trzeci set zakończył się wynikiem 25:16, a cały pojedynek 3:0 na korzyść gospodarzy. Bydgoszczanie, którzy do Serbii przyjechali z tylko dwoma doświadczonymi zawodnikami (Piotr Lipiński, Tomasz Wieczorek), swojej szansy na awans będą musieli szukać w meczu rewanżowym, który zostanie rozegrany w przyszłym tygodniu w hali Łuczniczka.

Zdecydowanie lepsza dyspozycja miejscowych w ataku przesądziła o ich wiktorii. Podopieczni Dejana Matica zdobyli w tym elemencie czterdzieści jeden punktów, o dziesięć oczek więcej niż rywale. W bloku (9-6) i zagrywce (6-3) również lepszy okazał się serbski zespół, ale tutaj przewaga gospodarzy nie była już aż tak widoczna. Obie drużyny na przestrzeni trzysetowego spotkania popełniły dużą ilość własnych błędów. Goście podarowali przeciwnikom w prezencie aż dwadzieścia dwa punkty, a sami otrzymali o cztery oczka mniej. Zwycięski zespół do sukcesu poprowadziła dwójka Nemanja Stevanović i Nemanja Radović, którzy zapisali na swoim koncie po czternaście oczek. Taką samą zdobycz punktową zanotował najlepszy gracz Delecty Bydgoszcz, Łukasz Owczarz.

Radnicki Kragujevac – Delecta Bydgoszcz 3:0
(25:16, 28:26, 25:16)

Radnicki: Cirović (4), Stevanović N. (14), Radović (14), Stevanović R. (7), Ilić (1), Cedić (3), Pantelić (libero) oraz Jovanović, Perović (5), Vulović i Ivović (6)
Delecta: Lipiński (1), Wiese (8), Rejno (8), Owczarz (14), Waliński (7), Wieczorek (2), Bonisławski (libero) oraz Sieńko