Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Anna Werblińska: Kadra kobiet zawsze miała trudniej

Anna Werblińska: Kadra kobiet zawsze miała trudniej

fot. Łukasz Krzywański

Wciąż nie znamy nazwiska osoby, która obejmie stanowisko trenera reprezentacji kobiet. - To decyzja Polskiego Związku Piłki Siatkowej, moje zdanie jest tu mało istotne - stwierdziła Anna Werblińska w rozmowie ze Strefą Siatkówki.

Naszą rozmowę chciałbym rozpocząć od ostatniego meczu Muszynianki. Bardzo gładkie i chyba dość łatwe zwycięstwo nad Pałacem Bydgoszcz?

Anna Werblińska: Wyszłyśmy na ten mecz po to, aby wygrać i cieszymy się z trzech punktów. Bydgoszcz to zawsze trudny teren do gry, więc jestem zadowolona. Wydaje mi się, że o naszym zwycięstwie zadecydowała dobra zagrywka, która funkcjonowała praktycznie od początku do końca meczu. Bydgoszczanki miały problemy z przyjęciem, przez co nie grały zbyt dobrze w ataku. Serwis był więc kluczowym elementem w tym spotkaniu.

Rundę zasadniczą na pewno zakończycie na pozycji lidera. Można więc powiedzieć, że plan na pierwszą część sezonu został wykonany w stu procentach?To, czy został wykonany w stu procentach, to się okaże. Przed nami jeszcze Puchar Polski i oczywiście play-offy. Jesteśmy zadowolone z pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej, ale walka się jeszcze nie skończyła.

Do tej pory pozycja lidera gwarantowała teoretycznie słabszego rywala w pierwszej fazie play-off. Na dzień dzisiejszy waszym przeciwnikiem byłaby drużyna Impelu Wrocław, która patrząc na personalia, do tych słabszych jednak nie należy.

Różnie to może się jeszcze potoczyć. Impel Wrocław po wygraniu z Legionowem może wskoczyć na siódme miejsce, przy założeniu, że Dąbrowa-Górnicza pokona Pałac Bydgoszcz. Tak więc poczekajmy do ostatniej kolejki i wtedy przekonamy się z kim przyjdzie nam się mierzyć.

Rozumiem, że celem Muszynianki nadal jest zdobycie Mistrzostwa Polski?

Oczywiście, że tak. Chcemy zdobyć mistrzostwo kraju oraz Puchar Polski. To nasze dwa cele i będziemy dążyły do ich spełnienia.

Nie lubię wracać do przeszłości, ale nie mogę nie zapytać o rozgrywki Ligi Mistrzyń. Kolejny sezon Muszyny w tych rozgrywkach i niestety kolejny bez większych sukcesów..

Nie chciałabym zbytnio do tego wracać. Jesteśmy obecnie w czwórce Pucharu CEV i na tym się koncentrujemy. Liga Mistrzyń nam po prostu nie wyszła. Rozegrałyśmy kilka spotkań, które powinnyśmy wygrać, a skończyły się naszą porażką 2:3. Cóż, taki jest sport.

W czwartek czeka was nie lada wyzwanie – zespół Omiczki Omsk. Macie już pomysł na pokonanie rosyjskiego rywala?

Do tej pory koncentrowaliśmy się na rozgrywkach ORLEN Ligi, gdyż miałyśmy do rozegrania mecze w Białymstoku i Bydgoszczy. Dopiero od tego tygodnia zaczynamy przygotowywać się do spotkania w ramach Pucharu CEV.

Wydaje się, że kluczem w tym meczu będzie powstrzymanie Natalii Mammadovej.

Na pewno tak. Natalia Mammadova to klasowa zawodniczka, która potrafi zdobywać mnóstwo punktów w meczu. To tak naprawdę ona decyduje o sile zespołu z Omska i jeśli uda nam się ją zatrzymać, to wszystko będzie już tylko w naszych rękach.

Jak będą wyglądały ostatnie przygotowania do tego starcia? Czasu jest mało, a czeka was jeszcze podróż do Omska…

Niestety, czeka nas bardzo długa podróż, w której mamy aż trzy przesiadki. Podejrzewam, że jeśli wyjedziemy rano z Muszyny, to w Rosji powinnyśmy być późno w nocy bądź nad ranem kolejnego dnia. Takie podróże są bardzo męczące, dlatego wyjedziemy wcześniej, aby zdążyć się jeszcze zaaklimatyzować i odpocząć przed spotkaniem.

Chciałbym jeszcze przez chwilę porozmawiać o reprezentacji. Wybór nowego szkoleniowca kadry to główny temat ostatnich dni. Zapytam wprost: wolałaby pani, aby trenerem został Polak czy obcokrajowiec?

To, czego ja bym chciała, jest bardzo mało istotne. To zarząd PZPS zadecyduje kto zostanie trenerem, więc nie chciałabym specjalnie wypowiadać się na ten temat. Moje zdanie i tak nie odegrałoby kluczowej roli, więc nie ma to większego sensu.

Ostatnimi czasy wiele pani koleżanek z kadry głośno wypowiedziało się na temat niezbyt równego traktowania męskiej i żeńskiej kadry. Myśli pani, że to w jakiś sposób zmieni działania Związku wobec was?

Zgadzam się z moimi koleżankami i w stu procentach je popieram. Kadra kobiet była zawsze traktowana gorzej niż kadra męska. Zawsze jest nam coś obiecywane, a nigdy nikt tych obietnic nie dotrzymuje i jest to na pewno duży problem kobiecej reprezentacji.

Z pani ust również ostatnio padło zdanie: jesteśmy tylko dodatkiem do męskiej siatkówki. Co chciała pani przez to powiedzieć?

To zdanie mówi już samo za siebie. Chodzi tu o niezbyt równe traktowanie obu reprezentacji. Kadra kobiet zawsze miała trudniej i nie chodzi tu już nawet o sztab trenerski czy medyczny. Tak naprawdę na żeńską kadrę chyba nikt nie liczy, nie wliczając polskich kibiców, którzy zawsze są z nami i nas wspierają. Większość woli męską siatkówkę, która jest bardziej widowiskowa i lepiej się ją ogląda. Poza tym obecnie kadra męska odnosi sukcesy, tylko chciałoby się zapytać: jak my możemy odnieść sukces, skoro nikt w nas nie wierzy i nikt nie chce w siatkówkę kobiet zainwestować?!

Coraz głośniej mówi się o Piotrze Makowskim w kontekście reprezentacji. Pani miała już okazję współpracować z tym trenerem. Co pani może powiedzieć o tym szkoleniowcu?

Ciężko mi oceniać trenera, ponieważ współpracowaliśmy parę lat temu. Poza tym Piotr Makowski nie był wtedy pierwszym szkoleniowcem, więc nie miał zbytniej swobody pokazania swoich umiejętności trenerskich. Patrząc jednak na obecny sezon i grę Delecty Bydgoszcz, można tylko go pochwalić i cieszyć się, że jest w Polsce tak młody i dobry trener.

To pytanie na pewno nurtuje wszystkich kibiców w Polsce, więc muszę je zadać na koniec naszej rozmowy. Czy gdyby jutro rozpoczynało się zgrupowanie kadry, to pojawiłaby się na nim Anna Werblińska?

Temat kadry na razie jest dla mnie zamknięty. Koncentruję się obecnie na rozgrywkach ligowych i to jest teraz najważniejsze. Poza tym wszystko, co będzie się działo wokół polskiej kadry, jest wielką niewiadomą, więc ciężko mi jest na chwilę obecną cokolwiek powiedzieć.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-02-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved