Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Zespoły z Bratysławy zdominowały Puchar Słowacji

Zespoły z Bratysławy zdominowały Puchar Słowacji

fot. archiwum

Siatkarze Volley Team UNICEF Bratysława, pokonując Chemes Humenné po raz drugi z rzędu, sięgnęli po Puchar Słowacji. W rywalizacji kobiet w derbach Bratysławy triumfowały zawodniczki Slávii EU, detronizując Doprastav Bratysława.

Volley Team UNICEF Bratysława obronił tytuł zdobywcy Pucharu Słowacji, drugi raz w historii klubu sięgając po trofeum. W finale podopieczni Branko Pístovica pokonali Chemes Humenné z Mikołajem Sarneckim w składzie. Spotkanie nie było szczególnie wyrównane, a ekipa z Bratysławy zwyciężyła pewnie, po trzysetowej wymianie. Tym samym to Volley Team Bratysława ponownie wystartuje w finale Pucharu Czech i Słowacji, który rozegrany zostanie 27 lutego. W zmaganiach siatkarek w meczu finałowym spotkały się dwa kluby z Bratysławy, ostatecznie po raz dziesiąty w rozgrywkach zwyciężyła Slávia EU Bratysława, odbierając tytuł zdobywcy pucharu rywalkom z Doprastavu.

W rywalizacji mężczyzn już od pierwszych akcji dominacja siatkarzy z Bratysławy była ewidentna. Kolejne asy serwisowe Končála dały podopiecznym trenera Pístovica trzypunktowe prowadzenie. Dystans między ekipami systematycznie zwiększał się i na pierwszej przerwie technicznej siatkarze Volley Temu prowadzili już 8:4. Jakiekolwiek próby powrotu do gry i niwelowania dystansu podejmowane przez Chemes nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Z akcji na akcję ekipa z Bratysławy prezentowała większą pewność, prowadząc kolejno 13:7, 17:11, 24:15, aby wygrać ostatecznie 25:17.

Podbudowani wysoką wygraną zawodnicy Volley Team UNICEF także odsłonę kolejną rozpoczęli z wysokiego „C". Podopieczni Branko Pístovica w początkowej fazie seta nie ustrzegli się niewymuszonych błędów własnych, pozwalając rywalom zbliżyć się, w efekcie czego na pierwszej przerwie technicznej różnica dzieląca obie ekipy wynosiła już tylko dwa „oczka", przemawiając na korzyść zespołu z Bratysławy. Dobra postawa Mikołaja Sarneckiego obijającego ręce blokujących rywali (13:13) dodała nadziei sympatykom Chemes Humenné. Rywalizacja punkt za punkt trwała do stanu 22:22. W decydującej fazie seta doświadczenie będące po stronie siatkarzy Volley Teamu w połączeniu z niezwykle skutecznymi zagrywkami Larssona dopełniło formalności, dając ekipie z Bratysławy wygraną 25:23.Przebieg odsłony trzeciej i – jak się później okazało – ostatniej w niczym nie przypominał tak wyrównanej końcówki partii poprzedniej. Pewnie zmierzający do wygranej liderzy rozgrywek ligi słowackiej zdominowali tę część meczu. Dystans dzielący obie ekipy najlepiej odzwierciedlały poszczególne wyniki seta, w których podopieczni trenera Pístovica prowadzili 6:0, 8:1, a podczas drugiej przerwy technicznej 16:10. W szeregach Chemes Humenné nastąpił jeszcze kolejny zryw, jednak pewnie zmierzający do wygranej gospodarze nie pozwolili odebrać sobie triumfu, pokonując przeciwników 25:18 i w całym meczu 3:0.

Volley Team UNICEF Bratysława – ŠK Chemes Humenné 3:0
(25:17, 25:23, 25:18)

Składy zespołów:
UNICEF Volley Team: Končál, Larsson, Kašper, M. Hukel, Paták, Sunder, Kubš (libero) oraz Hruboška, Kauliakamoa, Benčič i M. Hriňák
Chemes: S. Soták, Sarnecki, Javorčík, Lízala, Joščák, M. Mizerák, Kryś (libero) oraz Pavelka, Mlynarčík, J. Hriňák i Leškanič

Zwycięzcy Pucharu Słowacji:

mężczyźni:
1993 – VKP Bratysława
1994 – VKP Bratysława
1995 – VKP Bratysława
1996 – VKP Bratysława
1997 – 2002 – nie rozgrywano Pucharu Słowacji
2003 – Matador Púchov
2004 – VKP Bratysława
2005 – PU Prešov
2006 – Cityfarma Nové Mesto nad Váhom
2007 – VKP Bratysława
2008 – VKP Bratysława
2009 – Chemes Humenné
2010 – VKP Bratysława
2011 – Chemes Humenné
2012 – Volley Team UNICEF Bratysława
2013 – Volley Team UNICEF Bratysława


Nieco bardziej emocjonujące było spotkanie w rywalizacji o Puchar Słowacji siatkarek. W finale zmierzyły się broniące trofeum zawodniczki Doprastavu Bratysława oraz wielokrotne triumfatorki Slávia EU Bratysława. Spotkanie lepiej rozpoczęły zawodniczki Doprastavu, odskakując rywalkom na kilka „oczek" już w początkowej fazie seta. Przewaga wypracowana jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną utrzymywała się praktycznie przez całą partię. Martin Hančík podejmował kolejne próby rotacji składem, jednak zmienniczki nie zdołały odmienić losów seta. Siatkarki Doprastavu ostatecznie wygrały pierwszą partię 25:22, stawiając pierwszy krok w kierunku wygranej.

Jak się później okazało, dla obrończyń trofeum były to dobre złego początki. Druga partia toczyła się już pod dyktando Slavii, prowadzącej swoją grę od pierwszej do ostatniej piłki, która wygrywała 25:17 i wyrównała stan rywalizacji. Niepowodzenie w tej części meczu wpłynęło na podopieczne trenera Rojko motywująco, trzeci set był dość wyrównany, jednak zawodniczki Salvii na przestrzeni całej partii zdołały utrzymywać przynajmniej dwupunktowe prowadzenie, aby ostatecznie wygrać 25:22.

Także czwarty set, głównie za sprawą efektywnych zagrań Salanciovej, od prowadzenie rozpoczęły gospodynie (7:3). W reakcji na sytuację kolejne próby ratowania meczu podjęły zawodniczki Doprastavu. Na efekty trener Rojko nie musiał długo czekać, jego podopieczne wyrównały stan zmagań, rywalizując z przeciwniczkami w tej części meczu jak równy z równym. Jak się okazało, sił zawodniczkom Doprastavu wystarczyło tylko do drugiej przerwy technicznej. Końcówka spotkania to popis gry Kóšovej, która poprowadziła swój zespół do wygranej w czwartym secie 25:16.

Slávia EU Bratysława – Doprastav Bratysława 3:1
(22:25, 25:17, 25:22, 25:16)

Składy zespołów:
Slávia: Smataníková, Kuciaková, E. Salanciová, Kóšová, Herelová, Golitková, Hinzellerová (libero) oraz Pištěláková, Snopková i Mitrengová 
Doprastav: Jelínková, Stankovianska, Crkoňová, Drobňáková, Hunter, Pencová, Nikmonová (libero) oraz B. Koseková, Skálová i Abrhámová

Zwycięzcy Pucharu Słowacji:

kobiety:
1993 – Slávia UK Bratysława
1994 – Slávia UK Bratysława
1995 – Slávia UK Bratysława
1996 – Slávia UK Bratysława
1997-2002 nie rozgrywano Pucharu Słowacji
2003 – Slávia UK Bratysława
2004 – Slávia UK Bratysława
2005 – Slávia UK Bratysława
2006 – Slávia UK Bratysława
2007 – OMS Senica
2008 – Doprastav Bratysława
2009 – Doprastav Bratysława
2010 – Slávia UK Bratysława
2011 – Doprastav Bratysława
2012 – Doprastav Bratysława
2013 – Slávia EU Bratysława

źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved