Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Serie A1: Andreoli Latina rozbita w Trydencie

Serie A1: Andreoli Latina rozbita w Trydencie

Zawodnicy Silvano Prandiego w zeszłym tygodniu pokonali po pasjonującym boju 3:2 Maceratę, ale w ten weekend nie sprostali Itasowi Diatec Trentino. Jakub Jarosz i jego koledzy tylko w pierwszym secie dotarli do granicy dwudziestu punktów.

Po zaskakującej wygranej Andreoli nad mistrzami Włoch atmosfera w zespole Silvano Prandiego była bardzo bojowa. Co prawda nikt nie gwarantował zwycięstwa nad najbardziej utytułowaną drużyną ostatnich lat, ale wielu zawodników pytało: „Skoro wygraliśmy z mistrzem Włoch, to dlaczego nie mielibyśmy powtórzyć dobrego występu przeciwko wicemistrzowi?” Jak się okazało, zawodnicy Radostina Stojczewa nie dali rywalom dojść do głosu i mecz skończył się dosyć szybkim 3:0.

Początek spotkania zdecydowanie nie mógł cieszyć trenera Prandiego. Siatkarze Andreoli Latina popełnili pięć niewymuszonych błędów, czym doprowadzili do wyniku 3:8 na pierwszej przerwie technicznej. Po przerwie Itas Diatec posunął się o krok dalej i zwiększył prowadzenie do siedmiu oczek (10:3). Przyjezdni otrząsnęli się wreszcie ze snu i za sprawą zagrywki Jakuba Jarosza i skutecznych ataków Andreasa Fragkosa zdobyli sześć punktów, pozwalając jednocześnie Itasowi na wygranie tylko jednej akcji (9:11). Po krótkim przestoju do pracy wzięli się liderzy Trentino Volley – Jan Stokr i Matej Kazijski. Pierwszy z nich atomowymi atakami doprowadził do stanu 16:12, natomiast drugi zablokował Jarosza i dwukrotnie zapunktował z lewego skrzydła, dając swojej ekipie prowadzenie 19:13. Kilka minut później na tablicy wyników widniał rezultat 24:20 dla gospodarzy, a ostatni punkt tego seta zdobył Osmany Juantorena (25:20).

Początek drugiej partii był łudząco podobny do seta numer jeden – Itas szybko osiągnął kilkupunktowe prowadzenie (8:4). Na boisku wyróżniającymi się postaciami był Kubańczyk Osmany Juantorena oraz Grek Mitar Djurić, a konto punktowe mistrzów świata dodatkowo podreperowały błędy Fragkosa i Jarosza (11:4). W środku seta trener Prandi zdecydował się zmienić Daniele Sottile i Jakuba Jarosza, a w ich miejsce wprowadził Michela Guemarta oraz Murphy Troya. Nowi gracze nie poprawili jakości gry Andreoli, a siatkarze z Trydentu stopniowo powiększali swoją przewagę (22:11). Ostatecznie set zakończył się wynikiem 25:15 dla Itasu Diatec.

Trzeciego seta szkoleniowiec gości postanowił rozpocząć od wyjściowego ustawienia z dwiema zmianami – za słabo spisującego się Fragkosa wszedł Sergio Noda, natomiast na środku siatki Pietera Verheesa zmienił Stefano Patriarca. Roszady nie doprowadziły do polepszenia gry Andreoli, ponieważ po pierwszych siedmiu akcjach Itas prowadził 6:1. Ataki oraz punktowa zagrywka Jarosza wybudziły Latinę z letargu (5:7), ale bardzo szybko na dobry fragment gry Polaka zareagowała para Kazijski – Stokr (14:9). W końcówce za Kazijskiego na boisku pojawił się Filippo Lanza, który zdobył dwa oczka w ataku (20:16). Piłkę meczową przy wyniku 24:19 wykorzystał Osmany Juantorena, który zakończył spotkanie wynikiem 3:0.

Jakub Jarosz, po wspaniałym występie przeciwko Lube Bance Macerata, zaliczył nieco gorszy mecz. Polski atakujący zdobył najwięcej punktów dla swojej ekipy – 10, z czego siedem atakiem, a trzy zagrywką. Skuteczność Polaka w ataku wynosiła jedynie 32% (7/22, dwa błędy, dwukrotnie zablokowany), co nijak nie mogło się równać z wynikami armat Itasu: Stokrem (58%), Kazijskim (53%) czy Juantoreną (76%).

MVP spotkania: Mitar Djurić

Po meczu powiedzieli:
Radostin Stojczew, trener Itasu: – Chcieliśmy szybko zapomnieć o porażce z Cuneo i udało się nam tego dokonać. Byliśmy dużo lepsi w kontrataku, dysponowaliśmy większymi atutami w ataku. Na początku niezbyt dobrze działała nasza zagrywka, ale później wszystko wróciło do normy. Jestem zadowolony, bo dostaliśmy zastrzyk pewności siebie.

Raphael, rozgrywający Itasu: – Ten wygrany mecz jest bardzo ważny. Pozwolił nam odpowiedzieć na poprzednią porażkę z Cuneo i znów nabrać pewności siebie w końcówce sezonu zasadniczego. Dzisiaj oprócz siatkówki na boisku było trochę radości i zabawy, co pozwoliło nam zagrać na luzie. Teraz musimy myśleć o przygotowaniu do meczu z Maceratą.

Itas Diatec Trentino – Andreoli Latina 3:0
(25:20, 25:15, 25:19)

Itas Diatec: Kazijski (11), Birarelli (7), Juantorena (14), Raphael (2), Stokr (11), Djurić (11), Bari (libero) oraz Colaci (libero), Lanza (3), Sintini, Uchikow (1) i Chrtiansky
Andreoli: Rauwerdink (3), Gitto (5), Jarosz (10), Sottile (1), Verhees (4), Fragkos (5), Rossini (libero) oraz Prandi (libero), Patriarca (3), Troy (2), Noda (4) i Guemart