Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rekordowa ilość zespołów w kwalifikacjach do MŚ

Rekordowa ilość zespołów w kwalifikacjach do MŚ

fot. FIVB

Do kwalifikacji do MŚ, które odbędą się w Polsce (mężczyźni) i Włoszech (kobiety), zgłosiło się łącznie 295 zespołów i aż 83 pochodzi z Europy. - Jesteśmy zdumieni tym, co zobaczyliśmy po zakończeniu procesu rejestracyjnego - stwierdził Andre Meyer.

Bardzo mnie cieszy, że mistrzostwa świata budzą tak duże zainteresowanie, a liczba drużyn, które wystąpią w eliminacjach tego turnieju, jest imponująca. To tylko potwierdza tezę, że nasz sport każdego roku się rozwija – przyznał prezes Światowej Federacji Siatkówki, Ary Graca. Wśród 295 zespołów, które wezmą udział w eliminacjach do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, aż 83 pochodzi z Europy. – Nawet małe kraje zdecydowały się wziąć udział w tym procesie i to nas bardzo cieszy. Chciałbym szczególnie powitać zespoły, które będą świętowały swój debiut na mistrzostwach świata. Myślę, że ich udział pokaże autorytetom w ich krajach, że siatkówka jest ważnym sportem. Czeka nas pasjonująca walka o wolne miejsca na przyszłoroczny turniej – zauważył prezes Europejskiej Konfederacji Siatkówki, Andre Meyer.

W eliminacjach do mistrzostw świata seniorów weźmie udział 154 krajów (w 2010 było ich tylko 113), natomiast w eliminacjach do mistrzostw świata seniorek zobaczymy 141 drużyn (w 2010 roku – 101). Podział na poszczególne Konfederacje Siatkówki przedstawia się następująco:

Afryka – 39 drużyn (seniorzy), 38 (seniorki)
Azja – 28, 16
Europa – 41, 42
Ameryka Północna i Środkowa (NORCECA) – 39, 38
Ameryka Południowa – 7, 7Kwalifikacje do mistrzostw świata będą polegać na rywalizacji drużyn wewnątrz ich konfederacji. Ich zadaniem będzie wyłonienie 23 zespołów, które dołączą do gospodarzy turniejów. Eliminacje do czempionatu globu w Europie rozpoczną się już w maju i wyłonią 8 zespołów męskich oraz 9 drużyn kobiecych, które razem z Polską i Włochami będą reprezentować Stary Kontynent na mistrzostwach świata. Ilość wolnych miejsc dla poszczególnych konfederacji na tych turniejach to:

Azja – 4 (seniorzy), 4 (seniorki)
Afryka – 3, 2
Europa – 8 (oraz Polska jako gospodarz), 9 (oraz Włochy jako gospodarz)
Ameryka Południowa – 3, 2
NORCECA – 5, 6

Zwycięzca mistrzostw świata zakwalifikuje się do Pucharu Świata, który odbędzie się w 2015 roku i będzie pierwszą okazją do wywalczenia awansu do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

źródło: PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2013-02-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved