Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Dąbrowianki nie sprostały PTPS-owi Piła

ORLEN Liga: Dąbrowianki nie sprostały PTPS-owi Piła

Spotkanie w Pile miało dwie odsłony. W pierwszej przeważały gospodynie, które wygrały w dwóch partiach, by następnie oddać inicjatywę dąbrowiankom. Te doprowadziły do tie-breaka, w którym ostatecznie dość niespodziewanie triumfował zespół PTPS-u Piła.

Bardzo nierówne było spotkanie w Pile, gdzie miejscowy PTPS walczył z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza. Po asie serwisowym Iriny Archangielskiej i błędzie w ataku Charlotte Leys pilanki prowadziły 2:0, ale w następnej akcji Belgijka była już skuteczna, a gdy na kontrze przebiła się Katarzyna Zaroślińska, na Żeromskiego był remis (2:2). Przy stanie 5:5 podopieczne Waldemara Kawki zdobyły trzy punkty z rzędu. Dwukrotnie na skrzydle punktowała Elżbieta Sikorska, a po bloku Aleksandry Liniarskiej na Tijanie Malesević Tauron prowadził 8:5. Trzypunktowa zaliczka została szybko zniwelowana. Dwa bloki Małgorzaty Lis i atak Joanny Kuligowskiej i PTPS przełamał rywalki, wychodząc na 12:11. Po chwili miejscowe odskoczyły na 14:11, utrzymując trzypunktowe prowadzenie do końca seta. Podopieczne Mirosława Zawieracza wygrały 25:21 po autowym ataku Liniarskiej ze środka.

Także druga odsłona meczu lepiej rozpoczęła się dla miejscowych, które po ataku Malasević prowadziły 3:0, jednak ich przewaga nie trwała zbyt długo, gdyż kontratak Skowrońskiej wyprowadził Tauron MKS na prowadzenie (6:5). Sytuacja na boisku zmieniała się bardzo dynamicznie, bowiem na pierwszej przerwie technicznej to PTPS prowadził 8:7. Trwała walka punkt za punkt, podczas której oba zespoły prześcigały się w ilości niewymuszonych błędów. Lepiej z tej konfrontacji wyszły gospodynie, które od stanu 21:20 wygrały cztery kolejne akcje z rzędu. Wynik partii ustaliła Monika Martałek, atakując piłkę z obiegu (25:20).

Po zmianie stron to dąbrowianki przejęły inicjatywę, uzyskując dwupunktową przewagę. Niedługo potem był już remis 6:6, a gdy dwukrotnie na kontrze zapunktowała Joanna Kaczor, przyjezdne prowadziły 8:6. PTPS Piła miał oczko straty (10:11) po ataku Natalii Krawulskiej, ale gdy atakująca miejscowych pomyliła się na skrzydle, zespół trenera Kawki prowadził 12:9. Na drugiej przerwie technicznej siatkarki z Zagłębia prowadziły 16:11, a po bloku Liniarskiej na Malesević ich przewaga wzrosła do sześciu punktów. Podopieczne Mirosława Zawieracza zdołały się podnieść, zbliżając się po kiwce Archangielskiej na 17:18, a Waldemar Kawka poprosił o czas. Po wznowieniu gry szkoleniowiec dąbrowianek dokonał podwójnej zmiany. Był to strzał w dziesiątkę, bowiem Tauron MKS „odpalił”, wygrywając 25:20.

Czwarta partia zbliżona była do poprzedniej odsłony meczu. Oba zespoły szły łeb w łeb, a po bloku Kaczor na Krawulskiej przyjezdne prowadziły 9:7. PTPS błyskawicznie wyrównał, a bohaterką zespołu była Kuligowska (9:9). Po chwili pilanki ponownie musiały gonić. Punktowe bloki Joanny Staniuchy-Szczurek i Mai Tokarskiej oraz kontra Kaczor wyprowadziły siatkarki z Załębia na 15:11. Zespół z Piły zdołał zbliżyć się jeszcze na 16:18, ale do końca partii podopieczne Waldemara Kawki kontrolowały wydarzenia na boisku.

Tie-break zaczął się po myśli pilanek, które serii błędów Staniuchy-Szczurek i bloku Martałek na Kaczor prowadziły 6:2, ale prawdziwe emocje zaczęły się po zmianie stron (8:5). Ataki Leys, Tokarskiej i Kaczor pozwoliły gościom zbliżyć się na 9:10, a gdy na skrzydle pomyliła się Krawulska, był remis 11:11. W dalszej części seta oba zespoły szły punkt za punkt. Przy stanie 15:15 ze środka zaatakowała Martałek, a gdy w następnej akcji pomyliła się Kaczor, pilanki mogły cieszyć się ze zwycięstwa.

MVP: Natalia Krawulska

PTPS Piła – MKS Dąbrowa Górnicza 3:2
(25:21, 25:20, 20:25, 19:25, 17:15)

PTPS: Kuligowska (14), Martałek (16), Malesević (10), Lis (14), Krawulska (18), Archangielskaja (4), Wysocka (libero) oraz Naczk, Kajzer i Paszek
MKS: Leys (11), Liniarska (13), Stacchiotti (2), Dirickx (2), Zaroślińska (11), Skowrońska, Strasz (libero) oraz Tokarska (5), Kaczor (17), Nuszel, Staniucha-Szczurek (7) i Śliwa